Pokoj, pokoj, pokoj, dajte mi už (s ním) pokoj! 11 tipov na pokojný život
Pred niekoľkými dňami mi prišiel e-mail. Ako každý „nedôležitý“ som si ho neprečítala… Keďže už bola schránka plná a bolo treba maily vymazať (bez toho, aby som niektoré prečítala), začala som ich postupne mazať. No názov jedného predmetu ma zaujal. Znel: „Zastav sa!“ Rozhodla som sa, že si ho prečítam…
1. Oslobodiť sa od materiálneho myslenia
„Pokojný život môže človek ponímať v rozličných etapách života odlišne. Dôležité je umiestnenie rozhodujúcich aspektov každodennosti na správnom mieste. Človek by mal žiť v zhode so sebou, tešiť sa z toho, čo má. Umiestňovanie ľudskej hodnoty mimo človeka je veľkou chybou a manipuláciou. Ide o materiálne hodnoty, ktoré vôbec nezaručia uspokojenie potrieb a sú povrchné.
Hromadenie materiálneho dobra poteší človeka len krátko, často vyvoláva frustrácie, prázdnotu, ustavičný nepokoj a každodenný zhon. Pokoj znamená oslobodiť sa od materiálneho myslenia. Dôležité je poznanie pravdy, nájsť Boha v najbližších, stať sa pokorným a trpezlivým. Vtedy človek nájde v sebe poklady, ktoré by si nikde nekúpil za žiadne peniaze.“
Svetlana – akademická maliarka (52 rokov)
2. Mať skutočných priateľov
„Je dôležité mať okruh skutočných priateľov. Potrebná je tiež psychohygiena – uskutočňovať aspoň raz denne to, čo ma teší, naplní, čo robím rada. Potom je to sebapoznanie, modlitba, čítanie literatúry, ktorá povzbudzuje, čerpanie myšlienok, ktoré obohacujú život a budujú hodnoty. Ďalej je to pohyb, príroda, zdravá strava a napokon, v neposlednom rade, práca a služba druhým.“
Janka – psychologička (26 rokov)
3. Modlitba
„Spokojný život je pre mňa vtedy, keď je zdravá moja rodina, kolegovia, kamaráti, investori. Dôležité je pre mňa najmä zdravie mojej malej dcérky. Tip, ako na to? Modlitba za zdravie – telesné i duševné.“
Ján – architekt (39 rokov)
4. Byť úprimný
„Čím menej vieš, tým lepšie spíš… Dôležité pre pokojný život je mať rovnováhu medzi prácou a oddychom a tiež nehovoriť ,áno‘ vtedy, keď chceme povedať ,nie‘.“
Daniela – doktorandka (25 rokov)
5. Tešiť sa z maličkostí
„Neviem, či ja mám pokojný život. Nemám ani žiadny návod, možno len niekoľko životných skúseností. Len tak sa tešiť zo života. Napríklad, aj keď je ti úplne „na figu“, vedieť sa potešiť maličkosťou. Aktuálne sú to napríklad žlté stromy… Nečakať od ľudí viac, ako sú schopní dať. Nič v živote nedostaneš len tak, musíš niečo pre to urobiť…“
Andrea – lekárka (44 rokov)
6. Uspokojiť telo, ducha a dušu
„Nepoznám, myslím, žiadneho človeka, ktorý by túžil po tom, aby bol znepokojený. Rozmýšľam, čo všetko ma môže rozrušiť. Ako prvá myšlienka mi prichádza na um, že som nerád vyčerpaný, hladný alebo špinavý. Ďalšia vec je, keď mám nepokojnú myseľ a nemám napríklad zosystematizovaný čas (aspoň priebežne). A v neposlednom rade, keď som sám so sebou alebo s niekým nevysporiadaný a „zožiera“ ma to. Čiže, aby som to zhrnul: keď chcem byť pokojný, snažím sa o to, aby som upokojil každú z troch zložiek môjho ja.“
Filip – študent (24 rokov)
7. Často prijímať Eucharistiu
„Svoj tip na pokojný život na materskej môžem odovzdať len podľa toho, čo vnímam, že mi pomáha vytvárať ho. Keďže každodenný rutinný život na materskej nie je sranda, snažím sa byť sama sebou a neprijímať za pravdu to, že materskou sa len veľa zmení, že je to náročné a tak ďalej.
Snažím sa teda naďalej robiť veci, ktoré som robila predtým, ktoré ma robili šťastnou – a aj s bábätkom. Najmä časté prechádzky, nakupovanie, stretávanie sa s kamarátkami a tiež pre mňa veľmi dôležitý čas pre seba (napríklad ísť sama na svätú omšu, do mesta – obľúbených obchodov, na bicykel), ale ten pravý pokoj mi dáva len Ježiš.
Modlitba možno v inom časovom rozmedzí a iným štýlom, napríklad pri prebaľovaní, varení, kočíkovaní, nechať si v pozadí domova pustenú prednášku, chválovú pieseň či ruženec. No „topka“, ktorá mi dáva pokoj, je Eucharistia. Najčastejšie, ako sa len dá… Nezvládla by som veci, keby som ju prijímala len v nedeľu, teda – Ježiša… To on mi dáva silu a pokoj každý jeden deň.“
Mária – matka na materskej (28 rokov)
8. Žiť svoj život, nie život niekoho iného
„Keď máš chuť spievať, tak spievaj… keď máš chuť písať, tak píš… Bez ohľadu na to, čo ti hovorí okolie. Ži svoj život. Keď si presvedčený, že je to správne, nenechaj sa znechutiť, aj keď ťa nechápu, odrádzajú… Je vzácne mať okolo seba chápavých ľudí.“
Silvia – matka dvoch tínedžeriek, grafička, architektka (49 rokov)
9. Mať čas na premýšľanie
„Je dôležité mať pravidelný čas na premýšľanie. Nie je to čas na modlitbu ani čas na šport, relax… Iba ticho, čisté ticho – premýšľať, pozerať do steny (alebo prechádzka, ale sám so sebou) – môže vyústiť do modlitby. Veľakrát začínam modlitbu a zistím, že mi vlastne chodí po rozume, čo všetko som urobila/neurobila, povedala/nepovedala – lebo som nemala čas premýšľať… Je to veľmi dôležité proti uponáhľanosti a zabúdaniu na úlohy dňa. U mňa to platí na tisíc percent.“
Katarína – učiteľka na univerzite (29 rokov)
10. Naplno žiť svoje povolanie
„Pokojný život pre mňa znamená žiť naplno svoje povolanie (kňaz, manžel, učiteľ, kuchár…). Nezamýšľať sa zbytočne nad hlúposťami, nehrabať sa zbytočne vo svojich problémoch, ale v dôvere ich odovzdať Bohu. Pokojný život spočíva v rozhodnutí byť šťastný aj napriek všetkým nezdarom a nepokojom, ktoré patria každodennej všednosti.“
Filip – kňaz (28 rokov)
11. Prijímať ľudí takých, akí sú
„Dôležité je vyselektovať veci, ktoré zaťažujú myseľ a srdce človeka. Treba sa zmieriť s realitou. Prijímať ľudí takých, akí sú, bez toho, aby sme sa snažili meniť ich. Netreba si namýšľať, že ich zmeníme. V mojom veku je potrebné zastaviť sa, nájsť si čas a priestor pre seba, na modlitbu, na rodinu…“
Darina – matka šiestich detí, stavebná inžinierka, dôchodkyňa (72 rokov)