Svetlanka (21): Kresťan by mal mať v úcte stvorenie svojho Boha

Svetlanka (21): Kresťan by mal mať v úcte stvorenie svojho Boha
Študentka bioinformatiky sa už od základnej školy venuje výskumu v oblasti biológie. V tejto oblasti má viacero úspechov nielen na Slovensku. Je tiež držiteľkou striebornej medaily z celosvetovej súťaže Genius Olympiad, ktorá sa koná v Spojených štátoch pre študentov stredných škôl a je zameraná na environmentálne témy.

Aký príbeh má tvoja vášeň pre prírodu?

Vyrastala som na laze na Strednom Slovensku, dá sa povedať – obklopená prírodou. Rodičia ma odmalička učili poznávať rastliny a zvieratá. K biológii ako vede ma priviedla moja pani učiteľka na druhom stupni ZŠ, ktorá mi navrhla zúčastniť sa Biologickej olympiády. Odvtedy ma príroda zaujíma nielen ako Božie stvorenie, ale aj ako predmet výskumu.

 

Si vegetariánka (či vegánka?). Ako to súvisí s tvojou láskou k biológii? Bolo najprv vegetariánstvo a potom biológia, či naopak?

Som niečo medzi. Nejem mäso a tiež niektoré mliečne výrobky. K vegetariánstvu ma vychovali rodičia, niektoré mliečne výrobky nejem kvôli intolerancii. Podľa mňa nie je až také dôležité, či je človek vegetarián, vegán alebo dokonca vitarián, záleží hlavne na tom, ako je jeho strava vyvážená.

Vplyv na prírodu majú hlavne veľkochovy, čiže viac záleží na tom, aké mäso človek konzumuje, než na tom, či ho vôbec konzumuje. Určite je pre prírodu lepšie dať si kura, ktoré sme vychovali na našom dvore, prípadne kúpili od lokálneho chovateľa, než ananás, ktorý sem cestoval cez polovicu planéty. A, samozrejme, z ľudského hľadiska to, či niekto je mäso, alebo nie, nie je vôbec dôležité.

 

Svetlanka (21): Kresťan by mal mať v úcte stvorenie svojho Boha

 

Ako vnímaš angažovanosť kresťana v eko témach? Ako vnímaš svoju eko úlohu ty osobne?

Myslím si, že každý kresťan by mal mať v úcte a v láske stvorenie svojho Boha. To znamená, že by sme sa mali správať k prírode ohľaduplne. Cieľom kresťanov by nemalo byť pozemské bohatstvo, ale nebeské kráľovstvo. Nie som zástancom rôznych „pochodov proti klimatickým zmenám“, pretože sa nimi aj tak nič nevyrieši. Treba začať od seba. Ak nebudeme zbytočne kupovať lacné „fast fashion“ oblečenie či „prechemizovanú“ kozmetiku, budú výrobcovia nútení prestať to vyrábať.

Pomôcť by mohla väčšia informovanosť. Myslím, že každá žena by si dvakrát premyslela, či si kúpi ten najnovší kúsok, keby videla, ako ho vyrábali malé deti za jeden dolár na deň. Alebo každý týždeň nový rúž, keby videla tie trpiace zvieratá. Ja osobne sa snažím nekupovať zbytočné veci, hlavne oblečenie v módnych reťazcoch; kozmetiku a drogériu sa snažím používať hlavne ekologickú a potraviny nakupujem prednostne slovenské a nebalené.

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00