Recenzia_Laura Frantz: Večné puto
Kto z nás si niekedy nepovzdychol, že život nejde tak, ako by sme chceli? Je to prirodzené a dovolené. Nemáme v rukách ďalekohľad budúcnosti a nie sme vlastníkmi pravdy v prítomnosti.
Tak nejako by sa dal zhrnúť pútavý príbeh z knihy Večné puto. Autorka sa spolu s čitateľom prediera historickými udalosťami, ktoré, ako ona sama vraví, sa kedysi dávno udiali v jej rodine.
Pútavým spôsobom opisuje krásy Škótska i jednoduchý život jeho obyvateľov, zjednotených s krásnou prírodou. Hlavnou hrdinkou je Lark – bylinkárka, ktorá je nielen odborníčkou vo výrobe tinktúr, ale i ženou, ktorá túži po láske. Ostrov Kerrera, kde žije, je naplnený biedou, ale i vierou v Boha. Oporou je jej priateľ z detstva, laird Magnus, ktorý sa stará o rodiny na ostrove. Je spravodlivý, ale niečo mu chýba. Oženil sa so ženou, ktorú mu vybral jeho otec, pretože podľa neho nie je vhodné, aby si vzal ženu z nižšej vrstvy. Aké „ovocie“ prinesie vzťah bez lásky? A čo všetko dokáže túžba po živote? Vyrieši všetko smrť?
Autorka knihy zaujímavým spôsobom pracuje s fantáziou čitateľa. Napriek na niekoľkých miestach dlhším opisom okolia ponúka strhujúci príbeh ľudí, ktorí nie z vlastnej vôle musia opustiť Škótsko a na vlastnej koži zažiť, čo znamená stať sa otrokom. Neostáva im nič iné ako prijať poníženie i otroctvo.
Kniha je príkladným svedectvom toho, že aj keď človeku vezmú všetko, čo má, vždy mu ostane viera v Boha. On rád vstúpi aj do nepredstaviteľných situácií a nedovolí, aby sa tým, ktorí v neho úprimne veria, skrivil na hlave čo i len vlas.
Na svoje si prídu tí:
- ktorí túžia nájsť tú pravú lásku;
- ktorí bojujú o spravodlivosť a právo, aj keď je to náročné;
- ktorí sa potrebujú povzbudiť v Božom slove;
- ktorí majú radi dynamické príbehy;
- ktorí sa zamýšľajú nad udalosťami z minulosti;
- ktorí potrebujú nájsť odpoveď na to, prečo sa dejú niektoré veci;
- ktorí potrebujú uistenie, že Boh je aj tam, kam sme my ešte neprišli.
Našli ste sa aspoň v jednom „bode určenia“? Ak áno, iste po knihe siahnite. Pohladí vám dušu a posunie vás vpred.
ÚRYVOK
„Prišla si.“ Isla Klark gestom naznačila, aby si sadla v salóniku rezidencie MacLeishovcov.
Dorazili pred hodinou. Lark sa zdalo, že Isla si želala, aby len čo prišli, už aj odišli. Magnus zmizol, keď ich gazdiná odprevádzala do hosťovskej izby. Jeho neobjasnená neprítomnosť ju ubíjala. Chýbala tu aj starká. Tá teraz driemala hore v izbe, takže Lark musela čeliť lairdovej manželke úplne sama.
„Dovoľ, aby som ti predstavila môjho lekára, renomovaného škótskeho doktora Johna Huntera,“ povedala Isla. „To on ťa dal zavolať.“ Nie ja, akoby dodala.
Útly a pekne nastrojený džentlmen sa postavil z kresla a jemne sa jej uklonil. „Vy ste pani MacDougallová z ostrova Kerrera,“ vyhlásil, akoby to bol nejaký vážený titul. „Majsterka bylinkárka.“
„Áno, tak ako moja stará mama predo mnou.“
„Ste naozaj pekná a veľmi mladá,“ povedal s očividným nadšením. „Neočakával som ani jedno.“
V očiach mu svietili šibalské iskričky a to ju upokojilo. On bol ako príjemný ohník, Isla ako ľad. K Lark pristupovala nanajvýš ľahostajne. Ak by k nej však bola Isla milá, asi by ju to o to viac ubíjalo. „Možno by sme mohli prepojiť naše schopnosti a úspešne vyliečiť moju pacientku. Dovoľte, aby som vám vysvetlil, čo vlastne robím. Hovorí vám niečo výraz accoucheur?“
Hoci sa Lark učila francúzštinu, toto slovo jej nič nehovorilo. „Nie.“
„Jednoducho povedané, znamená to, že som lekár, ktorý sa špecializuje na pôrody. Dá sa povedať, že som pôrodný asistent.“
Pôrodná babica v nohaviciach? Snažila sa ostať pokojná, hoci by sa najradšej rozosmiala. Čo by si o tom mysleli pôrodné babice z ostrova? Muži sa takýchto ženských záležitostí stránili, teda aspoň na Kerrere to tak fungovalo.
(Frantz, 2019, s. 73)
LAURA FRANTZ
Úspešná spisovateľka a dvojnásobná finalistka v ocenení Carol Award. Je rodená Kentučanka, ale so svojím manželom a dvoma synmi žije v hmlistých lesoch Washingtonu. Popri pletení, varení, záhradkárstve a dlhých prechádzkach rada komunikuje so svojimi čitateľkami. Známa je aj vďaka svojim románom, ktoré vyšli v slovenčine: Kováčov učeň, Na druhom brehu a Cesta domov.
Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu.