Židovská kuchyňa: Chute a rituály

Židovská kuchyňa: Chute a rituály
Láska vraj ide cez žalúdok. Preto sa v ďalšom diele seriálu Bratia vo viere pozrieme na pokrmy typické pre židovskú kuchyňu. Ich príprava sa riadi prísnymi zásadami. Počuli ste o nich?

Príprava a konzumovanie jedla má v judaizme hlboký duchovný rozmer. Riadi sa prísnymi rituálnymi predpismi, ktoré sú známe ako kašrut. Rozlišuje živočíchy na košer – teda rituálne čisté, ktoré možno požívať –, a trejfe, ktoré nemožno požívať.

Medzi živočíchy, ktoré možno pripravovať v židovskej kuchyni, patria tie s rozdelenými kopytami a zároveň prežúvajúce, teda napríklad hovädzí dobytok, ovce, kozy, vysoká zver. Okrem nich je to tiež hydina a ryby s plutvami a šupinami, napríklad kapor, pstruh či losos.

Zakázanými živočíchmi sú napríklad ošípané, kone, obojživelníky, mäkkýše, z rýb úhor či jeseter. Za rituálne nečistý je považovaný tiež kaviár.

Aby bolo mäso kóšer, má nielen spadať do kategórie rituálne čistých živočíchov, ale musí byť tiež zbavené krvi. Deje sa tak pri špeciálnom spôsobe porážky zvieraťa, ktorú vykoná židovský mäsiar, šochet.

 

DVE SADY RIADU

Kašrut ďalej popisuje aj spôsob, akým sa jedlo môže pripravovať. Jednou z hlavných zásad je oddeľovanie mliečnej a mäsitej stravy tak pri jej príprave, ako pri požívaní. V židovskej kuchyni sa používajú dve sady riadu, jedna na mliečne potraviny a druhá na mäsité. To isté platí aj pre servírovanie. Nie je dovolené jesť jedlá, ktoré obsahujú zároveň mlieko aj mäso, takisto sa mäsité a mliečne jedlá nesmú konzumovať bezprostredne po sebe.

Neutrálne potraviny, parve, môžu byť súčasťou mäsitých aj mliečnych jedál. Sú to napríklad zelenina, ovocie, huby, obilniny či strukoviny.

 

Židovská kuchyňa: Chute a rituály

 

FALAFEL A OTROCTVO V EGYPTE

Najznámejšími židovskými jedlami v našich končinách sú pravdepodobne humús (výslovnosť chumus) a falafel. Základnou surovinou v oboch pokrmoch je cícer. Zatiaľ čo humús je cícerová pasta podávaná ako predjedlo, falafel sa vzhľadom aj sýtosťou podobá na naše fašírky. Údajne bol pokrmom Hebrejov počas otroctva v Egypte.

Na pultoch supermarketov už bežne nájdeme aj maces, nekvasený chlieb spojený so sviatkom Pesach, kedy majú židia zakázané jesť čokoľvek kvasené.

Falafel

Suroviny:

cícer                           500 g

jarná cibuľka              8 ks

soľ                              1/2 lyžičky

mleté čili                    3/4 lyžičky

mletá rasca                 2 lyžičky

mletý koriander          2 lyžičky

prelisovaný cesnak     6 strúčikov

prášok do pečiva        1 lyžička

olej na vysmážanie

petržlenová vňať

 

Cícer nasypeme do misky a zalejeme vodou. Necháme odstáť 24 hodín, aby zmäkol. Scedíme ho, prepláchneme a osušíme. Rozmixujeme na jemnú pastu, ochutíme soľou, koreninami, cesnakom, pridáme prášok do pečiva a ďalej mixujeme, kým nám vznikne hladké cesto. Petržlenovú vňať a jarné cibuľky nasekáme nadrobno, pridáme k cestu a krátko premixujeme. Cesto necháme stáť 1 hodinu. Potom z cesta vytvoríme guľky a smažíme ich na rozpálenom oleji do zlatista.

Sú aj jedlá, ktoré sa u nás udomácnili natoľko, že ich už ani nepociťujeme ako cudzie. Ak by ste si však vyhľadali recept na ryžový kugel, výborný šabatový zákusok, zistíte, že je takmer totožný so slovenským ryžovým nákypom.

Typickým šabatovým jedlom je aj šolet. Obsahuje veľa fazule, a keďže strukoviny držia teplo, pri správnom skladovaní vydrží pokrm teplý od piatkového popoludnia až do sobotného obeda. To je jednou z dôležitých vlastností šabatového jedla. Pripravovať sa totiž môže iba do piatkového večera, kedy sa zažínajú šabatové sviece a začína deň odpočinku.

 

Židovská kuchyňa: Chute a rituály

 

MRKVA NASLADKO

Ak by ste si chceli vyskúšať pripraviť niektoré zo židovských jedál u vás doma, odporúčam mrkvové tzimes (čítaj cimes). Patrí k najsladším židovským receptom a je taký obľúbený, že jeho názov sa dostal aj do hovorového jazyka. Robiť s niekým cimes znamená venovať osobe prílišnú pozornosť.

Mrkvové tzimes

Suroviny:

mrkva                         1 kg

maslo                          2 lyžice

soľ                              1 lyžička

cukor                          1 lyžička

med                            1 lyžica

mletá škorica              1/2 lyžičky

pomarančová šťava    2 lyžičky

 

Mrkvu nakrájame na kolieska a krátko osmažíme na rozpustenom masle. Zalejeme dostatočným množstvom vody tak, aby bola všetka mrkva vo vode. Pridáme med, škoricu a cukor. Varíme, kým mrkva zmäkne alebo až dovtedy, kým sa takmer všetka voda odparí. Ak je mrkva stále tvrdá, môžeme doliať vlažnú vodu a variť ďalej až do zmäknutia mrkvy. Pred podávaním polejeme pomarančovou šťavou a podľa chuti pridáme med alebo cukor. Dobrú chuť!

 

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00