Recenzia_Robert Morris: Nadmieru požehnaní
Predstavte si, že by ste žili bez finančného tlaku. Nemuseli by ste sa pýtať, či si niečo môžete alebo nemôžete dovoliť, nemuseli by ste premýšľať, či ste zabezpečení do budúcnosti. Iba by ste si jednoducho užívali život. Pozdáva sa vám táto predstava?
Robert Morris, autor knihy Nadmieru požehnaní – s podtitulom Boží plán, ako dobre spravovať peniaze – tvrdí, že skutočne „požehnaný život“ môže žiť úplne každý, a to bez ohľadu na výšku príjmu. Ako sa to teda dá, keď s tým nesúvisí výška nášho príjmu?
Morris v tejto problematike nie je žiadny nováčik. O spravovaní financií prednáša a dôležitosť témy si ešte plnšie uvedomil, keď sa jeho kniha The Blessed Life stala niekoľkoročným svetovým bestsellerom. Po napísaní tejto knihy mu chodilo množstvo svedectiev – no neboli iba kladné. A práve to bolo podnetom pre napísanie jeho druhej knihy na túto tému Nadmieru požehnaní, aby v nej doplnil a vysvetlil, ako to celé myslel a ako sa dá žiť skutočne požehnaný život.
Kniha vás naučí chápať peniaze a štedrosť z biblickej perspektívy, naučí vás aj praktické veci: ako si zostaviť rozpočet, ako šetriť a ako dokonca dávať druhým a odkladať si rezervu. A to najdôležitejšie – naučí vás, ako do toho celého pozývať Boha a uvedomovať si, že všetko je vlastne darom od neho.
Morrisova teória požehnaného života stojí na dvoch pilieroch: správcovstvo a štedrosť. Ak sa nenaučíme múdro spravovať to, čo máme, nebudeme vedieť ani štedro dávať. Morris mení známy princíp „daj, aby si dostal“ na prijímaj, aby si mohol dať; daj, aby si žil; daj, aby si miloval. „… v dávaní nikdy neprekonáme Boha. A keď poslúchnete Ducha Svätého a požehnáte druhých, užijete si to viac než čokoľvek iné.“ (s. 21)
UKÁŽKA
Nádej! Boh nás stvoril v očakávaní nádeje, kým nám dá dobré veci, po ktorých túžime. Nádej je hnacia sila, ktorá nám môže pomôcť napredovať v nádejnom očakávaní a trpezlivej vytrvalosti. Bohu záleží na tomto procese, pretože spravidla prinesie zlatú odmenu. Náš rast. Boh nás doňho pozýva pre naše dobro a so zámerom požehnať nás; ale kým sa tak stane, nádej v nás udržuje oheň viery. Keď sa nádej naplní, zažijeme zmysluplnú a dlhotrvajúcu radosť a spokojnosť.
Tým možno vysvetliť, prečo sú dlhy také zákerné. Pôžičky zabíjajú nádej! Ak vytiahnete kreditnú kartu zakaždým, keď niečo chcete, úplne zničíte tento proces. Spomínate si, čo tvrdil apoštol Pavol? „Či niekto dúfa v to, čo vidí?“ Okamžité potešenie, okradnutie vlastnej budúcnosti poskytuje len chvíľkové nadšenie, ktoré rýchlo vyprchá a napokon uškodí. Píše sa o tom v Prísloviach 20, 17: „Človeku je lahodný podvodom nadobudnutý chlieb, no napokon má ústa plné štrku.“
Prosím, zamyslite sa nad tým. Životný štýl typu „kúpim si teraz, zaplatím neskôr“ predstavuje finančnú samovraždu nielen pre jednotlivcov, ale aj pre kultúrne spoločenstvá. Osobná zadlženosť Američanov ustavične rastie. Patríme medzi vyspelé krajiny s najvyšším počtom ľudí trpiacich depresiami. Tieto dve štatistiky sú navzájom prepojené.
(Morris, 2020, s. 167 – 168)
ROBERT MORRIS
Pastor, rektor Kráľovskej univerzity v Southlake, biblický učiteľ a autor niekoľkých bestsellerov. So svojou manželkou majú tri dospelé deti a deväť vnúčat.
Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu.