Problémy v sexualite nesmieme ignorovať

Problémy v sexualite nesmieme ignorovať

Sex nie je taký jednoduchý ako v romantických filmoch. Do manželstva však my kresťania často vstupujeme s idealizovanou predstavou. Čo robiť, ak sa v intímnom spolužití vyskytnú problémy?

Lucia so svojím manželom chodila dva roky. Napriek tomu, že on už vtedy mal sexuálne skúsenosti, vydržali čakať až do svadby. Prvý sex bol pre Luciu veľmi bolestivý. Manželská intimita je pre ňu trápením aj po siedmich rokoch (a troch deťoch). Svojho manžela miluje, ale sex vníma ako obetu. Veľmi by túžila po prežívaní nehy a blízkosti, chýba jej dlhšia predohra. So svojím manželom sa však o tom otvorene porozprávať nechce. Bojí sa, že by ju nepochopil, a zdá sa jej trápne hovoriť o svojich túžbach v intímnej oblasti.

Katka s Michalom spolu chodili päť rokov. Obaja vstúpili do manželstva bez predošlých sexuálnych skúseností. Po dlhých rokoch čakania však prišlo sklamanie. Pohlavný styk sa im nedarilo dokonať. Keď Michal videl, že Katka cíti bolesť, nemohol pokračovať. S novými pokusmi prichádzali iba silnejšie pocity zlyhania. Toto obdobie trvalo takmer rok. Obaja sa veľmi trápili. Katka skúsila hľadať pomoc aspoň u dlhšie vydatej priateľky, ani s ňou však nedokázala úplne otvorene hovoriť.

Jakub a Zdenka majú tri deti. Momentálne sa snažia vyhnúť ďalšiemu tehotenstvu. Riadia sa prirodzenými metódami plánovaného rodičovstva. Zdenka však v neplodných dňoch nemá žiadnu túžbu po intimite. Pri každom Jakubovom pokuse o priblíženie sa odtiahne. Jakub je z toho veľmi frustrovaný. Zdenka pociťuje chuť na sex iba veľmi zriedkavo a vždy len v čase plodných dní, chcú sa však vyhnúť počatiu… A tak vzniká začarovaný kruh.

NEHANBIŤ SA HOVORIŤ

O sexe sa hovorí ťažko… Ale prečo je to tak? Oblasť sexuality zasahuje najintímnejšie jadro našej bytosti – fyzickej, ale aj psychickej. Často môžeme cítiť rozpaky, keď sa máme podeliť o svoje prežívanie. Keď sa v tejto oblasti vyskytnú problémy, snažíme sa ich zvládnuť sami. Nie vždy sa to však dá.

Manželská sexualita sa nedotýka iba nás, ale aj nášho partnera. Nemôžme preto o problémoch hovoriť bez toho, aby sme spomenuli aj nášho manžela alebo manželku. Možno máme pocit, že by mu nebolo príjemné, keby sme hovorili o tom, čo sa deje za dverami našej spálne.

ROZHOVOR S PARTNEROM

Je dôležité si uvedomiť, že ak v intimite niečo nefunguje, prvý, na koho sa môžeme obrátiť, je náš partner. Problémy v sexualite by sme sa nemali snažiť skrývať ani sa tváriť, že žiadne neexistujú. Práve naopak, mali by sme o nich hovoriť otvorene a spolu prísť na to, čo by komu mohlo pomôcť.

Obyčajná otvorená komunikácia dokáže spraviť divy aj v oblasti sexuality. Psychologička Jana Bieščad Vindišová v Sexy knihe hovorí, že takýto rozhovor by mal  prebiehať „v pohodovej atmosfére, nie pred alebo po tom, ako prebehol nie celkom uspokojivý sex. Dôležité je vytvoriť pokojné prostredie. Netreba zabúdať ani na bežné komunikačné zásady – hovoriť o pocitoch: Rada by som prežila toto… ‚Keď sa to deje veľmi rýchlo, mám takéto pocity…‘ (Namiesto: ‚Ty nikdy…‘) Muž väčšinou nevie, ako sa žena cíti. Je dobré vyvarovať sa kritike a vymenovávaniu toho, čo náš partner robí zle. Treba sa skôr sústrediť na pocity, tiež sa možno spýtať: ‚Čo by sme mohli robiť, aby nám bolo spolu lepšie?‘“

NEBÁŤ SA HĽADAŤ POMOC

Sú však aj situácie, v ktorých ani rozhovor s partnerom nemusí stačiť. Ak sa zdráhate osloviť odborníkov, skúste sa porozprávať aspoň s blízkym človekom, ktorému dôverujete. Ideálne, ak to budú manželia, ktorí už majú nejaké skúsenosti a životnú múdrosť. Aj rady a podpora priateľov môžu pomôcť vyriešiť niektoré problémy v sexualite. Ak by ste sa radšej porozprávali s niekým, koho nepoznáte, môžete vyhľadať kouča. V posledných rokoch sa na Slovensku vytvorila sieť kresťanských koučov.

ODBORNÁ POMOC

V niektorých prípadoch je však naozaj potrebná odborná pomoc. Psychologická alebo medicínska. Podľa Jany Bieščad Vindišovej je na Slovensku veľmi veľa ľudí, ktorí zažili nejaký spôsob zranenia v oblasti sexuality. Veľmi často ide dokonca o sexuálne zneužívanie zo strany najbližších. „Zranená sexualita nemôže fungovať správne,“ vysvetľuje psychologička. V takýchto prípadoch je odborná pomoc naozaj veľmi potrebná.

Prežívaniu sexuality môžu brániť aj rôzne úzkosti a strachy. Prejavovať sa môžu aj fyzicky, u žien napríklad vaginizmom (neschopnosťou pohlavného styku kvôli kŕčovitým sťahom svalstva v intímnej oblasti), u mužov zas erektilnou dysfunkciou (neschopnosťou dosiahnuť a udržať erekciu). Takéto poruchy môžu mať organickú alebo psychologickú príčinu. Na jej vyriešení sa často musia podieľať aj viacerí odborníci (napríklad psychológ, psychiater, sexuológ, gynekológ alebo urológ).

Úzkosti môže spôsobovať aj strach z neželaného otehotnenia alebo pokrivené vnímanie čistoty. V prípade puritánskeho vnímania čistoty môže pomôcť psychológ, ale aj dobré duchovné sprevádzanie.

Jedným z dôvodov, prečo sa niekedy zdráhame vyhľadať odbornú pomoc, je aj strach z toho, že dostaneme odporúčanie, ktoré nebude v súlade s učením Katolíckej cirkvi. Môže sa to stať, nezaväzuje nás to však konať podľa odporúčaní. Všetky rady, ktoré dostaneme, môžeme skonzultovať s kňazom alebo si potvrdiť ich správnosť v Katechizme Katolíckej cirkvi či v Teológii tela.

INSTANTNÉ RIEŠENIA NEFUNGUJÚ

Veľmi radi by sme do tejto rubriky napísali, ako vyriešiť problémy, ktoré sme spomínali v úvode. Pravda je však taká, že žiadne jednoduché univerzálne riešenia neexistujú. Aj keď problém môže vyzerať rovnako, v každom vzťahu môže prameniť z niečoho iného. A preto aj riešenie bude vždy trochu iné.

S istotou však môžeme povedať, že všetky problémy v oblasti sexuality vyžadujú veľkú dávku trpezlivosti a citlivosti na potreby svojho partnera. V žiadnom prípade by sme sa nemali uchyľovať k vytváraniu nátlaku alebo núteniu partnera (partnerky) k niečomu, čo mu je nepríjemné.

Na vyriešenie problémov niekedy môže stačiť iba otvorená komunikácia a investovanie do všetkých oblastí vzťahu. Ťažkosti v intímnej oblasti by sme však nemali ignorovať. Sex nemá byť len niečím, čo musíme pretrpieť pre dobro nášho manželstva. Ak sa chceme obetovať z lásky, skúsme radšej zariskovať a pokúsiť sa porozprávať so svojím partnerom alebo s partnerkou o tom, čo by nám mohlo pomôcť, prípadne vyhľadať pomoc. Lebo sexualita má byť vyjadrením vzájomnej lásky a sebadarovania, a nie obetou. Ak chceme byť naozajstným darom, musíme sa darovať v slobode, radosti a s vášňou.

Za problémy v oblasti sexuality sa nemusíme hanbiť. Sú oveľa bežnejšie, ako si myslíme, len sa o nich nehovorí. Keď sa Katka s Michalom trápili s neschopnosťou dokonať sexuálny styk, vôbec netušili, že takýto problém nie je vôbec nezvyčajný. Jana Bieščad Vindišová v Sexy knihe dokonca spomína manželov, ktorí sa s týmto problémom trápili celých desať rokov. Keď sa konečne rozhodli vyhľadať pomoc, lekár odhalil jednoduchý, ľahko odstrániteľný problém.

Netrápme sa ťažkosťami v oblasti sexuality sami. Vyhľadajme pomoc a buďme citliví na potreby svojho partnera alebo partnerky a hlavne trpezliví. Nebojme sa tieto svoje starosti prinášať aj Bohu v modlitbe. A dovoľme mu, aby konal – aj priamo, aj cez odbornú pomoc.

Sexy knihu si môžete zakúpiť za najvýhodnejšiu cenu na našom eshope:

obchod.slovoplus.sk

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00