Profesor Krčméry / Masové testovanie má zmysel, no sprísneniu opatrení sa nevyhneme
Rozhovor s Vladimírom Krčmérym o zvládaní pandémie, o zmene atmosféry na krízovom štábe, ako aj o pravdepodobnosti lockdownu.
Slovensko sa v sobotu dozvedelo, že v nasledujúcich týždňoch prebehne plošné pretestovanie celej populácie. Malo by byť organizované podobne ako voľby a vypomáhať by mala armáda. Profesor Vladimír Krčméry tento plán hodnotí pozitívne, zároveň však upozorňuje, že pri epidémiách sa situácia mení veľmi rýchlo.
V rozhovore okrem toho vysvetľuje, čo u nás spôsobilo silnú druhú vlnu, ako sa jej dalo zabrániť a na čo sa ešte treba pripraviť. Aj napriek zlým číslam však nestráca nádej a verí, že o pár mesiacov už bude situácia lepšia. Aby sa tak naozaj stalo, musí byť podľa neho splnená jedna podmienka.
Čo hovoríte na plán plošného pretestovania obyvateľstva antigénovými testami? Tieto testy nie sú také presné a spoľahlivé ako PCR testy. Má to v súvislosti s náročnou logistikou a mnohými ďalšími premennými vôbec zmysel?
Každé masové testovanie je krok správnym smerom, treba však zvážiť niekoľko aspektov. Napríklad to, že jeden deň môžete byť negatívny a o tri dni pozitívny. Hlavne však treba testovať tých, čo buď majú príznaky, alebo boli s tými, čo ochoreli. Preventívne testovanie má zmysel súbežne vo špecifických prípadoch, ak chceme napríklad usporiadať veľké športové, kultúrne či náboženské podujatie. Ak sa však akcia dobre odkomunikuje a pripraví, prinesie to reálny obraz o epidémii u nás.
Máme ako krajina organizačnú kapacitu zvládnuť otestovať päť miliónov ľudí?
// Čítajte celý text //