Peter Podlesný z portálu pre mužov: Ženy, buďte na nás náročné!
(Rozhovor vyšiel v roku 2020)
Dlhodobo sa venuje mladým ľuďom, pracuje ako tréner. Je zakladateľom pánskeho magazínu muzom.sk, v ktorom však nejde o nahé ženy, ani o adrenalín, ba ani o luxusné hračky, po ktorých chlap túži. Bojuje za charakter, odvahu, silu a disciplínu. A zdôrazňuje, že úlohou muža je chrániť, zabezpečovať, tvoriť a viesť.
Nedá mi, aby som nezačal otázkou: Aký muž je Peter Podlesný?
Som úplne obyčajný, takmer 36-ročný chlap, manžel, otec dvoch detí a priateľ dobrej partie mužov. Skutočne sa v mnohom nelíšim od svojho okolia, skôr sa snažím inšpirovať u šikovnejších a obklopovať sa nadšenými ľuďmi. Prečo? Pretože by som chcel jedného dňa vedieť, že som za svojím životom zanechal zmysluplný odkaz pre mojich potomkov, ale aj pre svoje okolie. Aby oheň, ktorý nesiem, nevyhasol.
Aký je dokonalý muž a dokonalý otec?
Je to otázka, ktorú dostávam pomerne často a mám jednoduchú odpoveď: Nič také, ako dokonalý muž a otec neexistuje. Existujú iba otcovia a muži, ktorí sú ochotní na sebe pracovať. Takí, ktorí odmietajú pasivitu a prijímajú plnú zodpovednosť za všetko, čo sa v ich životoch deje.
Dnes sa opakuje, že máme krízu mužstva. Je to naozaj tak?
Záleží na tom, čo si pod tým dokážeme predstaviť – avšak istý druh krízy tu je. Nie je to však nič unikátne. Je to kríza, ktorá sa pravidelne opakuje, dnes ide o stratu identity. Muž sa nemá odkiaľ dozvedieť, že sa stal mužom. Stratili sme generáciu bývalých starešinov, ktorí by dokázali/chceli odovzdať múdrosť a viedli iniciačné rituály. Treba mať na pamäti, že zrno, aby prinieslo úrodu, musí najprv umrieť. Rovnako sa musia chlapci previesť „smrťou“ dieťaťa k zrelému mužovi. My chlapi sme našli svoje uplatnenie v zarábaní peňazí, no po čase sme zistili, že nuly a jednotky na plastových kartičkách nijako nenapĺňajú naše životy. Zjavne v sebe nesieme väčší potenciál, avšak naša bezradnosť z tohto zistenia sa často končí pasivitou.
OCEĽ BRÚSI OCEĽ
Je úloha vlastného otca dôležitá, aby sa chlapec stal mužom?
Otec je celkom určite do istého a od istého veku kľúčovou postavou. Aj keď to niektorí neradi priznávame, na svojich otcov sa podobáme často väčšmi, ako by sme chceli. Preto je dôležité, aby bol otec postavou, na ktorú je dobré sa podobať.
Otec svojimi slovami zmocňuje deti k životu, dáva im vedomie hodnoty a schopnosti žiť. Často je aj obrazom drsnej strany života, pravidiel a následkov. Mnohokrát sa stretávam s tým, že chlap s komplikovaným vzťahom k otcovi má problém nájsť sám seba. Pozor. Neznamená to, že je to nemožné, je to iba ťažšie. Chlapec, ktorý otca nemal alebo žil s tyranom, sa z tohto „zajatia“ môže vymaniť, nájsť si svoj vzor niekde inde, pracovať na tom, aby bol iným mužom s odlišným charakterom.
Založili ste internetový magazín muzom.sk. Kedy prišiel okamih rozvíjať mužské témy online?
S iniciatívou venovať sa špecificky mužom som vyšiel na svetlo sveta takmer pred šiestimi rokmi. Dovtedy som sa venoval pätnásť rokov tínedžerom rôznymi formami. V momente, keď som mal pocit, že som pre nich „zostarol“ a ľudia, ktorých som pripravoval na moju pozíciu boli lepší ako ja, s radosťou som im uvoľnil miesto.
Súčasťou tohto procesu bolo moje osobné rozjímanie a hľadanie nového priestoru, kde by som mohol robiť niečo, čo má väčší význam a čo ma prevyšuje. Popri osobnom hľadaní mojej cesty – čo znamená byť mužom – som sa o tieto myšlienky začal deliť s ďalšími a nakoniec sa pretavili do dnešnej podoby magazínu a podcastu.
Sú muži k sebe otvorení a ochotní spolu hovoriť?
Myslím si, že muži to potrebujú už len z pozície ich duševného zdravia, pretože pochovávať v sebe emócie a pocity prináša často frustráciu. Celkom určite nie je pre muža prirodzené kvetnato opisovať rozpoloženie jeho duše, ale ak hovorí cieľavedome, má to hlavu a pätu, dokáže v malom počte slov povedať dôležité a hlboké informácie.
Takže áno, my muži sme schopní hovoriť o svojich vnútorných prežívaniach, ale nerobíme to na počkanie a každý deň. Musí to mať istý stupeň naliehavosti a tiež poslucháčov, ktorí majú schopnosť porozumieť. Sám fungujem v takýchto osobných vzťahoch. Je pravda, že muži sa niekedy tomu musia učiť, no nie je to nič neprekonateľné.
Mužom.sk definujete ako nadštandardný pánsky magazín pre mužov, ktorí premýšľajú. Čo to znamená?
Sme odlišní. V klasických pánskych magazínoch je to zväčša o autách, technických hračkách, dovolenkách, adrenalíne a nahých ženách. My ideme cestou charakteru, odvahy, sily, cti, sebaovládania. Hovoríme o džentlmenstve, rodine, vedení, práci na sebe samom. Motivujeme mužov k čítaniu, premýšľaniu, hľadaniu mentorov. Cieľom je byť lepší, silnejší, pozornejší, aby sme boli užitoční pre tých, ktorí to potrebujú.
Často spomínate vďačnosť za vašu mužskú partiu. Je dôležité, aby muž neostal sám, ale niekde patril, bol členom nejakého spoločenstva?
Oceľ sa brúsi oceľou, muži rastú medzi mužmi. Sme kmeňové bytosti, potrebujeme svoju svorku. Obraz osamelého vlka je mýtus. Pozrite sa na rôzne príklady z histórie: Skupina dvanástich charakterovo celkom odlišných chlapov zmenila celý svet. Najprv sa tvarovali, ovplyvňovali, podopierali, napomínali navzájom, a nakoniec obetovali všetko, aby priniesli zmenu aj smerom von.
Spoločenstvo nám nastavuje zrkadlo, ukazuje, že sme užitoční, kryje nám chrbát a mnoho ďalších vecí. Tak ako muži potrebujú ženy, potrebujú aj iných mužov.
CHRÁNIŤ, ZABEZPEČOVAŤ, TVORIŤ, VIESŤ
Vašou témou sú štyri oblasti, ktoré by mal muž rozvíjať a byť v nich aktívny: mal by chrániť, zabezpečovať, tvoriť a viesť. Prečo a koho chrániť?
Dostali sme úlohu chrániť, pretože sme fyzicky silnejší. Nech to znie akokoľvek „barbarsky“, má to svoj účel. Prinášame pocit bezpečia tým, ktorí sú slabí, nesieme na pleciach tých, ktorým ublížili. Muž je ako pastiersky pes, chráni stádo pred vlkom – človekom, ktorý nezvládol dar agresivity a sily. Našou úlohou je chrániť hodnoty a hada, ktorý čosi našepkáva, chytiť pod krk a hodiť ho za bránu záhrady. Môže to vyznievať zvláštne, ale na konci dňa sme vďační za silných mužov. Radšej byť bojovníkom v záhrade, ako záhradníkom v boji.
Čo znamená zabezpečovať?
Je dôležité, aby chlap porozumel tomu, že má podiel na živote a prináša hodnotu. Môže to byť, samozrejme, o financiách, ale to je tá najjednoduchšia záležitosť. Muž by mal zabezpečiť dostatok svojej prítomnosti, času, istoty, prijatia a pozornosti. Naším bojiskom nie je iba priestor v zamestnaní, dôležité je porozumieť, že sme potrební aj v nasledujúcom čase doma a medzi priateľmi. Je to jedna z kľúčových vecí.
V čom spočíva úloha muža tvoriť?
Kreativita. Schopnosť urobiť niečo takmer z ničoho. Muž potrebuje víziu. Tú nenájde pohodenú na ulici. Musí ju vytvoriť, pracovať s ňou, napĺňať ju. Jedného dňa sa z nej môže stať vízia jeho rodiny. Veľký obraz, pre ktorý sa dejú všetky tieto malé veci bežného dňa. Samozrejme, platí to aj pre iné oblasti: dokážeme tvoriť v umení, hospodárstve, ekonomike, spoločnosti – na to by sme nemali zabúdať. Je to dar, ktorý nie je správne zakopať.
A čo znamená viesť?
Sledovať víziu, hľadať cestu a žiť tak, aby to bolo nasledovaniahodné. Či sa už niekto pripojí alebo nie. V prvom rade vediem sám seba, aby som sa stal svojou najlepšou možnou verziou. Ak sa to deje, zaručene si to niekto všimne.
Iste ste zažili situáciu, keď nemal kto vziať opraty do rúk. Je to škoda a zároveň je to nebezpečné. Ukazovať na iných ešte nikdy nespôsobilo, že by rozbehnutý voz išiel správnou cestou. Vyhovárať sa na to, že to Eva…, že sa zajakávam alebo som príliš mladý… nikdy neprinesie nič dobré. Ochota pokorne viesť má veľký potenciál.
Ktorá mužská téma vám najviac leží na srdci?
Je ich mnoho. Jednou výraznou je mužská iniciácia, teda prechodový obrad od chlapca k mužovi. Je to oblasť, ktorú sme v našej kultúre či cirkvách takmer stratili a to je škoda. Chlapci potrebujú byť zmocnení. Rád s mužmi hovorím aj o štyroch základných cnostiach – sile, cti, sebaovládaní a odvahe, na ktorých môžu potom stavať „vyššie“ cnosti.
BOJÍME SA NEPOHODLIA
Majú záujem o mužské témy aj ženy?
Prirodzene áno. Nežijeme oddelene a to je dobré. Potrebujeme rozumieť svojim svetom a aj tomu, kde sa prelínajú, pretože ide o veľké územie. Náš magazín sleduje z celkového počtu asi 20 percent žien. Občas sa obrátia s vďakou na redakciu alebo zdieľajú náš obsah. Som za to osobne rád.
Čo chýba dnešným mužom v porovnaní s inými generáciami? Sú v niečom lepší ako ich otcovia a starí otcovia?
Nerád generalizujem. Čokoľvek by som tvrdil, vždy sa ešte nájde nejaké „ale“… Chýba nám odvaha vykročiť z komfortu, pretože sme ho skúsili nadmieru. Bojíme sa, že nám nepohodlie ublíži. Opak je však pravda. Nepohodlie má schopnosť z nás urobiť lepších mužov. V tom boli generácie pred nami otužilejšie.
A v čom vynikáme? Máme odvahu objavovať nové, skúšať neštandardné cesty, inovovať. Dokážeme vidieť aj za posledný dom v dedine a nebojíme sa inšpirovať a skúšať.
V svojich podcastoch často hovoríte s mnohými inšpiratívnymi mužmi. Ktorí muži ovplyvnili váš život?
Môj otec, moji mentori a moji najbližší rovesníci – priatelia zo skupiny „300 hrmených“. Otec preto, lebo som už dostatočne zrelý na to, aby som videl jeho kvality viac ako chyby. Mentori (či už osobní alebo virtuálni), pretože došli tam, kam by som to chcel dotiahnuť aj ja – či už je to charakter, rodina alebo práca. Priatelia mi dávajú spätnú väzbu, pýtajú sa dobré otázky a sú ochotní podať mi pomocnú ruku.
Ak by ste mali dať jednu radu mužom, ako by znela?
Odmietajte pasivitu, prijímajte zodpovednosť, odvážne veďte a investujte do vecí, ktoré vás presahujú.
A ak by mala odznieť jedna rada ženám (a prípadne k ich vzťahu s mužmi)?
Neznižujte mužom latku. Buďte náročné, chcite dobrých partnerov – mužov s charakterom a odvahou. Ak nám ju totiž dovolíte podliezť, budete sa o nás celý život starať. Naopak, ak nám pomôžete rásť do kvality, prežijete dobrý život.