Recenzia_Ján Košturiak: Zjednodušovanie práce a života
Máte to v živote komplikované? Je toho na vás veľa? Doma, v práci, v psychike, v myslení i v usporiadaní času sa dá všeličo vylepšiť. Stačí si to podľa dobrých rád dať dokopy.
A v tejto knihe je dobrých rád veru dosť. Prv než sa k nim dostaneme, snaží sa autor, skúsený poradca v oblasti inovácií, aby čitatelia pochopili, v čom robia chybu. Prečo je život ľudí preplnený zbytočnosťami, chýba nám jednoduchosť, nestíhame, neriadime sa správnou motiváciou, niekedy sa nachádzame až v stave dezorganizácie či dokonca psychických ťažkostí.
Košturiak zachádza do rôznych oblastí, predovšetkým do pracovnej, spoločenskej, vnútornej, až duchovnej. Poukazuje na celú spoločnosť, no i na jednotlivca. Občas sa zdá, že viac píše s negatívnym pohľadom, pretože veci nefungujú správne (ako v časti o našom zdravotníctve), ale aj tieto jeho emócie pomáhajú viac si uvedomiť, že takto to ďalej nejde a treba si nájsť nový, lepší systém.
A tu niekde bude jeho cieľ – aby každý začal sám od seba. Od prehodnotenia svojho života, viery, zmyslu, pre ktorý človek žije. Potrebuje však najprv vidieť a porozumieť tomuto neorganizovanému chaosu, v ktorom sme neraz ako v rozbehnutom vlaku. Kniha preto nabáda zastaviť sa, rozmýšľať, a tak aj vykonať riešenia na zmeny. Doslova otvoriť oči a povedať si aj nahlas – že „cisár je vlastne nahý“. Cez vnútorné stíšenie, hľadanie duchovného pokoja či sebapoznávaním.
Musím vyzdvihnúť, že kniha je napísaná zaujímavo a tvorivým jazykom. Miestami jedno-duchým a miestami zlo-žitým. A tu aj vidíme pekné slovné hračky, ktoré tak ozvláštňujú celý text a zároveň ponúkajú čitateľovi myslieť trochu inak.
Dôležitou podstatou a hlavnou myšlienkou zjednodušovania teda nie je žiadne uľahčovanie si povinností smerom k lenivosti alebo väčšiemu komfortu. Autorovi ide najmä o to, aby sa človek navrátil k tradičným hodnotám a k prirodzenosti života – dá sa tiež povedať k zdravému sedliackemu rozumu – a nelietal kdesi vo virtuálnom vzduchoprázdne, ktoré je však, paradoxne, plné nezmyslov (ak ich nevieme ustrážiť).
UKÁŽKA
Ochraňujeme svoje deti od nepohody a pádov, izolujeme ich od reálneho života, prekonávania prekážok a riešenia problémov, dávame im antibiotiká a zametáme pred nimi cestičky. Niektorí krehkáči sa psychicky zosypú pri kritike svojej fotografie na internete. Kedysi mali mladí namiesto psychológa motyku a namiesto internetu roľu. Netvrdím, že ťažká práca na poli je to, čo ľudí povznáša, a internet je zlo, ktoré škodí. Iba si myslím, že stále viac ľudí žije v akomsi virtuálnom svete, v ktorom sa udalosti spúšťajú behaním prsta po obrazovke mobilu. Ovocie nerastie v supermarkete, mlieko sa nevyrába v mliekarni, podnikatelia nevyrastajú v inkubátoroch, chlapi sa nezoceľujú v počítačových hrách, mladé ženy sa nerozvíjajú na Instagrame, život sa nežije niekde za pecou alebo za monitorom, ale naostro.
(Košturiak, 2020, s. 109-110)
JÁN KOŠTURIAK
Prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia. Robí poradcu a kouča v oblasti inovácií, strategického manažmentu, organizácie podniku a priemyselného inžinierstva. Je autorom viacerých odborných kníh.
Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu.
Košturiak, Ján. Zjednodušovanie práce a života. Christian Project Support, s. r. o., 2020. 185 s. ISBN: 978-80-89793-58-7.