Recenzia_Tessa Afsharová: Zlodejka z Korintu
Aj vy patríte medzi tých, ktorí radi porušujú pravidlá? Žijete v rodine, kde sa nedá hovoriť o ideálnych vzťahoch? Nezúfajte. Je tu Boh, ktorý môže všetko zmeniť; samozrejme, za predpokladu, že mu dovolíte, aby vás našiel. O niečom takom hovorí aj príbeh z pera Tessy Afsharovej.
Čím viac počúvam ľudí, tým viac si uvedomujem, že ich príbehy nie sú priamočiare. Objavia sa v nich zákruty, rozchody i nepriaznivé následky, ktoré spôsobuje hriech. Dôležité je, aby sme ich pomenovali a vedeli sa im postaviť čelom.
Ak sa začítate do knihy Zlodejka z Korintu, iste pochopíte, o čom píšem. Aj tam žijú ľudia, ktorí vyznávajú rôzne hodnoty. Chudobní i bohatí, ale najmä tí, ktorí nechcú prísť o dobré meno. Okolnosti ich však donútia, aby sa rozhodli urobiť to, čo nie je spoločensky dovolené. S každým činom sa zväčšuje balvan, ktorý nosia hlboko vo svojom srdci. Je to tajomstvo, ktoré je lepšie nepoznať.
Lenže prichádza situácia, keď ho niekto odhalí. Čo sa stane potom? Ako zmenia ľudia svoje správanie? Existuje niekto, kto by mohol vrátiť život do normálnych koľají?
Práve na tieto a podobné otázky, týkajúce sa zničených vzťahov medzi ľuďmi, odpovedá Tessa Afsharová. Tentoraz čitateľa zavedie priamo do centra Korintu a pútavým spôsobom priblíži zvyky jeho obyvateľov v období niekoľkých rokov po ukrižovaní Krista.
Dej sa odohráva v rodine, ktorá nie je láskavá a ani súdržná. Po zistení istých skutočností manželka opustí svojho muža a spolu s dvoma vlastnými deťmi a najdúchom sa presťahuje do Atén, kde žije jej prísny otec. Ten si však našiel cestu len k jednému vnukovi.
Aj to je dôvod, prečo najdúch a dcéra Ariadne berú nohy na plecia a tajne sa vracajú k otcovi, za ktorého sa ich matka hanbí. Tu sa začína ich nový život. Prekonávajú zaužívané spôsoby spoločnosti a snažia sa získať si priazeň za každú cenu. Navzájom sa zraňujú citmi, slovami i skutkami. Každý sa snaží vyrovnať so životom po svojom.
Čitateľ sa v závere knihy dozvie, ako sa im to podarí a čo spôsobí ich stretnutie s apoštolom Pavlom.
Kniha je písaná jednoduchým a pútavým štýlom a napriek rozsahu (294 strán) ju možno „zhltnúť“ za niekoľko dní. Odporúčam ju všetkým, ktorí majú radi históriu a príbehy plné zápletiek. Zlodejka z Korintu neokráda čitateľa o čas, práve naopak, pomáha mu zmysluplne ho využiť a prostredníctvom postáv ho pozýva na stretnutie so sebou samým.
UKÁŽKA
Myslela som, že od zvedavosti umriem, než sa dostaneme domov, s každým krokom sa mi v hlave vynárali ďalšie a ďalšie otázky.
„Tak a teraz rozprávaj,“ vyzvala som ho, keď sme dorazili do našej vily. Opatrne si sadol na posteľ. Nohy mal posiate modrinami. Naliala som plnú čašu vína a podala mu ju.
„Najprv niečo pod zub,“ povedal. „A čerstvú vodu na umytie.“ Potlačila som zvedavosť a počkala, kým mu jeho sluha donesie teplú vodu a jedlo. Otcove zranenia boli povrchové, no museli sa vyčistiť. Pustila som sa do práce, vzala som namočený uterák a otec mraštil tvár vždy, keď som sa dotkla porušenej kože. Potom som si narýchlo ošetrila aj vlastné škrabance na rukách a nohách. Triesky budú musieť počkať. Zatvorila som okenice, zamkla dvere a sadla si. Už som nebola ochotná čakať.
„Nech sa páči, vysvetľuj,“ povedala som.
Dal si dúšok vareného vína. „Prečo si ma sledovala?“
Zaškrípala som zubami. „Teraz nie je vhodná chvíľa, aby som sa ti spovedala.“
Pretiahol tvár, no prikývol. „Máš pravdu.“ Siahol za opasok, vybral pergamenový zvitok a podal mi ho.
Pergamen bol dokrčený, chvíľu trvalo, kým som ho netrpezlivými rukami uhladila. Bolo na ňom päť riadkov. Zhíkla som, keď som si ich prečítala. „Pre Diove oči! Vznešený zlodej si ty?“
Otec sa mykol, akoby zacítil hrot otrávenej dýky. „Tá prezývka sa mi nikdy nepáčila, no okolnosti ma k nej donútili.“
„Inú nemáš.“ Svet sa mi obrátil naruby, a on bude lamentovať nad prezývkou? Môj otec je zlodej!
„Ale ako si mohol…? To je dôvod, prečo sa mama s tebou rozviedla?“ vyjachtala som. Otvorila som Pandorinu skrinku a teraz som nevedela, čím sa zaoberať prv.
(Afsharová, 2019, s. 87 – 88)
TESSA AFSHAROVÁ
Je autorkou Anjelského chleba, Krajiny mlčania a ďalších kresťanských románov. Narodila sa v moslimskej rodine, prvých štrnásť rokov prežila v Iráne. Potom sa presťahovala do Anglicka, kde navštevovala dievčenskú internátnu školu. Ďalšie kroky ju zaviedli do Spojených štátov, kde sa usadila natrvalo. Ako dvadsaťročná konvertovala na kresťanstvo a jej život nabral nový smer. Vyštudovala teológiu a stala sa členkou evanjelikálneho spoločenstva.
V súčasnosti sa okrem písania venuje práci v jednom z najstarších cirkevných zborov v Amerike. Ako sama hovorí, je závislá na čokoláde.
Navštíviť ju môžete aj na jej webe.
Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu.