Recenzia_Richard a Marta Vašečkovci: Pôst a Veľká noc v rodine
Chceli by ste prežiť Pôst a sláviť Veľkú noc spoločne ako rodina, no neviete, ako zapojiť deti? Manželia Vašečkovci sa podelili o svoje dlhoročné skúsenosti a priniesli veľmi užitočnú a praktickú knihu. Stačí len otvoriť, čítať, vybrať si z nej a žiť!
Kto už pozná niektorú z kníh Richarda Vašečku, určite mi dá za pravdu, že všetky jeho knihy majú spoločných niekoľko prvkov: rýchlo sa čítajú, pretože sú stručné, idú priamo k veci; autor sa rád odvoláva na Písmo a cirkevné dokumenty; v knihe nájdete veľmi praktické tipy a námety, aby sa vám prečítané podarilo aj vniesť do života.
Kniha Pôst a Veľká noc v rodine nie je žiadnou výnimkou. Podtitul knihy Ako prežívať v rodine obdobie Pôstu a Veľkej noci ju dokonale vystihuje. Kniha je totiž podrobným a zrozumiteľným návodom, ako s rodinou čo najlepšie prežiť Pôst, ako sláviť Veľkonočné trojdnie, no tým sa to nekončí. Kniha vás bude sprevádzať aj Veľkonočným obdobím až po nedeľu Zoslania Ducha Svätého.
Richard a Marta Vašečkovci hovoria, že všetko v knihe si osobne a viacnásobne otestovali a zažili na vlastnej koži, s dojčatami i s pubertiakmi, a majú s tým veľmi dobrú skúsenosť. Naučia nás, ako si vytvoriť pôstny plán, ako nezmeškať prípravu na Zelený štvrtok, ako si urobiť krížovú cestu, do ktorej sa zapoja aj deti, ako čakať pri Ježišovom hrobe a mnoho ďalšieho.
Svedectvá, praktické tipy k jednotlivým dňom či obdobiam, podnety na katechézy pre deti, to všetko hovorí o tom, že za viac než dvadsať rokov skúseností už určite „vychytali všetky muchy“ a prinášajú naozaj kvalitnú knižku, ktorá sa zíde v každej rodine s túžbou nepremárniť najdôležitejšie obdobie cirkevného roka, ale naplno ho prežiť.
UKÁŽKA
Predposledná pôstna nedeľa sa ľudovo nazýva aj Smrtná. Jej najviditeľnejším znakom je zahalený kríž. Zahalený bude od tejto nedele až do Veľkého piatku, keď jeho odhalenie a uctenie si tvorí jednu z hlavných častí Obradov umučenia a smrti Pána. Kríž bude teda zahalený trinásť dní. Aký to má dôvod?
My sme na kríž zvyknutí tak veľmi, že si ho už ani neuvedomujeme. V našej kultúre ho máme stále pred očami, či už v kostole, na cintoríne, v bytoch alebo na hrudi, dokonca aj v slovenskom štátnom znaku. Bohu vďaka za to! Spôsobuje to však aj určitú vypestovanú odolnosť voči skutočnosti kríža. Už nás tak neoslovuje a nezasahuje.
Hodnotu niektorých vecí si neuvedomujeme, pokiaľ ich nestratíme. Aj to, že kríž nie je samozrejmosť, si paradoxne uvedomíme, až keď nám zmizne spred očí. Jeho zahalenie nám pripomína, že kríž je veľké tajomstvo. Najsilnejšie zjavenie tohto tajomstva sa odohráva práve na Veľký piatok. „My ohlasujeme ukrižovaného Krista, pre Židov pohoršenie, pre pohanov bláznovstvo.“ (1 Kor 1, 23)
Dnes je dobrá príležitosť porozprávať sa s deťmi o jednej z dvoch tém. Prvou je práve Kristov kríž a jeho význam pre nás a v našej spoločnosti. Skúste spoločne porozmýšľať, kde všade sa vo vašom okolí môžete stretnúť s krížom. Ak je niekde vo vašom okolí umiestnený nejaký výrazný kríž (na pamätníku, na cintoríne, na kopci a pod.), môžete si urobiť ku nemu prechádzku a krátko sa porozprávať aj tam.
Ak to pokladáte za vhodné, môžete sa s deťmi porozprávať aj o tom, že ukrižovanie bolo vlastne popravou, trestom smrti. Ježiš ho podstúpil za nás, aby sme my mohli žiť. Ale aj nám „všetkým povedal: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, zachráni si ho. Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a seba samého by stratil alebo poškodil?!““ (Lk 9, 23–25)
(Vašečkovci, 2020, s. 50 – 51)
RICHARD A MARTA VAŠEČKOVCI
Manželmi sú dvadsaťdva rokov, majú štyri deti. Obaja vyštudovali teológiu a učiteľstvo. Autori projektu Milovať a ctiť, v rámci ktorého vyšlo už viacero kníh.