Sociálne siete: Máme sa porovnávať s inými ľuďmi?
Ako rozlíšiť, kedy je pre nás porovnávanie sa s druhými pozitívnou motiváciou a naopak, kedy nám ubližuje? Zvlášť v dnešnej dobe sociálnych sietí je téma porovnávania sa veľmi aktuálna. Zdanlivo dokonalý priestor, plný ideálnych vzťahov, postáv a životov, nám ponúka dokonalosť prifarbenú filtrami. Skutočnosť inú než je naozaj. Tento fakt neovplyvníme, ale čo ovplyvniť môžeme a máme, je naša voľba, koho a čo budeme (na)sledovať a ak je naše sebavnímanie narušené, trpezlivo na ňom pracovať.
Spomínate si na nejaký moment z detstva, kedy rodičia vyzdvihli pred vami pozitíva iného dieťaťa a vás postavili do konfrontácie? Alebo učiteľa v škole, ktorý poukázal na lepšie vedomosti spolužiaka a tie vaše podcenil? Už vtedy toto neškodné porovnanie dvoch originálnych ľudí prinieslo akýsi negatívny pocit, zahanbenie. Dnes sa môžeme pristihnúť pri tejto aktivite aj my sami. V priamej interakcii s inými ľuďmi, ale čoraz častejšie i v online svete.
V dnešnej dobe sociálnych sietí je porovnávanie sa často spojené s konfrontáciou vlastného života a dokonalého obsahu v profiloch ľudí, ktorých sledujeme. V mnohých z nás vyvoláva tento fakt pocit menejcennosti a komplexy, závisť či dokonca verbálne útoky. Môže teda prinášať porovnávanie sa s druhými ľuďmi aj niečo pozitívne? Ako rozlišovať hranicu medzi budujúcim a deštrukčným „porovnávaním sa“?
Zdravým porovnávaním sa učíme rásť
Človek potrebuje vzory
Často sa hovorí, že sa nemáme s tým druhým porovnávať, pretože pokiaľ sa budeme porovnávať s niekým, kto je múdrejší, šikovnejší než sme my, tak z toho môže vzniknúť komplex menejcennosti. A zase naopak, ak sa budeme porovnávať s niekým, kto má menšie schopnosti a je menej výkonný než my, môže to smerovať k pýche. Psychológ a psychiater Max Kašparů v jednej zo svojich prednášok hovorí, že zámeru neporovnávať sa neverí. Práve preto, lebo človek potrebuje vzory. Bez vzorov sa ani dieťa a mladý človek nevyvíja tak, ako má. Porovnávanie je súčasťou učenia sa od svojich vzorov. Vzor existuje preto, aby sa človek mohol učiť, posúvať sa a zlepšovať. Našou zodpovednou úlohou je vybrať si teda správne vzory, ktoré nás pozitívne motivujú a vedú k rastu. Aké vzory si vyberáme?
,,Napodobňujte ma ako ja napodobňujem Krista.“ (1 Kor 11, 1)
Najskôr hľadať identitu v Bohu a pracovať na pozitívnom sebavnímaní
Ako nájsť správnu hranicu
Sebahodnota a sebavnímanie predstavujú v tejto téme dôležitú úlohu. Ak máme vedomie, kým sme, aká je naša hodnota a kam smerujeme, nevnímame druhého človeka ako niekoho, „kým by som sa chcel stať“; lebo svoju identitu už máme. Vnímame ho ako človeka, ktorý nás môže inšpirovať, naučiť novým veciam či motivovať k zlepšeniu sa v určitej oblasti. Vieme, že každý z nás je originál.
Ak sme len na ceste hľadania vlastnej identity, ak sme ako deti vnímali okolo seba nesprávny vzory, tak porovnávanie sa s druhými ľuďmi môžeme vnímať oveľa častejšie a intenzívnejšie práve v negatívnom zmysle. Preto je potrebné uvedomiť si, čo mi prináša do prítomného prežívania poznanie, že niekto má iné schopnosti a talenty ako ja, ovláda viac jazykov, možno atraktívnejšie vyzerá… Prináša mi to závisť alebo motiváciu? Smútok alebo radosť? Súčasne s touto reflexiou je potrebné neustále si pripomínať, akú hodnotu máme v Božích očiach, nechať sa uzdravovať a pracovať na zmene sebavnímania.
Máme zodpovednosť za to, kam obraciame pozornosť
Koho (na)sledujem?
Prvé vzory stretávame v našich rodinách. Zo skúseností vieme, že nie vždy je toto prostredie i bezpečným a milujúcim miestom. Nasledujeme rodičov a blízkych a učíme sa vnímať seba a svet cez ich filter. V určitom období života však preberáme zodpovednosť za to, kam a na koho smerujeme svoju pozornosť. K porovnávaniu sa v reálnom svete sa nenápadne pridalo porovnávanie sa vo virtuálnom svete. Tento priestor je však len fikciou dokonalosti, ktorú v „offline“ svete nestretneme. Je akousi promenádou ideálnych životov, vzťahov, správnych ženských mier a dobre cieleného marketingu. Preto je potrebné si uvedomiť, aké profily a akých ľudí nasledujeme. Naučiť sa rozlišovať to, čo mi prináša pokoj a pozitívnu motiváciu, od toho, čo ma núti neustále na seba kriticky vzhliadať či potichu niekomu závidieť. Možno je čas práve dnes prehodnotiť, koho na svojej sieti sledujem a jednoducho stlačiť „unfollow“.
Otázky, ktoré nám môžu pomôcť orientovať sa na sociálnych sieťach
- Nesie profil dobrú hodnotu? Čo sa snaží komunikovať do sveta?
- Váži si ľudskú dôstojnosť?
- Učí ma novým poznatkom?
- Inšpiruje ma nápadmi?
- Pozitívne ma motivuje k aktivite?
- Zdieľa moje záujmy?
- Váži si a chráni ľudskú dôstojnosť?
- Opiera sa o fakty a nešíri zavádzajúce informácie?
- Nešíri nenávisť?
- Dokázal by som ho odporučiť blízkym ľuďom?