Soňa Belokostolská: Svojou tvorbou sa dostávam od šúpolia k umeniu

Soňa Belokostolská: Svojou tvorbou sa dostávam od šúpolia k umeniu
Krásne vianočné betlehemy vyrobené z usušených listov kukuričného klusu, tzv. šúpolia, patria ešte stále medzi tradičnú vianočnú dekoráciu niektorých slovenských domácností. Tomuto vzácnemu remeslu sa už okolo tridsať rokov venuje aj pani Soňa Belokostolská (67) z Považskej Bystrice, ktorá nám poodhalila jeho tajomstvá.

Ako ste sa dostali k tvorbe dekoratívnych predmetov zo šúpolia?

V roku 1993 som sa zúčastnila dvojdňového kurzu výroby šúpoľových bábik. Kurz bol určený pre učiteľov výtvarnej výchovy, aby zavádzali do vyučovania aj tradičné remeslá. Konal sa v Martine. Výroba figúrok ma hneď oslovila a nadobudnuté vedomosti som ďalej tvorivo rozvíjala. Rok po absolvovaní kurzu som bola požiadaná, aby som pripravila tento kurz aj pre nezamestnaných. Také boli moje začiatky.

 

Čo sa vám na tomto remesle páči najviac?

Zaujímavé je to, že z odpadového materiálu dokážem vymodelovať postavy mužov, žien, detí, anjelov, zvieratká či kvietky. Človek sa pri práci a tvorbe dostáva „od šúpolia k umeniu“. Tak bola nazvaná aj moja posledná výstava šúpolienok vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici.

 

Soňa Belokostolská: Svojou tvorbou sa dostávam od šúpolia k umeniu

 

ČAS UKÁŽE, ČI SA NIEKTORÝ Z MOJICH ŽIAKOV NÁJDE V TOMTO REMESLE

Majú ľudia v dnešnej dobe ešte o toto remeslo záujem?

V ZUŠ svojich žiakov vediem aj ku vzťahu k tomuto remeslu tým, že každý rok vo vianočnom a veľkonočnom období niečo vyrobíme. Uvidíme a čas ukáže, či sa niektorý z mojich žiakov nájde v tomto remesle. Poznám niektoré výrobkyne osobne. Neviem však posúdiť, koľko nás je a do akej miery sú aktívne.

 

Ako si samotné šúpolie zaobstaráte?

V začiatkoch mi ho nosili známi, no musím konštatovať, že bolo nekvalitné, často už mierne plesnivé. Len ten, čo vyrába figúrky, vie, aké má byť to správne šúpolie. Materiál na výrobu si zaobstarávam sama, zbieram ho na poli, doma suším a upravujem. Šúpolie sa zberá v septembri a októbri. Kukurica je vtedy už tvrdá, určená pre skrmovanie zvieratkami. Šúpolie má správnu svetlohnedú farbu, nie zelenú. Najvhodnejšie sú šúpoľové listy z veľkých klasov, ktoré sú dlhé a široké.

 

Aký je ďalší postup pri spracovaní?

Pozbierané šúpolie dosúšam. Keď je úplne suché, skladujem ho vo vreciach v pivnici. Takto vydrží roky. Keď potrebujem vyrábať figúrky, odoberiem si z vreca určité množstvo a navlhčím ho vo vode. Odkvapkanému šúpoliu odstrihnem hrubé úpony, ktorými bolo prirastené ku kukuričnému klasu. Vlhké ostrihané šúpolie dám do uzatvoriteľnej nádoby vysíriť pomocou sírneho knôtu. Vďaka tomuto je šúpolie dezinfikované a zjasní sa farba materiálu. Po odvetraní začnem vyrábať figúrky. Nepoužité šúpolie opäť usuším a neskôr s ním pracujem.

 

Soňa Belokostolská: Svojou tvorbou sa dostávam od šúpolia k umeniu

 

Čo všetko okrem šúpolia ešte na prácu potrebujete?

Pri výrobe používam drôt, nite, nožnice, kliešte, vatu, lepidlo a rôzne doplnky ako lavičky, husličky, srdiečka, misky. Figúrky vyrábam výlučne zo šúpolia a kombinácie s textilom v oblečení nepreferujem, ale ani nevylučujem. Doplnky používam výlučne z prírodných materiálov ako sú drevo, slama, papier, sušené rastliny a keramika.

 

V predvianočnom čase máte určite mnoho práce najmä s výrobou betlehemov. Majú ľudia ešte stále záujem o takýto netradičný vianočný darček či dekoráciu?

V predvianočnom čase je naozaj záujem najmä o betlehemy, anjelikov alebo vianočné ozdoby na stromček. Betlehemy robím v podobe svätej rodiny so somárikom a anjelikmi alebo svätá rodina a traja králi. Aj výroba betlehemov prešla u mňa za tých tridsať rokov vývinom. Najskôr som si podložky vyrábala sama, dnes mám našťastie výrobcu, ktorý mi vie vyrobiť z dreva podstavu takú, akú potrebujem.

 

Soňa Belokostolská: Svojou tvorbou sa dostávam od šúpolia k umeniu

 

BETLEHEMY VYROBILA DO AMERIKY, NEMECKA AJ NA CYPRUS

Ako dlho trvá výroba vianočného betlehemu a kedy s ňou začínate?

Drevené prístrešky si dávam vyrábať v predstihu, následne vyrobím základnú figúrku, ktorá sa musí pomaličky sušiť, nakoľko sa pri výrobe pracuje s navlhčeným šúpolím. Po vysušení figúrku dorábam. Dávam jej vlasy, gloriolu, nejaký nástroj anjelikom, Jozefovi palicu do ruky, Márii vlasy, šatku na hlavu a gloriolu, somárikovi vyrobím hrivu, ušká. Veľká robota je s dotvorením troch kráľov. Nakoniec figúrkam dokreslím oči.

Potom pracujem na kompozícii, teda ako budú v drevenom prístrešku rozmiestnené. Na záver ich lepením zafixujem v samotnom betleheme. Betlehemy vyrábam najmä pred Vianocami, ale výrobe sa venujem počas celého roka. Ak mám chuť vyrobiť betlehem v máji, tak ho vyrobím v máji.

 

Koľko betlehemov ste už vyrobili a kde všade putovali?

Tak takéto štatistiky si nerobím. Ale bolo ich za tých tridsať rokov v rôznych zobrazeniach a na rôznych podložkách požehnane. Vyrobila som ich napríklad do Ameriky, na Cyprus alebo do Nemecka. Z tých, ktoré predáva ÚĽUV, určite mnohé putovali mimo územia Slovenska.

 

Soňa Belokostolská: Svojou tvorbou sa dostávam od šúpolia k umeniu

 

Je vo vašej zbierke taký, ktorý máte najradšej?

Zbierku betlehemov nemám. Keď nás opustila naša mama, zobrala som si naspäť betlehem, ktorý som jej darovala, ešte kým žila. Je to taká prvotina s mnohými nedostatkami, ale pre mňa je to vzácnosť, lebo pri pohľade naň si vždy s láskou vybavím spomienku na mamu.

 

Samotné vianočné posolstvo lásky a daru nebies je inšpiratívne. Snažíte sa ho aj vďaka tejto práci odovzdávať ľuďom, ku ktorým vaše betlehemy putujú?

Vianočná tematika je moja obľúbená. Rada vyrábam nielen betlehemy, ale všetky výrobky, ktoré sa spájajú s vianočným posolstvom lásky. Teší ma, že moja práca a moje výrobky spríjemňujú počas vianočných sviatkov ľuďom spoločné chvíle v kruhu rodiny.

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00