Skrz oko umelcov (6): Keď neznámy rezbár vyhotoví unikát

Skrz oko umelcov (6): Keď neznámy rezbár vyhotoví unikát

Možno si poviete, všade samý Caravaggio, ale jeho práca je naozaj precízna a plná symboliky. V ďalšej časti nášho seriálu sa pozrieme na jedno z jeho unikátnych diel, priblížime si, čo dokázalo aj digitálne umenie v prípade Košických mučeníkov, sochu Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne a súsošie vo Vatikáne so silným odkazom.

Skrz oko umelcov (6): Keď neznámy rezbár vyhotoví unikát
Digitalizácia tvárí Košických mučeníkov, zdroj: Katolícke noviny

Košickí mučeníci, neznámy autor

Vďaka novým technológiám sme pred pár rokmi mohli uvidieť unikátnu rekonštrukciu tvárí svätých Košických mučeníkov. Podľa ich lebiek, ktoré sa zachovali, vedeli vedci antropologickým skúmaním a digitalizáciou vytvoriť reprodukciu, ako mohli svätci Marek Križin, Štefan Pongrác a Melichar Grodecký vyzerať. Na tomto projekte sa podieľal medzinárodný forenzný tím. Už pred touto reprodukciou vznikli nové obrazy a umelecké znázornenia týchto svätcov, ktoré nájdeme v rôznych chrámoch naprieč Slovenskom. Ich úcta je, pochopiteľne, rozšírená najmä na východnom Slovensku, a to predovšetkým v samotných Košiciach, ale i v celej Košickej arcidiecéze.

Skrz oko umelcov (6): Keď neznámy rezbár vyhotoví unikát
Košickí mučeníci, zdroj farnosť Nižná Šebastová

Pozostatky Košických mučeníkov boli istý čas uložené v Kostole Najsvätejšieho Mena Ježiša a Márie, ktorý sa nachádza v mestskej časti Prešova – Nižná Šebastová. Preto sa v ňom, napravo od hlavného oltára, nachádza veľký obraz svätých Košických mučeníkov, ktorý vznikol v roku 1990. Je pripomienkou, že tento kostol a miesto sú „prepojené“ s ich príbehom a históriou. Obraz je kompozične rozdelený na dve pomyselné časti: dolná časť zobrazuje dramatické udalosti, ktoré sa udiali pred smrťou Košických mučeníkov. Zvýraznené to je použitím sýtej červenej farby. Po stranách postáv sa nachádzajú chrámy, ktoré sú spojené s príbehom mučeníkov (medzi nimi je aj kostol v Nižnej Šebastovej). V hornej časti sú postavy mučeníkov oslávené v nebi. Znázornená je ich večná sláva za ich čin mučeníckej smrti. Autor tým zdôraznil skutky Košických mučeníkov a zadosťučinenie za ne.

Skrz oko umelcov (6): Keď neznámy rezbár vyhotoví unikát
Socha Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, zdroj: Trnavské rádio

Sedembolestná Panna Mária, neznámy autor

Určite je vám toto dielo známe či povedomé. Túto unikátnu sochu Sedembolestnej Panny Márie môžeme obdivovať a zároveň mať v úcte v Pútnickej bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Socha má bohatú históriu a navyše bola pred vyše 280 rokmi vyhlásená za milostivú. Stalo sa tak 18. októbra 1732.
Socha je s pútnickým miestom Šaštín prepojená od jeho počiatku. Toto miesto je pútnikmi navštevované od konca 16. storočia. Vtedy dala manželka majiteľa šaštínského panstva zhotoviť sochu Sedembolestnej. Urobila tak, pretože to prisľúbila po napravení rodinných a manželských problémov. Keď sa manželstvo zachránilo, manželia dali vyhotoviť sochu z hruškového dreva u neznámeho ľudového rezbára. Po mnohých miestach umiestnenia sochy sa v roku 1710 dostala do Kaplnky sv. Imricha. Uložená bola k úcte ľudu. V knihe Novumsidus Hungariaesa dozvedáme o mnohých uzdraveniach a zázrakoch, ku ktorým došlo na orodovanie bolestnej Matky a prostredníctvom uctievania sochy Panny. Záznamy obsahujú na konci aj prehlásenie o pravosti tvrdení, keďže uzdravení a svedkovia potvrdzovali svoje tvrdenia prísahou.

Skrz oko umelcov (6): Keď neznámy rezbár vyhotoví unikát
Povolanie svätého Matúša, Caravaggio, zdroj: Wikipédia

Povolanie Sv. Matúša, Caravaggio

Opäť znamenité dielo od talianskeho maliara Caravaggia. Umelec dokázal do detailu vyobraziť situáciu povolania apoštola Matúša. Pred sebou máme stredovekú krčmu, v ktorej sedia miestni bohatí mládenci spoločne s Matúšom uprostred. Matúš je zahľadený do kôpky peňazí, ktoré prerátava. Jeho spoločníci však nedávajú pozor na to, koľko peňazí majú. Upierajú prekvapený pohľad na vchodové dvere krčmy. V nich stojí Ježiš, s jemne znázornenou svätožiarou na hlave, ktorý má vystretú ruku. Ukazuje ňou na Matúša. To dáva signál jeho spoločníkom, aby ho upozornili, že ho niekto volá. Že ho volá Ježiš. Jeden zo spoločníkov sa díva na Ježiša a v pohľade a geste vystretej ukazujúcej ruky má otázku: „Voláš skutočne tohto?“

Okrem toho si môžeme všimnúť aj prácu autora so svetlom. Pri okne sa objavuje akoby lúč svetla, ktorý sa približuje smerom k Matúšovi. Pozýva ho prejsť zo smrti do života. Z temnoty do svetla. Do svetla, ktoré Ježiš ponúka.

Skrz oko umelcov (6): Keď neznámy rezbár vyhotoví unikát
Neviditeľní anjeli, Timothy Paul Schmalz, zdroj: Wikipédia

Neviditeľní anjeli, Timothy Paul Schmalz

Na Námestí svätého Petra vo Vatikáne sa od roku 2019 nachádza súsošie s názvom Neviditeľní anjeli. Má reflektovať všetkých ľudí, ktorí boli spoločnosťou istým spôsobom odvrhnutí, zabudnutí, či odmietnutí. Nesymbolizuje teda len migrantov, ktorí museli nedobrovoľne opustiť svoje bydliská z dôvodu vojny, nepokojov či prírodných katastrof, ale všetkých neviditeľných anjelov, ktorí sú medzi nami a stretáme sa s nimi každý deň.
Autorom je kanadský sochár Timothy Paul Schmalz. Vo svojej tvorbe sa venuje prevažne sochám s kresťanskou tematikou. Jeho diela boli inštalované na mnohé pútnické miesta po celom svete. V samotnom Vatikáne má inštalované aj iné svoje sochy.

Na Námestí svätého Petra stojí toto súsošie vytvorené z hliny a bronzu naľavo (z pohľadu od námestia) od Baziliky svätého Petra. Nachádzajú sa tu postavy mnohých utečencov (žien, mužov aj detí), ktorí pochádzajú z rôznych národností, kultúr, náboženstiev a sú z viacerých historických období. Všetky postavy sú „natlačené“ na člne, ktorý ich, spolu s ich batožinou, odváža na dlhú púť, aby na novom mieste našli svoj nový domov a nové miesto pre život. Tváre týchto sôch sú detailne vyobrazené. Vidíme v nich strach, smútok, ale aj odhodlanie pokračovať na tejto ceste ďalej. Nad postavami sa v strede súsošia týčia anjelské krídla. Symbolizujú to, čo vychádza aj zo samotného názvu súsošia – nevinnosť a často neviditeľnosť týchto konkrétnych ľudí. Dielo Timothyho Paula Schmalza je výnimočné svojou prepracovanosťou a odkazom, ktoré v sebe nesie.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00