recenzia_C. S. Lewis: Bremeno slávy
Bez úvodu i záveru, devätnásť známych esejí od populárneho spisovateľa. Z rôznych súdkov a oblastí, no stále rovnaký mysliteľ.
„Raz som kdesi čítal, že najdôležitejšie je to, čo si myslíme o Bohu. Nie je to pravda. Nekonečne dôležitejšie je to, čo si Boh myslí o nás. Vlastne na tom, čo si myslíme my o ňom, vôbec nezáleží (pokiaľ to nesúvisí s tým, čo si on myslí o nás),“ píše Lewis v poslednej eseji s názvom Bremeno slávy, podľa ktorej je pomenovaná celá knižná novinka. Nehovorí v nej o bremene svetskej slávy – čo by sme možno logicky predpokladali –, ale o bremene večnej slávy, ktorá nás čaká. V čom môže byť jej bremeno? Nuž, treba sa začítať.
Autor sa napríklad v eseji Účinnosť modlitby zaoberá tým, ako to s tou modlitbou chodí, a skutočne pútavým spôsobom rozoberá jej zmysel, zámer – len také jej odriekanie nepovažuje za modlitbu, lebo v takom prípade by nás mohol nahradiť, povedzme, kŕdeľ trénovaných papagájov. Ako je to však s našimi prosbami a ako to teda s tou modlitbou „funguje“? V ďalšej, Boh na lavici obžalovaných, píše napríklad o tom, že skúška budúcich kňazov by mala obsahovať preklad z štandardnej teologickej učebnice do ľudového jazyka. V eseji Všetko sa začalo obrazom vysvetľuje, ako sa dostal k písaniu Kroník Narnie. Mýtus sa stal skutočnosťou vysvetľuje, že mýtus ako taký sa skutočne má stať riešením našich vlastných dilem. Obzvlášť ten kresťanský. Alebo esej O čítaní starých kníh, kde uvažuje o tom, prečo by sme mali čítať (aj) staré knihy a aké je ich bohatstvo. Úsmevne hovorí, že niektorí čítajú radšej jeho, ako rané kresťanské teologické diela.
Bremeno slávy s podtitulom a ďalších osemnásť známych esejí vychádza v rovnakej slovenskej edícii ako napríklad Rady skúseného diabla, O zármutku, Veľký rozvod a mnohé ďalšie. Naozaj vkusne spracovaná edícia lahodí aj nášmu oku (nielen obsahovo, srdcu).
Doplníte si ďalšiu pútavú zbierku esejí od skvelého autora?
Mňa najviac zaujala Účinnosť modlitby. Ktorú si obľúbite vy?
Ukážka
Účinnosť modlitby
Raz pred rokmi som ráno vstal s úmyslom zájsť k holičovi, aby ma ostrihal pred cestou do Londýna. Avšak už z prvého listu, ktorý som po raňajkách otvoril, bolo jasné, že do Londýna cestovať nemusím. Rozhodol som sa preto odložiť aj strihanie. No vzápätí som v duchu pocítil akési nevysvetliteľné naliehanie — znelo to takmer ako tichý hlas v mysli: „Aj tak sa choď dať ostrihať. Len sa daj pekne ostrihať.“ Nakoniec som to nevydržal a naozaj som šiel k holičovi. Môj holič bol, mimochodom, tiež kresťan a v tom období mal ťažkosti, s ktorými sme mu s bratom občas pomáhali. V okamihu, keď som otvoril dvere jeho holičstva, zvolal: „Ach, tak som sa modlil, aby ste dnes prišli!“ A skutočne, keby som prišiel o deň či dva neskôr, už by som mu nevedel pomôcť.
(…)
Moje modlitby neradia Božej mysli ani ju nemenia — to znamená, že nemenia celkový Boží zámer. Ale tento celkový zámer bude uskutočnený rôznymi spôsobmi — konaním jeho stvorení, a do tohto konania je zahrnutá aj modlitba. Zdá sa totiž, že Boh nerobí nič sám, pokiaľ to môže delegovať na svoje stvorenia. Prikazuje nám, aby sme s mnohými pádmi a kotrmelcami pomaly robili to, čo by on sám dokázal urobiť v okamihu a dokonale. Dokonca nám dovoľuje zanedbávať, čo od nás vyžaduje, alebo nám v tom dovoľuje zlyhať. Alebo ešte takto — asi si plne neuvedomujeme problém, ktorý nastáva, keď je slobodnej, ale obmedzenej vôli dovolené koexistovať so Všemohúcnosťou. Akoby sa Boh v každom okamihu vzdával svojej vlády. Už nie sme len prijímateľmi alebo divákmi. Dostalo sa nám privilégia pripojiť sa k hre. Sme vyzvaní spolupracovať na diele: „mávať svojimi malými trojzubcami“. Takto (a netreba to brať na ľahkú váhu) Boh vytvára niečo — vlastne vytvára bohov — z ničoho. Aspoň mne to tak pripadá.
(Lewis, 2021, s. 15 – 16)
AUTOR
C. S. LEWIS
Obľúbený spisovateľ sa narodil v Írsku v roku 1898. Získal najvyšší titul z gréckej a latinskej literatúry, filozofie a starovekej histórie a tiež z anglického jazyka. Profesor anglickej literatúry, dlhé roky ateista. Svoje obrátenie opísal v diele Zaskočený radosťou. Medzi najpopulárnejšie diela, ktoré boli preložené po celom svete, patria napríklad: Kroniky Narnie; Rady skúseného diabla, Veľký rozvod; Štyri lásky; Problém bolesti; O zármutku – a mnohé ďalšie. Zomrel v Oxforde v roku 1963.
Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu.