Recenzia_Mary C. Busha: Zlom moc negatívnych slov
Aj ty máš pocit, že ti niekto ublížil? V mysli sa ti objavujú vety ako: „Ty nič nedokážeš,“ alebo nevieš, kde nájsť pokoj pre všedné dni života? Chcel by si urobiť nejaký reštart a nedarí sa ti nájsť návod, ako na to? Ak áno, mám možno práve pre teba to pravé orechové.
Je v nás. Žije v nás, a aj keď sa snažíme na ňu zabudnúť, občas sa pripomenie. Minulosť je živá. Ľudia, s ktorými sme vyrastali, rodičia, súrodenci, kamaráti i nepriatelia – tí všetci sa svojimi slovami i skutkami podpísali do našej duše. A to aj vtedy, ak sme ich mená a priezviská „vyhodili“ zo svojej mysle.
Možno sú to práve oni a ich slová, ktoré sa prihovárajú nášmu sebavedomiu a napĺňajú ho strachom. „Toto nedokážeš. Si nemožný. Jednoducho, verejný hriešnik.“ A tak sa chtiac-nechtiac ponárame do smútku a strácame nádej.
Keď je toho na nás veľa, strácame radosť. Ako sa hovorí, ideme na zotrvačník, snažiac sa vyhovieť všetkým naokolo. Túžime byť milovaní a ani len netušíme, že už sme. A to nie obyčajnou láskou, ale práve tou Božou.
V tomto predvianočnom zhone si to potrebujeme uvedomiť oveľa viac ako inokedy.
Ježiš prichádza, aby nám žehnal, aby nás uzdravil, aby nám otvoril oči duše.
Keď Mary C. Busha prichádza s knihou Zlom moc negatívnych slov, prináša so sebou pravé posolstvo Vianoc. Návod na to, ako dovoliť Ježišovi – Slovu večného Otca –, aby sa narodil v nás.
Je to kniha, ktorá pozýva čitateľa zamyslieť sa nad vlastnou minulosťou. Nad tým, čo mu bolo povedané, či už žehnajúce, alebo ponižujúce. Pozýva ho znovu objaviť rany minulosti, ale zároveň mu podáva aj návod na to, ako sa s tým vysporiadať a všetko negatívne zmeniť na nový elán.
Nie sme takí, za akých sa považujeme. Sme takí, akých nás vidí Boh, ktorý nás stvoril z lásky. Nebuďme samovrahmi vlastnej duše. Nehovorme si, že sme nemožní, škaredí, tuční a chudí – na tom predsa nezáleží. Jediné, čo je dôležité, je, či sme milovaní.
Ak chcete pochopiť svoju minulosť, prijať to, čo sa práve v dnešný deň deje vo vašom živote, a stať sa požehnaním pre iných, siahnite po knihe Zlom moc negatívnych slov.
Zlomte ju, aby ste už nikdy vy ani vaši blízki nemuseli trpieť smútkom. Ak sa vám to podarí, vstúpi do vášho života radosť a pokoj. A o to predsa ide, alebo nie?
Kniha je určená:
- pre nás, ktorí si pamätáme zraňujúce slová z minulosti;
- pre nás, ktorí trpíme pocitmi menejcennosti, depresiami či smútkom;
- pre nás, ktorí máme problém s odpustením sebe alebo iným;
- pre nás, ktorí si myslíme, že sme lepší a dokonalejší ako tí druhí;
- pre nás, ktorí z času na čas súdime iných, hoci nepoznáme ich príbeh.
Ak si knihu kúpite, priložte k nej aj ceruzku. Za každou kapitolou vás čakajú otázky vhodné na reflexiu. Bude fajn, ak si zapíšete to, čo skutočne drieme vo vás. Nad jej stranami nemusíte byť dokonalí; stačí, ak budete autentickí, takí, akých vás miluje Boh.
UKÁŽKA
Druhý krok: Opustite svoju minulosť
Minulosť je často naplnená vecami, ktoré ľutujeme. Frank Sinatra, populárny spevák zo 40. rokov 20. storočia, spieval o tom, ako si žil po svojom. „Modroočko“ (angl. Ol’ Blue Eyes), ako ho prezývali, v jednej piesni spieval, že čosi aj ľutuje, ale že je tých vecí primálo na to, aby ich spomínal. So mnou je to inak. Tých mojich je priveľa na to, aby som ich spomínala. A z času na čas sa vynoria na povrch isté spomienky, ktoré ma prenesú na nejaké konkrétne miesto a do konkrétneho času. Ide buď o spomienku na nejaký vzťah, výchovu mojich detí, na premeškanú príležitosť a mnohé iné veci.
Rada by som povedala, že vďaka slobode v Kristovi a rokom „žitia a učenia sa“ už viac necítim za ničím ľútosť. Nie je to tak. Preto som si našla spôsoby, ako si poradiť vždy, keď ma tieto veci opäť začnú strašiť. Možno tieto metódy pomôžu aj vám.
Jedným z týchto spôsobov je takzvané spútavanie mojich myšlienok; to znamená, že preberám kontrolu nad myšlienkami, ktorá sa vynárajú v mojej mysli. Keď majú myšlienky kontrolu nado mnou, príliš dlho sa v nich utápam a nariekam a želám si pritom, aby som mohla dané chvíle svojho života prežiť znova a inak. No pravda je taká, že sa to nedá. Keď sa teda tieto myšlienky vrátia, možno im na okamih venujem svoju pozornosť, no potom sa vedome rozhodnem nechať ľútosť tam, kam patrí, totiž v minulosti, a pohnúť sa ďalej.
(…)
Ďalší spôsob, akým riešim svoje žiale, je expresívne písanie. To je ten druh písania, o ktorom som vám v prvej kapitole hovorila, že ho Bob učí seniorov v domove dôchodcov. Je dokázané, že keď človek využíva expresívne písanie pravidelne a dlhší čas, zlepšuje si tým zdravie, stáva sa šťastnejším, menia sa jeho deštruktívne modely správania a myslenia a prebieha v ňom emocionálne uzdravenie. Pozývam vás, aby ste zašli na internet a sami si čosi vyhľadali o tejto metóde. Nateraz vám ponúknem niekoľko tipov k expresívnemu písaniu. Pochádzajú od doktora Jamesa Pennebakera, muža, ktorý objavil túto formu terapie.
- Najskôr sa sami seba opýtajte, či potrebujete písať. To znamená: Premýšľate, snívate o niečom priveľa? Vracajú sa vám nutkavé myšlienky na niečo?
- Naplánujte si, že budete počas troch – štyroch dní písať minimálne pätnásť minút.
- Nerobte korektúry. Netrápte sa gramatikou, preklepmi ani upravovaním formátovania. Toto písanie je len pre vaše oči.
- Naplánujte si zničenie toho, čo ste napísali. Či už to urobíte, alebo nie, je druhá vec. No to, že budete písať s presvedčením, že to zničíte, odstráni vaše zábrany.
Ja sama používam expresívne písanie. Funguje to!
Aby sme dnes i v budúcnosti žili šťastný a zdravý život, musíme byť ochotní nechať svoje včerajšky tam, kam patria. Potrebujeme sa naučiť vážiť si každý jeden nový deň a tešiť sa z neho. A potrebujeme sa sústrediť na budúcnosť naplnenú zmyslom a zadosťučinením.
(Mary C. Busha, 2019, s. 135 – 137)
MARY C. BUSHA
Autorka žije so svojím manželom Bobom a záchranárskym psom – trpasličím pudlíkom menom Missi – na západe Floridy. Spolu majú tri dospelé deti. Počas svojej tridsaťpäťročnej práce pre kresťanské vydavateľstvá pracovala na rôznych pozíciách. Bola editorkou, agentkou, vydavateľkou, poradkyňou spisovateľov a prednášateľkou na rôznych seminároch a kurzoch. S autorkou sa možno skontaktovať na emailovej adrese [email protected].
Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu.