Priatelia, ktorí stoja za to. Ako na to?
Priateľstvo je podoba lásky, ktorú poznáme všetci. Už od detstva si s rôznymi ľuďmi vytvárame vzťahy, no nie všetky sú na celý život. Čo ak však existujú nejaké triky, ako si ich udržať?
Autor: Fanny Lerouxová
Aké by to bolo, keby sme s nikým nemohli zdieľať záujmy, radosti a spoločenské, pracovné či školské záväzky… Počas života sa skamarátime s mnohými ľuďmi. Priateľstvá sa rodia vďaka spoločným hodnotám, ktoré neskôr doplnia ďalšie faktory: počúvanie, dôvera, vzájomná pomoc, zdieľanie sa, emócie… Niektoré priateľstvá sú také hlboké, že ich dokonca nazývame druhou rodinou.
Napriek tomu sa však niekedy stane, že svoju úlohu zohrá čas, vzdialenosť, rozdielne cesty či určité udalosti a niektoré priateľstvá sa naštrbia, ba až zaniknú. Lenže stratiť niekoho blízkeho bolí. Kto z nás ešte nezažil nostalgickú či smutnú chvíľu pri spomienke na dávnych kamarátov, o ktorých už nič nevieme?
Našťastie, sú isté možnosti, ako zdolať tieto prekážky a udržať si priateľov. Veď keď milujeme, nič nerátame, tak? Urobme preto všetko, čo treba, aby sme si udržali našich bližších i vzdialenejších priateľov. Priateľov, ktorí za to stoja.
Niekoľko rád, ako na to:
1. Udržujte kontakt!
Že je to samozrejmosť? A predsa je to jedna z najčastejších príčin zániku priateľstva. Často sa stáva, že časom kontakt slabne alebo sa stáva jednostranným. Aj keď si myslíte, že nič sa nezmení, ani keď sa neuvidíte mesiace, môže sa stať, že kamarátka to vníma inak a trpí. Zdieľali ste spolu predsa mnohé veci a pravidelne udržiavať aspoň minimálny kontakt za to stojí.
Ak od seba bývate ďaleko alebo nemáte veľa času, nastavte si isté pravidlá: spoločné posedenie každé dva-tri mesiace alebo každoročné stretnutie, trebárs v septembri, a rovno víkendovka. A prečo neodísť s partiou na istý čas do duchovného ústrania? Alebo ak od seba bývate ďaleko, raz za mesiac si zavolajte trebárs v nedeľné popoludnie…
Najmä však nečakajte na dôvod, prečo by ste jej mali zavolať. Krátko zistiť, čo je nové, vám dnes nezaberie viac než minútku…
2. Buďte ohľaduplná a nájdite si čas
Mať na toho druhého čas je ďalším hlavným kritériom, ako si udržať priateľstvo. Môžeme tvrdiť, že sme priatelia v dobrom aj v zlom, no len v nepriazni osudu naozaj spoznáme toho skutočného kamaráta. Buďte priateľke k dispozícii, keď vás potrebuje. Veď aj vy si želáte, aby na vás mala čas.
A keďže ju dobre poznáte, myslite na maličkosti, ktoré ju potešia – zablahoželajte jej k sviatku, upečte jej obľúbený koláč, keď sa k vám chystá na návštevu, podporte ju v ťažkých chvíľach. Niekedy aj najmenší náznak prítomnosti stačí, aby vaša priateľka nabrala druhý dych a nadobudla istotu, že v ťažkých chvíľach niekoho má.
3. Ostaňte taká istá a spontánna
Čo je dôležitejšie ako čestnosť a hodnovernosť? Skutočná priateľka dbá o to, aby bola úprimná, aj keby sa to tej druhej nemalo páčiť. V Knihe prísloví (27, 6) sa píše: „Viac úprimnosti je v bitke milujúceho človeka, ako v klamných bozkoch nenávidiaceho človeka.“
Stráňte sa teda klamstva, buďte priama, čestná a diplomatická. Pravda sa dá povedať aj taktne. Priateľka ocení vašu úprimnosť a lojalitu. Bude mať dôveru v to, že jej poviete, čo cítite vo svojom srdci. Odvážte sa hovoriť, buďte spontánna!
4. Preukážte zhovievavosť a ľudskosť
Všetci robíme chyby. Niekedy sa s priateľmi odcudzíme – pre hádku, nepríjemnú udalosť či nedorozumenie – a potom to ľutujeme. V každom vzťahu je z času na čas dobré snažiť sa vidieť veci z iného uhla pohľadu. Môže sa stať, že priateľka nás zranila, no skúsme sa najprv zamyslieť nad okolnosťami a nad tým, aké by to bolo, keby sme ju stratili.
Zhovievavosť je skvelá vlastnosť a všetci vieme, že vo vzťahu je dôležité dokázať odpustiť. A keď ste pochybili vy, treba sa vedieť pokoriť, priznať si chybu a požiadať o odpustenie.
5. Prejavte rešpekt
Jeden vzťah, dve rôzne osoby. Ak sme sa spriatelili vďaka spoločnému záujmu, samozrejme, nájdu sa aj oblasti, v ktorých sa nezhodneme. Rešpektovať názory, rozhodnutia a to, v čo tá druhá verí, je dôležité. Aj keď niekedy vôbec nerozumieme. Ak sa vás priateľka spýta na názor, povedzte jej ho, no urobte to s rešpektom a úctou.
Rešpekt znamená aj nechať priateľku samu sebou a dať jej priestor, ak ho potrebuje. Niekedy totiž byť dobrou priateľkou znamená stiahnuť sa, no tak, aby tá druhá vedela, že v prípade potreby ste jej k dispozícii.
6. Dôverujte si navzájom
Ďalším základom priateľstva je dôverovať a byť hodný dôvery. S priateľkou si budujeme intimitu – otvárame si srdcia, delíme sa o osobné veci, ktoré nepovieme len tak hocikomu. Je dôležité vedieť primerane reagovať a dokázať sa otvoriť bez strachu, že by sa o našich zámeroch a činoch dozvedel ktokoľvek. Dôvera znamená aj vedomie, že s priateľkou môžem počítať. No o tom sme už hovorili.
Tak toto je niekoľko kľúčových bodov, aby priateľstvo fungovalo, najmä v neistotách, ktoré život prináša a ktoré nedokážeme kontrolovať.
Zdroj: aleteia.org