Viete o tom, že aj na Slovensku máme unikátny orloj?

Viete o tom, že aj na Slovensku máme unikátny orloj?
Jedinečný Slovenský orloj sa nachádza v obci Stará Bystrica a je svetovým unikátom práve preto, že ako jediný na celom svete ukazuje presný slnečný čas. No nie iba to je jeho výsadou. Videli ste ho už na vlastné oči?

Foto: orloj.sk

Slovenský orloj dokončil v roku 2009 sochár Viliam Loviška a zaraďuje sa tak medzi najmladšie orloje sveta. Je tiež najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Zobrazuje Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska, ale aj významné osobnosti z histórie Slovenska – knieža Pribinu, kráľa Svätopluka, Antona Bernoláka a Ľudovíta Štúra… Okrem toho na ňom môžete uvidieť aj svätcov, ktorých osudy sú spojené s našou krajinou: svätých Cyrila a Metoda, svätých Andreja-Svorada a Benedikta a iných. Vidieť ho na vlastné oči je skutočným zážitkom.

A práve v nastávajúcu nedeľu, 12. mája, sa môžete pridať k putujúcim nadšencom, ktorí chcú spojiť návštevu Starej Bystrice s turistikou, pobytom v prírode a duchovnom. Dá sa to? Takúto možnosť spojenia návštevy zaujímavých miest na Slovensku, svätej omše a debatovania o duchovne a krásach prírody ponúkajú už niekoľko rokov takzvané Lumentúry. Viac nám o nich povedal Radovan Pavlík, riaditeľ Pre Lumen, n. o.

 

Viete o tom, že aj na Slovensku máme unikátny orloj?

 

Ako taká Lumentúra vyzerá? Odpovedá Radovan Pavlík: „Má to viacero možností, napríklad táto starobystrická bude postavená tak, že sa zídeme na farskej svätej omši, ktorú bude celebrovať riaditeľ rádia Lumen Juraj Spuchľák, po nej sa spoločne presunieme na námestie, kde sa nachádza jediný orloj na Slovensku, a potom sa začína samotná turistika.“ Cieľom bude tentoraz neďaleká vyhliadka Bobovec. Každá Lumentúra je stretnutím so svätou omšou, ktoré trvá niekoľko hodín – podľa dĺžky trasy danej túry. Svätá omša býva niekedy aj v teréne, napríklad aj priamo pod Kriváňom.

Lumentúry sa môže zúčastniť každý, kto má o ňu záujem. „Snažíme sa vyberať tak, aby sa mohli zúčastniť starší aj rodiny s deťmi,“ objasňuje Pavlík. Pred niekoľkými rokmi napríklad zvládlo túru vo Vysokých Tatrách trojmesačné bábätko, rovnako ako deväťdesiatjedenročná babička, ktorá doputovala na vozíčku s pomocou starostlivej rodiny. Lumentúry sa organizujú už niekoľko rokov (približne od roku 2012) a priemerný počet účastníkov sa odhaduje na sto ľudí. Usporiadatelia sa snažia vybrať miesta z rôznych kútov Slovenska, preto počas roka zvyknú zavítať na západ, stred i východ krajiny – chcú byť totiž vždy minimálne jednej skupine blízko.

 

Viete o tom, že aj na Slovensku máme unikátny orloj?

 

„Tento rok by sme radi vyrazili ešte do okolia Bratislavy, ja mám jeden tip – Biely kríž, a na východe Slovenska zas premýšľame nad rázovitou obcou Osadné.“ Ako upresňuje Pavlík, sú to zatiaľ iba tipy, ktoré závisia od rôznych skutočností – treba napríklad vybaviť povolenia a podobne.

Každej Lumentúry sa účastní aj známy prírodovedec Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV. Počas túr sa delí o svoje poznatky a lásku k prírode. V Gaderskej doline napríklad účastníci túry pozorovali hniezdo vodnára potočného, ktorý práve kŕmil svoje mláďatá. Ako hovorí Pavlík: „Pán Saniga je známy našim poslucháčom z rádiového vysielania a je obľúbený, lebo vie pútavo rozprávať o prírode, o živočíšnej i rastlinnej ríši; a tieto zaujímavosti vie pretlmočiť nielen cez éter, ale aj naživo.“

Ak máte aj vy chuť vidieť, ale i počuť o krásach Slovenska a tiež zažiť spoločenstvo putujúcich, Lumentúry vás rady privítajú.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00