Ženy zlyhávajú v oblasti sexuality, keď zažívajú emočnú prázdnotu

Ženy zlyhávajú v oblasti sexuality, keď zažívajú emočnú prázdnotu

Alena sa trápi, lebo opakovane padá do hriechov proti šiestemu Božiemu prikázaniu. Čím viac sa snaží, tým viac sa jej nedarí. Na spovedi často zažíva nepochopenie, keď sa ako žena v stredných rokoch prizná k masturbácii alebo pozeraniu pornografie. Má pocit, že zlyhala. Vyhľadať odpovede na otázky súvisiace s intimitou môže byť ťažké. Preto sme sa psychologičky Jany Bieščad Vindišovej opýtali za všetky ženy, ktoré sa trápia s podobným problémom.

Problém s masturbáciou a sledovaním pornografie sa zvyčajne spája s mužmi. Ako je to so ženami?

Boj s hriechmi proti šiestemu Božiemu prikázaniu si často spájame skôr s mužmi. Pozeranie pornografie alebo masturbácia sú však v súvislosti so ženami stále tabu. Pravda je však taká, že mnohé ženy – slobodné, vydaté a dokonca aj zasvätené –s nimi bojujú. U žien majú hriechy v oblasti sexuality zväčša iný charakter ako u mužov. Dá sa u nich často identifikovať spoločný vzorec – sú reakciou na emočnú prázdnotu a úzkosť. Dochádza k nim v čase, keď ženy vnútorne trpia, cítia sa zranené alebo nemilované.

Čo ak som v tejto oblasti zlyhala?

Vtedy je dobré reflektovať – ako som sa cítila, keď sa to stalo? Čo tomu predchádzalo? Náš pohľad však musí byť súcitný, nie kritický. Keďže sa ženy uchyľujú k masturbácii v čase emočnej nepohody, často sa stáva, že po zlyhaní v tejto oblasti cítia obrovský pocit viny a znechutenia zo seba samej. Negatívne emócie stúpajú a neraz opäť dochádza k riešeniu formou sebaukájania. Stáva sa, že aj ženy, ktoré v iných oblastiach žijú takmer svätým životom, sa dostanú do tohto začarovaného kruhu.

Ako sa z neho môžem dostať?

Môže ísť o komplexnejší problém – vtedy sa hriechy proti šiestemu prikázaniu stávajú skôr symptómami. Preto je boj s nimi často neúspešný. Musíme sa v pravde pozrieť na ich príčiny a zamyslieť sa nad tým, z akého dôvodu sa k tomuto hriechu opakovane vraciame. Má to súvis s nejakou inou oblasťou v mojom živote? Padám do tých hriechov, keď sa cítim osamelo, unavene? Ak zistím, čo sa skrýva za mojimi pádmi a neviem si s tým dať rady, dôležité je vyhľadať pomoc. V niektorých prípadoch stačí múdry priateľ alebo priateľka, v iných je potrebný kňaz alebo odborná pomoc psychológa.

Spovedať sa z týchto hriechov nie je jednoduché. Čo mi môže pomôcť?

Vyznať intímne hriechy súvisiace s ľudskou sexualitou je ťažké. Pre ženy je to ešte o to ťažšie, že sa spovedajú mužovi. Mnohé zažili v spovednici ponižujúce vypočúvanie alebo nepochopenie zo strany kňaza. Samotné pomenovanie týchto hriechov pred druhou osobou je pre ženy extrémne náročné. Ak si je toho kňaz vedomý, nebude klásť ďalšie otázky lebo vie, že žena, ktorá pred ním stojí, si zaslúži Kristov prístup – vypočutie vyznania a odpustenie. V žiadnom prípade nechcem znižovať váhu hriechu. V tomto prípade však i samotný Katechizmus počíta s istými okolnosťami, ktoré môžu mieru viny znížiť. V článku o masturbácii sa píše, že citová nezrelosť, sila nadobudnutých návykov, stavy úzkosti alebo iné psychické či spoločenské faktory môžu morálnu vinu zmenšiť, dokonca zredukovať na najmenšiu mieru. (KKC 2352) V takomto prípade to nie je hriech, s ktorým musí hneď utekať na spoveď, aj keď, samozrejme, je potrebné ho vyznať v rámci pravidelnej sviatosti zmierenia. Už to, že žena hriech vyznáva, znamená, že ho nebagatelizuje.

Myslím, že Ježiš sa na ženu, ktorá zhrešila v oblasti sexuality, pozerá ako na milovanú dcéru. So súcitom hľadí na celú jej situáciu a je mu ľúto, že v bolesti duše sa uchyľuje k masturbácii. Keď mi niekto na terapii povie, že zlyhal v tejto oblasti (samozrejme, vždy ide o veriace ženy), snažím sa osloviť príčinu: „Muselo vám byť veľmi ťažko. Asi vám bolo ťažko alebo ste sa cítili veľmi osamelo?“ Je dôležité uvedomiť si, čo ženu k tomu viedlo. Ak sa žena obáva pristúpiť k sviatosti zmierenia, určite je dobré vyhľadať múdreho a empatického kňaza.

Čo ak som bola zranená v oblasti sexuality?

Osobitne milosrdný prístup si zaslúžia ženy, ktoré zažili zranenia v oblasti sexuality, prípadne mali veľmi rigidnú výchovu. Často žijú s veľkou bolesťou, Ich sexualita je „rozladená“ a často ju nemajú pod kontrolou. Preto sa v náročných časoch uchyľujú k masturbácii či sledovaniu pornografie. Keďže majú problém s uvedomením si svojej vlastnej hodnoty, tak ich tieto hriechy môžu úplne udupať, o to viac, keď sa stretnú s neláskavým prístupom v spovednici.

Čo by som ešte mala vedieť, ak bojujem v oblasti čistoty?

Nie vždy si naplno uvedomujeme, že sexualita je dôležitá súčasť ľudskej osobnosti a ako taká je darom. Naučiť sa ju žiť správnym spôsobom je umenie. Veľmi dôležité je starať sa vyvážene o všetky zložky osobnosti – telo, dušu i ducha. Riešenie problémov s čistotou musí byť komplexné – preto okrem modlitby a sebazapierania potrebujeme často prehodnotiť celkový životný štýl, rozvíjať zdravé vzťahy, dopriať si odpočinok i dostatok telesnej aktivity. Ak sa postaráme o prirodzenosť, stávame sa disponibilnejšími na pôsobenie Božej milosti.

Foto: pexels.com

Najčítanejšie+

  • Za 3 dni
  • Týždeň
  • Mesiac

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00