Zjednotia sa kresťanskí politici? A akou formou?
V krátkom časovom slede za sebou sme na Slovensku absolvovali dvoje dôležité voľby. Najskôr to boli prezidentské a len nedávno voľby do Európskeho parlamentu. A výsledky? Určite nás kresťanov nepotešili. Ako by aj mohli? Veď liberalizmus v nich vyhral na plnej čiare a náznak nejakých zmien k lepšiemu sa neukazuje.
Pritom o necelý rok nás čakajú ďalšie, dokonca ešte dôležitejšie voľby – do národného parlamentu. Čo by sa malo udiať, aby sa vzmáhajúci sa liberalizmus zastavil a situácia sa začala postupne meniť?
Politický analytik Ján Baránek v rozhovore pre náš magazín ponúka riešenie. Vyzýva k zjednoteniu kresťanských síl. „Nachádzame sa v kultúrnej vojne. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa tu vytvoril silný kresťanský blok, monolit. To je najzákladnejšia výzva. Nie osobné animozity, záujmy tých ľudí. Toto je najdôležitejšie.“
Mnohí naši čitatelia zdieľajú podobný názor, a preto sme zisťovali, čo si o potrebe zjednotenia kresťanských politikov a forme, akou by sa to dalo uskutočniť, myslia ich volení zástupcovia, prípadne bývalí kresťanskí politici.
V čase, keď KDH bolo politicky mienkotvornou stranou, necítili sme potrebu vyzývať kresťanov v iných stranách, aby sa k nám pridali. Mali sme svoj program, mali sme výsledky – a ľudia sa vo voľbách rozhodovali. Dnes medzi stranami, ktoré sa hlásia ku kresťanstvu, takýto prirodzený líder nie je, a preto ani nevidím spôsob, ako ich zjednotiť.
František Mikloško (bývalý predseda NR SR)
Áno, musíme sa spojiť. Všetci (angažovaní kresťania či politici) máme také dary a talenty, ktoré sa majú navzájom dopĺňať – nielen v Cirkvi či v kresťanských spoločenstvách, ale aj v jednej politickej strane. Liberalizmus je na vzostupe, my si nemôžeme dovoliť riskovať ísť samostatne.
Renáta Ocilková (KDH)
Výsledky volieb do EP ukázali, že strany považujúce sa za kresťanskodemokratické zmobilizovali asi 150 000 voličov. Viac ako tretina hlasov prepadla, no výsledok žiadnej zo strán nie je zanedbateľný. Ak si ceníme hlas kresťanských voličov a vidíme ohrozenie pre náš spôsob života zo strany ľavice a liberálov, spolupráca je najlepším riešením. Forma spolupráce je vec rokovaní. Ideálom je taká jednota, ktorá zabezpečí silný hlas kresťanov v budúcom parlamente a zaručí, aby neprepadli ich hlasy pre malicherné spory medzi stranami.
Michal Považan (kandidát KDH na europoslanca)
Súčasnú roztrieštenosť kresťanských síl treba riešiť odstránením jej príčin. V ľuďoch z prostredia kresťanských strán je veľa bolesti a zlých osobných skúseností. Riešiť to frázami alebo silovo, teda dlávením jedných druhými, bude situáciu z dlhodobého hľadiska zhoršovať. Je to úplné Božie dopustenie a rýchleho riešenia niet. Mali by začať tým, že jedni druhých budú počúvať a spytovať sa samých seba, či vedia na argumenty druhých odpovedať. Zdá sa to ako samozrejmosť, ale nie je. Bol by to obrovský posun dopredu.
Vladimír Palko (bývalý minister vnútra)
Áno, spájanie kresťanských síl považujem za potrebné, priam nevyhnutné. Preto sa počas týchto dní stretávame s kresťanskými politikmi z ďalších strán, KDH nevynímajúc, a rozprávame sa, čo ďalej. Spájanie vnímame všetci rovnako ako nevyhnutné, forma sa musí ešte časom utriasť.
Richard Vašečka (poslanec, KÚ)
Čoraz viac sa ukazuje, že politické súperenie sa presúva zo zápasu medzi ľavicou a pravicou do súperenia medzi prirodzeným normálnym pohľadom na fungovanie spoločnosti a extrémnym liberálnym svetonázorom. Čím skôr to pochopia kresťanskí politici v jednotlivých politických stranách, tým väčšia je šanca, že Slovensko nespadne úplne do bahna liberálnych experimentov. Bohužiaľ, momentálne mám taký pocit, že aj kresťanskí politici naskočili na vlnu bezbrehej „antificovskej“ propagandy a postavili sa do jedného šíku s liberálmi. Nevšimli si, že Roberta Fica ide vystriedať ideológia so svojimi militantnými bojovníkmi, ktorá môže úplne rozvrátiť našu spoločnosť a jej stáročné hodnoty.
Ján Podmanický (poslanec, SMER-SD)
Považujem za prirodzené, že kresťania pôsobia vo viacerých stranách. Ja osobne napríklad obhajujem suverenitu Slovenskej republiky a nie som za prehlbovanie európskej integrácie. Iným kresťanským politikom to nevadí. Ako by sme mohli byť v jednej strane? Ale máme úzko spolupracovať naprieč stranami v otázkach ochrany života a rodiny. To považujem za najlepšiu cestu presadzovania kresťanských hodnôt – spoluprácu kresťanov naprieč celým politickým spektrom.
Milan Krajniak (poslanec, SME RODINA)
Na Slovensku sa ku kresťanstvu hlási 70 % obyvateľov, preto by sme sa nemali uspokojiť s dvadsaťročným maximom KDH 8 %. Mali by sme byť odvážni. V prvom rade je dôležité, aby hlasy kresťanov neprepadli vo voľbách, a preto je potrebné dohodnúť spoločný postup. Aby sme dokázali osloviť viac ako spomínaných osem percent a vyjsť ku všetkým, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu, je potrebné im priniesť adekvátne ponuky. Sú tu strany, ktoré dokážu osloviť praktizujúcich kresťanov, a tie by mali spojiť sily, aby ich oslovili. A taktiež treba priniesť ponuku i pre tých nepraktizujúcich, ktorí sa však ku kresťanstvu hlásia, aby aj tí mali svoje zastúpenie v parlamente.
Eduard Heger (poslanec, OĽaNO)