Terapeutka Polohová: Zistiť po svadbe, že sa nezhodneme v otázke detí, je už neskoro
Deti. Koľko ich mať, kedy, svoje či adoptované? Mnoho párov sa nevie zhodnúť v počte alebo majú pred sobášom romantické predstavy, kedy budú mať potomka, a tie sa nenaplnia. Rozprávali sme sa s manželskou a rodinnou terapeutkou Zuzanou Polohovou, ako spolu riešiť, keď v manželstve nemáme rovnaký názor v otázkach ohľadom detí.
Mali by sme sa o deťoch, ich počte a „načasovaní“ rozprávať už pred svadbou?
Rozhovor o otázke rodičovstva má určite svoje miesto skôr, ako si pár povie áno. Zistiť zásadné rozdiely v názoroch na rodinu po svadbe je už neskoro. Každý človek prichádza z iného prostredia a skúsenosti a predstavy o tom, čo je rodina, aké je jej miesto, hodnoty a tak ďalej, môžu byť pre každého iné. Vzájomným poznaním svojich predstáv a preferencií sa môžu manželia vyhnúť nepríjemným prekvapeniam a sklamaniam. Párom plánujucim vstup do manželstva zo skúsenosti veľmi odporúčam kvalitnú predmanželskú prípravu, ktorá sa zaoberá sa aj touto otázkou.
Čo všetko by sa podľa vás malo na predmanželskej príprave prebrať?
Efektívna predmanželská príprava by mala otvoriť s partnermi témy, ako sú podobnosti či odlišnosti ich osobností, roly v rodine, riešenie konfliktov, intímny život, rodičovstvo, spravovanie financií, hodnoty, udalosti či osoby, ktoré majú vplyv na ich život, vízia pre rodinu… A pomôcť im začať vytvárať ich vlastný plán pre ich novú rodinu.
Jeden z manželov by chcel aj desať detí, druhý jedno, maximálne dve. Ako sa zhodnúť?
To, ako určite nekomunikovať v tejto situácii s partnerom, ktorý chce menej detí, je vyvíjanie nátlaku, pocitov viny citovaním biblických veršov či porovnávaním sa s inými rodinami a podobne. Dôležitá je ochota porozumenia toho druhého. Zistiť, z čoho môj partner vychádza pri robení rozhodnutí, je pre vzájomné porozumenie kľúčové. Psychická, fyzická kapacita, emocionálna výbava a miera dôvery v Boha nie je u všetkých ľudí rovnaká. Tak ako si pred stavaním domu stavbár spočíta fyzické, psychické, emociálne, časové, finančné a iné náklady, takisto potrebujeme zmapovať, čím my ako manželský tím pri budovaní rodiny disponujeme.
Pred svadbou sme mali predstavy, že sa nám „do roka a do dňa“ podarí mať dieťatko, ale nestalo sa tak ani po rokoch. Čo robiť, aby neplodnosť a túžba po dieťati nezničila naše manželstvo?
Takéto situácie prinášajú prežívanie bolesti zo straty, ktorou sú i nenaplnené túžby a predstavy. Môžeme prežívať sklamanie z neúčinnej liečby, nevypočutých modlitieb, a dokonca i z tichosti a zdanlivej nečinnosti Boha. Tento proces každý prežíva inak: niekto sa utiahne do seba a nechce o svojich pocitoch komunikovať, druhý potrebuje o bolesti rozprávať a vie sa z nej vyplakať.
CHCETE SI PREČÍTAŤ CELÝ ROZHOVOR?
Prečítali ste si úryvok z tlačeného vydania Slovo+ (marec 2023). Celý rozhovor nájdete v papierovej forme.
Dozvedeli by ste sa ešte:
- Ako môže manžel pomôcť žene prekonať traumu z pôrodu
- Čo robiť, aby manželia našli zhodu aj napriek svojej rozdielnosti
- Ako nepodľahnúť tlaku okolia a nájsť si svoju vlastnú cestu, možno aj v adopcii dieťaťa