Redemptorista Peter Kvetan: Cieľom misií je, aby každý človek spoznal Božiu lásku a odpovedal na ňu
Ľudové misie sú mimoriadnou formou ohlasovania evanjelia v Cirkvi. V našich krajoch zvyčajne trvajú osem dní a do farností misionári prichádzajú na pozvanie miestneho kňaza, aby tam ľuďom cez svoju misijnú službu sprostredkovali Božiu lásku a dobrotu. Jednou z reholí, ktorej hlavným poslaním je práve misionárska činnosť, je aj rehoľa redemptoristov. O misiách a ich bohatom ovocí pre Cirkev sme sa rozprávali s redemptoristom Pátrom Petrom Kvetanom.
Páter Peter, aká bola vaša cesta ku kňazstvu, prečo ste si zvolili práve rehoľu redemptoristov?
Moje rodisko je od rehoľného domu redemptoristov vzdialené asi pol kilometra a do nášho kostola som to nemal ďaleko. Inšpirovali ma, pretože misionári redemptoristi sú v nasledovaní Krista stále v pohybe, sú na ceste za tými a sú s tými, ku ktorým sú poslaní.
Neuvažoval som nad inou rehoľou. Po gymnáziu, keď som sa rozhodoval, ako ďalej so životom, som začal študovať na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Počas týchto rokov dozrelo vo mne volanie ku kňazstvu a rehoľnému životu a po skončení školy som nastúpil do počiatočnej formácie našej rehole.
Na akých miestach ste už pôsobili?
Veľkým obohatením pre mňa bola moja diakonská prax, počas ktorej som mohol byť jeden mesiac v Rusku a Kazachstane a následne aj vo viacerých komunitách našej provincie. Mojím prvým pôsobiskom po kňazskej vysviacke bola farnosť, ktorú máme v správe my redemptoristi v Banskej Bystrici na Radvani. Odtiaľ som po troch rokoch putoval do farnosti a pútnického miesta Frýdek-Místek v Českej republike, kde som podobne ako v Banskej Bystrici pôsobil ako farský vikár.
Po štyroch rokoch som na rok odišiel na východ Slovenska, do známeho pútnického miesta Gaboltov. Od júla 2024 sa mojím domovom stala Bratislava, presnejšie náš rehoľný dom a Kostol sv. Cyrila a Metoda.
MISIE – JE TO ČAS, KEĎ MÔŽEŠ UROBIŤ NIEČO PRE SVOJ VZŤAH S BOHOM, PRE SVOJU VEČNOSŤ
Zakladateľom redemptoristov je svätý Alfonz Mária de Liguori. Kto to bol?
Pochádzal z Neapola, narodil sa v roku 1696 a bol šľachtic. Napísal viac ako sto kníh. Bol hudobník, maliar a veľmi nadaný právnik svetského i cirkevného práva. Mal veľmi dobre rozbehnutú kariéru. Bol veľmi všímavý voči druhým ľuďom a ich telesným a duchovným potrebám. Aktívne pôsobil v službe malomocným a charitatívnej činnosti. Rástla v ňom túžba po kňazstve a misii. Bol veľmi pracovitý – až tak, že na to, aby si odpočinul, musel z Neapola, kde žil, odísť na krátky čas na vidiek.
Paradoxne, práve tam počas odpočinku dozrela jeho misia pre opustených a biednych. Stretol tam ovce bez pastiera, hoci Neapol bol plný kňazov. Aj na základe toho v roku 1732 založil našu Kongregáciu Najsvätejšieho Vykupiteľa. Bol aj biskupom. V 18. storočí v dobe jansenizmu (ktorého predstavitelia, zjednodušene povedané, hlásali, že do neba sa dostane len málokto) priniesol veľkú nádej na vykúpenie pre každého človeka. Do pastoračnej činnosti Cirkvi zapojil aj laikov. Dosah jeho morálnej teológie a volania k modlitbe je až do dnešnej doby.
Rehoľa redemptoristov je známa najmä svojou misijnou činnosťou na Slovensku i v zahraničí. Čo je cieľom týchto misií?
Našou náplňou sú rôzne spôsoby ohlasovania hojného vykúpenia ľuďom dnešnej doby, zvlášť tým na okraji. Cieľom farských misií je, aby každý človek spoznal alebo obnovil vieru v prehojnú Božiu lásku a odpovedal na ňu.
„Misie vo farnosti – to je čas, keď môžeš urobiť niečo pre svoj vzťah s Bohom, pre svoju večnosť. V mene Kristovom prosíme každú rodinu, každého farníka: Neodmietni toto pozvanie!“ Takýto text dávame zvyčajne my redemptoristi na plagát s programom misií. A naozaj, farské misie sú príležitosť osobne stretnúť živého Boha tam, kde žijeme, a odpovedať na jeho vždy prekvapujúcu lásku. Nemusíme nikam cestovať, stačí len prísť na misijný program, svätú omšu či príhovor do kostola.
POČAS MISIÍ JE VEĽMI DÔLEŽITÉ BYŤ NABLÍZKO KAŽDÉMU ČLOVEKU
Čo máte na misiách najradšej?
Misie sú pre mňa časom stretnutia mnohých ľudí, v ktorých Pán túži konať svoje dielo a prinášať konkrétnym spôsobom moc svojho vykúpenia. Vždy ma v dobrom vyruší a povzbudí, že môžem byť pri tom. Podľa našich rehoľných pravidiel života sa zložením sľubov všetci stávame misionármi. Či už sme v teréne a ohlasujeme hojné vykúpenie na misiách, alebo v službe vo farnosti varíme obed pre spolubratov, či sme pre chorobu skrytí pred zrakom sveta.
Na misiách poznávam, aká sila je v modlitbe a obete mnohých iných. Tu sa stretáva slabosť, bieda hriechu, túžby a radosti človeka i jeho trápenie, každodennosť s nesmiernou láskou Boha. Žasnem pred pohnutými ľudskými životmi a nesmiernou vynaliezavosťou Boha, ktorý v bolesti a komplikovanosti života často veľmi jednoducho, nežne a zároveň s nesmiernou mocou osloví človeka.
Čo je konkrétnym obsahom misijného programu počas jedného týždňa vo farnosti?
Každá rehoľa prináša svoju charizmu, svoje duchovné bohatstvo. Vydáva svedectvo svojho prežívania viery ľuďom a má aj svoje špeciálne spôsoby ohlasovania. Farské misie neboli vynálezom svätého Alfonza, konali sa už pred ním. Každá generácia a človek v konkrétnom období svojho života prežíva vzťah s Bohom trochu inak a vždy nanovo potrebuje započuť Boží hlas a spoznať Božiu lásku. Tomu prispôsobujeme aj konkrétny spôsob ohlasovania. Počas misií je veľmi dôležité byť nablízko každému človeku a osloviť všetkých, od detí až po starých ľudí.
V septembri minulého roku sa redemptoristi spolu s laickými spolupracovníkmi stretli v Podolínci, s cieľom naplánovať farské misie na ďalší rok. Mohli by ste nám prezradiť, kde všade zavítajú redemptoristi v roku 2025?
Misionársky kongres, ako nazývame toto každoročné stretnutie, je časom, kedy môžeme zhodnotiť misijnú činnosť za uplynulé obdobie. To, čo bolo náročné, s čím sme sa stretli, ako sme prežívali a vnímali tento milostivý čas všade tam, kam sme sa dostali. Je to aj čas povzbudenia, vzájomného svedectva a tiež vzdelávania sa v aktuálnych otázkach života.
Spolu s nami redemptoristami sú v našej misii aj laickí spolupracovníci. Ženy, muži, slobodní či manželia, títo všetci s nami spolupracujú. Oni spolu s nami svedčia o dobrote Otca, ktorý dal svojho Syna za každého človeka a ponúka každému život. Tým, že rok 2025 je Jubilejný rok, farských misií máme naplánovaných mnoho. Ich zoznam je už zverejnený na internetovej stránke našej rehole i v našom časopise Slovo medzi nami.
Kam konkrétne v rámci týchto misií povedú vaše kroky?
Mojou misijnou náplňou je v tomto období formácia a sprevádzanie našich študentov – bohoslovcov. A tak sa, nielen spolu s nimi, zúčastním v tomto školskom roku niekoľkých misií. Kde presne to bude ešte nie je definitívne. Ďakujeme, že sa modlíte za nové kňazské a rehoľné povolania!
VÝZNAM MISIÍ VNÍMAME ZVLÁŠŤ V SPOVEDNICIACH
Misie sa v niektorých farnostiach konajú aj každých desať rokov. Myslíte si, že sa ľudia na ne tešia a majú o ne záujem?
Vďaka Bohu pozvaní na farské misie je stále dosť a teda záujem je. Veľmi dôležitá je aj samotná príprava pred ich začatím v tej-ktorej farnosti. Tá je v rukách miestneho kňaza a samotných ľudí. Býva naozaj veľmi rôznorodá a odzrkadľuje sa aj v prežívaní samotných misií.
Význam misií vnímame zvlášť v spovedniciach. Dostávajú sa k nám aj spätné svedectvá od ľudí, niekedy aj po mnohých rokoch. Títo ľudia vydávajú svedectvá o tom, že počas misií zakúsili to, že Boh je živý a len u neho je hojné vykúpenie.
Čo môže urobiť s farnosťou a jej jednotlivcami takýto misijný reštart?
Všetko možné. (úsmev) Sú to napríklad zmierenia rozhádaných strán, rodín i jednotlivcov, alebo vznik novej modlitebnej či slúžiacej skupiny vo farnosti. Inokedy nám sám miestny kňaz dá svedectvo o jeho osobnom povzbudení vo viere. Misie prinášajú aj pozvanie do novej služby v Cirkvi, tej miestnej vo farnosti, alebo aj v širšom rozmere. Niekoľko mojich spolubratov vydáva svedectvo, že ich kňazské a rehoľné povolanie je práve ovocím misií. Božie pôsobenie v človeku, skúsenosť človeka so živým Bohom dáva vždy znova nový horizont pre život jednotlivca i spoločenstva.
My kresťania sme tí, ktorí sme sa krstom stali tiež Kristovými misionármi, a to všade tam, kde sme. Čo sa od nás očakáva, aké je naše misijné poslanie?
Darom života a krstom sme povolaní žiť naplno to, k čomu nás Boh stvoril. Našou úlohou vo svete nespočetných možností je žiť svoju každodennosť, svoje konkrétne a jedinečné ja, práve tam, kde sme, pred druhých. Nie je však vôbec jednoduché byť poctivým a žiť prítomnosť, neostať v minulosti a nelietať v budúcnosti. Obyčajné a zároveň veľmi radostné poslanie je snažiť sa žiť svoj život taký, aký je, poctivo a čestne. Boh dáva poznať človeku svoju dobrotu a vernosť práve v skutočnom živote.
Foto: Dominik Bebko, Martin Šamudovský, Peter Miller