Študentka Lucia Kresanová: Nemyslela som si, že na pomoc deťom vzdialeným odo mňa tisíce kilometrov bude stačiť byť doma
„Možno nedokážeme zmeniť hlad vo svete, no dokážeme zmeniť svet jednému dieťaťu, a to stojí za to!“ Toto je príbeh diela Mary’s Meals, v preklade Máriine jedlá, ktorý sa začal písať v ďalekom Škótsku a do dnešného dňa poskytli viac ako miliardu pokrmov zbedačeným deťom v chudobných oblastiach sveta. Študentka tlmočníctva a prekladateľstva Lucia Kresanová (21) si pomoc pre Mary’s Meals zobrala „po svojom“. Na Facebooku vymyslela bazár kníh s názvom „Čítaj a daruj s Mary’s Meals“, z ktorého celý výťažok putuje priamo na zbierkový účet pobočky Mary’s Meals Slovensko.
Na úvod poďme viac nazrieť do podstaty a činnosti organizácie Mary‘s Meals, a to základnou otázkou – čo to je a aká je jej hlavná misia?
Mary’s Meals založil už pred takmer dvadsiatimi rokmi Škót Magnus MacFarlane-Barrow. Už pár rokov predtým pomáhal s dovozom humanitárnej pomoci do Bosny a Hercegoviny počas občianskej vojny. Keď počas hladomoru v roku 2002 prišiel do afrického Malawi, navštívil jednu ženu, ktorá mala šesť detí a umierala na AIDS. Magnus sa opýtal jej 14-ročného syna Edwarda, aké sú jeho sny a ambície. Odpovedal veľmi jednoducho: „Chcel by som mať dosť jedla a raz ísť do školy.“ Táto odpoveď Magnusom zatriasla, pretože jedlo a vzdelanie sú pre ľudí v našej časti sveta úplne samozrejmé hodnoty, ku ktorým máme prístup. Takto sa zrodila hlavná idea organizácie Mary’s Meals: Každé dieťa na svete by malo dostať jedno výživné jedlo denne v mieste vzdelávania. Práve chudoba bráni mnohým deťom v chudobných krajinách, aby sa vzdelávali. Namiesto školskej dochádzky musia totiž pomáhať rodičom, pracovať, žobrať alebo zbierať odpadky. Takto majú motiváciu prísť do školy a keď sa najedia, dokážu sa oveľa lepšie sústrediť aj na preberanú látku, a tým sa zvyšuje šanca, že pri pravidelnom vzdelávaní dosiahnu lepšie výsledky a môžu získať vyššie vzdelanie, ktoré pre nich predstavuje únik z kolotoča hladu a chudoby.
Koľko eur predstavuje cena za stravu pre jedno dieťa počas celého roka?
Cieľom je pri tejto činnosti zapojiť celú komunitu, a tak sa na prípravu jedál používajú suroviny od miestnych pestovateľov a jedlá v školách pripravujú dobrovoľníci, väčšinou príbuzní školopovinných detí. Aj vďaka tomu je cena za stravu na celý školský rok iba neuveriteľných 18,30 € pre jedno dieťa. Dnes takto Mary’s Meals poskytuje denne jedlá už pre viac ako 2 milióny detí v 19 krajinách sveta v Afrike, Ázii, Strednej a Južnej Amerike a na Blízkom Východe.
CELÝ VÝŤAŽOK Z KNÍH PUTUJE PRIAMO DO MARY’S MEALS
Akú aktivitu podporujúcu toto dielo vykonávaš ty?
Na Facebooku som sa rozhodla založiť skupinu na predaj kníh, aké asi pozná každý z nás, s tým rozdielom, že celý výťažok z predaja kníh v tejto skupine putuje priamo na zbierkový účet pobočky Mary’s Meals Slovensko. Skupina Čítaj a daruj s Mary’s Meals bola oficiálne spustená 1. marca 2021. V období pred jej spustením a krátko po ňom sa spojilo niekoľko rôznych faktorov, ktoré pomohli túto akciu naštartovať – bolo to v období zimného lockdownu, kedy sa takmer všetky rôzne aktivity presunuli do online priestoru a ľudia snáď mali viac času siahnuť po knihách; začal sa mesiac marec, ktorý sa mnohým z nás už od školských lavíc spája s mottom – marec, mesiac knihy – a v neposlednom rade, v našom kresťanskom kontexte to bol zároveň čas, keď sa začalo Pôstne obdobie, ktoré sa spája práve aj s poskytovaním almužny a pomoci núdznym.
NIEKEDY IDEM NA POŠTU S JEDNOU OBÁLKOU, NIEKEDY S CELOU NÁKUPNOU TAŠKOU
Mary‘s Meals šíri okrem iného aj túto peknú myšlienku: „Na to, aby sme pomáhali, netreba vidieť celý svet, ale meniť svet tam, kde sa práve nachádzame.“ Bolo aj toto dôvodom, pre ktorý si sa rozhodla založiť knižnú burzu?
Činnosť Mary’s Meals je založená na lokálnosti aj pri distribúcii a príprave jedál, aj pri šírení povedomia a organizovaní zbierky v krajinách, kde pôsobia miestne pobočky. Popravde, ja som viac-menej taký domased, a nikdy by som si nevedela predstaviť, že na to, aby som mohla pomáhať deťom, ktoré sú odo mňa vzdialené tisíce kilometrov, mi bude stačiť moje domáce prostredie, rovnako ako som si nikdy nemyslela, že by som sa raz mohla fyzicky vydať pomáhať niekam do sveta. Raz možno nastane aj to, všetko má svoj čas a miesto. Tiež skutočnosť, že na začiatku jari som študovala už tretí semester online z domu a celkovo sme trávili čas len doma. Tým sa mi znížili bežné študentské výdavky a umožnili mi získavať prvé knižky do burzy, ktoré, aj keď boli za veľmi nízku cenu alebo zadarmo, sa spájali s nejakým poplatkom za doručenie.
Čo všetko obnáša tvoja práca?
Medzi hlavné činnosti patrí samotný predaj kníh. Tomu predchádza získavanie knižiek – keď sa mi ich nazbiera viac, tak si ich nafotím; podľa toho, ako mám čas, vytváram príspevky, ktoré si plánujem vopred na dlhší čas, a potom sa už postupne samostatne uverejňujú. Snažím sa, aby knižky pribúdali v skupine postupne, aby bola stále aktívna. Na začiatku augusta som časť z kníh zverejnila aj na svojom profile Čarovná polička.
Keď niekto prejaví záujem o knižku, dohodneme sa na odoslaní a zaplatení poštovného. Niekedy idem na poštu s jednou obálkou, niekedy aj s celou nákupnou taškou. Okrem toho, raz alebo dvakrát za mesiac zverejňujem krátke video, v ktorom sa členovia skupiny dozvedia, koľko peňazí sa za dané obdobie vyzbieralo a koľko detí v praxi sa vďaka kúpe kníh môže stravovať počas celého školského roka. A keďže by som bola rada, ak by sa čoraz viac ľudí dozvedelo o tejto možnosti pomoci, ešte na jar som sa snažila povedomie o skupine šíriť najmä virtuálne, teraz už okrem kníh rozposielam záujemcom aj letáčiky a iné propagačné materiály.
TO CELÉ NEBOL LEN MOJ NÁPAD. VEĽKÚ ROLU ZOHRALA BOŽIA PROZRETEĽNOSŤ
Kedy a pri akej príležitosti prišiel impulz vymyslieť niečo, čoho výsledkom je pomoc pre ľudí, ktorých vlastne ani nepoznáš?
O existencii Mary’s Meals som sa, paradoxne, dozvedela z vášho článku o vianočnej akcii Mary’s Meals. Následne som si cez sviatky vypočula audio knihu Neobyčajný príbeh Mary’s Meals. Už asi viacerí z nás videli, počuli alebo zažili niečo, čo nás hlboko zasiahlo, no postupne ten pocit opadol a nahradili ho všedné povinnosti. Keď som sa započúvala do Magnusovho príbehu, najviac mi imponovalo to, ako sa stretával s ľuďmi, ktorí sa postupne zapálili pre toto dielo vo svojom regióne a pomohli so zakladaním miestnych pobočiek. Tiež sa pri počúvaní slov a ideí o boji proti hladu a negramotnosti detí v krajinách tretieho sveta mohli cítiť nadchnutí, a to nadšenie a viera v danú vec z nich mohla postupne vyprchať. Veď čo zmením ja? Hlad bude stále. Ja som len jeden človiečik z mnohých… Namiesto týchto pesimistických myšlienok sa mi pri počúvaní audio knihy v hlave jasne ozývali tieto slová: „Nemôže ma to nechať chladnou. Nemôžem ten príbeh dočítať a odložiť na poličku. Tým deťom sa pomôcť dá a ešte ako jednoducho a efektívne!“ Keď nad tým uvažujem spätne, viem, že to celé nebol tak celkom môj nápad. Veľkú rolu v tom všetkom zohrala Božia prozreteľnosť.
Odkiaľ čerpáš stále nové a nové tituly kníh?
Ako prvé som v knižnej burze ponúkla na predaj knihy z mojej knižnice, ktoré sa ku mne zväčša dostali darovaním. Následne sa mi podarilo nájsť niekoľko ponúk na „knihy za poštovné“ na stránkach Čarovná polička a Bazoš. Postupne sa v skupine objavili prvé príspevky od členov skupiny, neskôr ma ľudia sami začali oslovovať s tým, že majú nejaké knihy na darovanie pre Mary’s Meals, ale nemajú čas sa venovať ich predaju, tak mi ich poslali na adresu. Asi najväčší príspevok bol od pána farára z Lednice, ktorý sa o tejto skupine dozvedel vďaka krátkej reportáži v spravodajstve TV Lux. Po jednej známej mi poslal k nám na „Dolniaky“ dve plné banánové krabice kníh. Som členka viacerých predajných skupín aj na Facebooku. Len čo teraz niekde zbadám knihy, napríklad aj v knižných búdkach, hneď zbystrím zrak.
Kto každý sa vie a môže zapojiť?
Facebooková skupina Čítaj a daruj s Mary’s Meals je verejná a preto sa jej členom môže stať každý. Tí, ktorí „fejsbúky“ neobľubujú, si časť ponuky kníh môžu pozrieť na profile Čarovnej poličky. Spôsobov pomoci je veľa a teda každý sa nájde v niečom inom. Základom je záujem o knižky, či o ich kúpu alebo darovanie. Tí, ktorých možno charitatívny rozmer akcie zaujal, no nemajú ku knižkám blízky vzťah, môžu aspoň pozvať do skupiny svojich príbuzných a známych, ktorých by to mohlo zaujať. Teraz má skupina už vyše 800 členov. Ku knižkám zvyknem v prípade záujmu pribaliť aj letáčiky a propagačné materiály, ktoré ľudia väčšinou šíria vo svojich farnostiach alebo na školách.
ZA POLROK SA PRE DETI PODARILO VYZBIERAŤ VIAC AKO 4-TISÍC EUR
Knižná burza je podskupina dobra, ktorú ľudia podporujú, aby prispeli k jednému teplému jedlu pre deti z chudobných krajín sveta. Čo pre teba ako človeka znamená robiť túto prácu zadarmo, vo voľnom čase?
Pre mňa je to až neuveriteľné, aké je to jednoduché. Samotná idea Mary’s Meals a jej fungovanie sú veľmi jednoduché, bola som prekvapená, že som sa o nej dozvedela len pred pár mesiacmi. Spája boj proti hladu, chudobe, nevzdelanosti a otvára novej generácii detí možnosť žiť o niečo lepší a dôstojnejší život.
Mne osobne sa akoby splnilo viacero osobných snov. Na jednej strane som veľká milovníčka kníh a literatúry ako takej a teraz sa teším z toho, že mám izbu plnú kníh – aj keď nie sú, samozrejme, úplne moje a nie sú u mňa ani natrvalo – pričom mnohé z nich sú naozaj skvelé kúsky, či už z klasickej beletrie alebo duchovnej literatúry, ktorú tvorí veľká časť kníh. Na druhej strane som v sebe už dlhšie mala túžbu po nejakej službe pre druhých. Takto sa moje obe túžby a záľuby spojili a aj naplnili, a som za to veľmi vďačná.
Stotožňuješ sa s tým, že sa dobro dvojnásobne vracia? Máš konkrétnu situáciu, v ktorej si to naplno pocítila?
Vždy ma veľmi potešilo, keď okrem bežných správ ohľadom zasielania kníh ľudia vyjadrili vďaku alebo pochvalu za to, že som sa do tejto služby pustila.
Vďaka veľkej rodine Mary’s Meals, ktorú tvoria dobrovoľníci i darcovia, som mohla spoznať mnoho skvelých ľudí, a aj keď sa iba s časťou z nich poznám osobne, som za to vďačná. Dobro sa mi istým spôsobom nielen vracia, ale šíri sa ďalej. Aktivita s predajom kníh zaujala aj niekoľkých pedagógov, a tak mi navrhli podporu knižnej burzy pomocou aktivít s ich žiakmi. Tiež sa v mojom okolí nedávno konal predaj kapustnice v rámci súťaže v pečení chleba a výťažok z jej predaja tiež putoval na podporu Mary’s Meals. Jeden z organizátorov je totiž môj známy a keď videl moje videá o knižnej burze a počul príspevok v rádiu o Ceste hrdinov pre Mary‘s Meals, zaujalo ho to a navrhol nám spoluprácu.
Akú sumu sa doposiaľ podarilo z facebookovej knižnej burzy vyzbierať?
Od začiatku marca do konca septembra sa podarilo vyzbierať približne 4400 €. Nie je to presná suma, podmienkou je, aby kupujúci pri platbe použili variabilný symbol 2021, vďaka ktorému je možné tieto platby identifikovať. V praxi to znamená, že viac ako 240 detí bude môcť dostávať stravu v škole na celý ďalší školský rok. A za to zo srdca ďakujem každému, kto k takémuto skvelému výsledku svojím malým skutkom lásky priložil ruku k dielu.