Recenzia_Ubald Rugirangoga: Odpustenie oslobodzuje
Prenesme sa teraz do Afriky. Iba tak mysľou. Do vnútrozemského štátu Rwanda, kde sa diali (ani nie tak dávno) obrovské nepokoje. Smútok, nenávisť, zabíjanie a po tom všetkom aj odpustenie.
Odpustenie však neprišlo samo od seba. Autorom knihy je kňaz, ktorého si Boh použil a stále používa na ceste uzdravovania. Píše vlastne celý svoj príbeh, čo prežil v spojení s občianskou vojnou, genocídou, ktorá sa v jeho domovine udiala v roku 1994.
Kniha je určite do veľkej miery šokujúca. V našich končinách a kultúre nepoznáme v súčasnosti takú obrovskú nenávisť, ktorá by viedla k brutálnym vraždám. Čítať o udalostiach plných násilia môže byť pre mnohých veľmi bolestivé a myslím, že väčšina čitateľov sa aj bude pýtať, či je vôbec možné, aby ľudstvo konalo takéto zlo.
Žiaľ, všetko je pravdivé a udalosti sa naozaj stali, svedčí o tom aj tento kňaz, niekoľko jeho príbuzných, ktorí to prežili, a nakoniec je v knihe aj dosť veľa fotografií, ktoré potvrdzujú skutočnosti.
Autor sa napriek tomu nesnaží zamerať len na to zlé, čo sa dialo, ale prelína všetky udalosti s postojom odpustenia. Za každou kapitolou ponúka trochu teórie, ako majú dotknutí vraždami (či inými zraneniami) odpustiť a ako majú vinníci prosiť o odpustenie. Teoretická časť sa tak dotýka nielen Afričanov, ale úplne každého, koho zaujíma téma odpustenia.
Na príklade svedectva z Rwandy sa však deje mnoho uzdravenia po celom svete. Ak totiž ľudia počujú od otca Ubalda, čo Boh robí v životoch tých, ktorí odpustili vrahom svojich rodín, menia sa a uzdravujú aj oni.
Silné svedectvo, ktoré kniha ponúka, by sa neudialo bez Božieho vedenia a pomoci. V rozprávaní otca Ubalda pekne vidno, ako si ho na všetko pripravoval, ako ho viedol a stále mu bol nablízku. Aj keď mu často bolo veľmi ťažko, dnes je jasné, že inak by sa nemohol pripraviť na svoju úlohu a konanie Božích zázrakov.
UKÁŽKA
V utorok 12. apríla prišli na faru všetci Tutsiovia z okolia – najmä tí, ktorí sa dovtedy ukrývali u svojich hutuských priateľov –, pretože verili, že tu budú vo väčšom bezpečí. Istá hutuská rodina mi priniesla dvojtýždňové bábätko, ktorého rodičov zavraždili. „Čo s ním mám robiť?“ opýtal som sa. „Som muž, nemám mlieko!“ Naliehal som na nich, aby si dievčatko nechali a našli mu novú matku, ktorá by ho mohla dojčiť spolu s vlastným dieťaťom. Odmietli. Bez štipky súcitu. Zašiel som teda za sestrami františkánkami, ktoré pôsobili v našej farnosti, a tie sa dievčatka ujali. Znovu som ho videl už ako dvojročné; bolo také rozkošné. Nakoniec si ho adoptovala istá belgická rodina.
V stredu ráno mi zatelefonoval prefekt z Rwesera. „Ľudia ma už vôbec nepočúvajú,“ povedal. „Dávajte pozor na seba aj na utečencov vo vašej farnosti. Viac pre vás nemôžem urobiť.“
(Rugirangoga, 2020, s. 58)
UBALD RUGIRANGOGA
Pôsobí od roku 1984 ako katolícky kňaz v diecéze Cyangugu v juhovýchodnej Rwande. Počas genocídy v roku 1994 prišiel o viac ako osemdesiat príbuzných – vrátane matky – a viac ako štyridsaťpäťtisíc farníkov.
Hlása uzdravenie a odpustenie, zameriava sa na evanjelizáciu, cestuje po svete a slúži omše s modlitbami za uzdravenie.
Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu.
Rugirangoga, Ubald. Odpustenie oslobodzuje. Kumran.sk, 2020. 200 s. ISBN 978-80-89993-19-2.