Online výstava Tehličky 2022 pre africkú Kakumu
Na stránke www.tehlicka.sk tento rok nájdete okrem online aktivít a hier aj online výstavu, ktorá približuje život v utečeneckom tábore Kakuma. Jej tvorkyňou je projektová manažérka SAVIO o.z., Adriana Mahdalová, ktorá navštívila toto miesto osobne. Výstavu tvorí 40 fotiek s popismi, tie sú počas pôstneho obdobia postupne uverejňované. Dozviete sa z nich nielen o tom, ako vznikol tábor Kakuma, ale aj o tom, prečo je vzdelanie pre mladých utečencov nádejou na lepšiu budúcnosť. My vám prinášame aspoň malú ochutnávku z tejto výstavy.
V súčasnosti žije vo svete 84 miliónov nútene vysídlených ľudí. Z nich 26,6 milióna predstavujú utečenci.
Utečenecký tábor Kakuma leží na severozápade Kene v kraji Turkana. Vznikol v roku 1992 a pôvodne mal poskytnúť útočisko pre 12-17 000 vojnových utečencov zo Sudánu. Ku koncu roka 2021 bolo v Kakume 219 875 utečencov a žiadateľov o azyl.
V integrovanom osídlení Kalobeyei sa aplikuje nový model pomoci, v ktorom sú utečenci sebestačnejší a žijú bok po boku s domácou komunitou z kmeňa Turkana. Cieľom tejto inkluzívnej politiky je podporiť miestnu ekonomiku a transformovať model humanitárnej pomoci pre utečencov na rozvojovo orientované riešenia.
68% ľudí v Kakume žije pod hranicou chudoby. Domácnosti, ktoré spadajú do tejto kategórie zvyknú mať väčší počet detí, na ich čele stojí len jeden rodič (zväčša žena) a vyznačujú sa nízkou úrovňou dosiahnutého vzdelania.
Utečenci v Kakume majú univerzálny prístup k pitnej vode, avšak až 84% ľudí v tábore jej má neustály nedostatok.
Spomedzi utečencov v produktívnom veku je 80% ľudí bez práce. Hlavným dôvodom je, že nemajú zručnosti potrebné pre uplatnenie sa na trhu práce a príležitosť zamestnať sa. Situáciu môže zlepšiť najmä učňovské vzdelávanie.
Saleziáni don Bosca sú v Kakume prítomní od roku 1992. V samotnom tábore majú štyri učňovské centrá, kde ponúkajú kurzy angličtiny, zvárania, stolárstva, stavbárčiny, krajčírstva, informatiky, poľnohospodárstva, elektrotechniky, automechaniky a sekretárskych zručností.
Na základnú školu chodí 82% detí žijúcich v tábore Kakuma, kým na stredných školách študuje iba 14% tamojšej mládeže.
„Pamätám si chlapca, ktorého sme poslali na štúdiá, aby ešte zvýšil svoje vzdelanie. Keď sa vrátil, založil spolu s kamarátmi skupinu, ktorá hľadá fondy na vzdelávanie detí utečencov. To znamená, že sám pochopil potrebu vzdelania a teraz chce investovať čas, energiu a vlastné zdroje na vzdelávanie iných.“ o. José, Salezián don Bosca
„Na kurz krajčírstva v škole Don Bosca som sa prihlásila v roku 2008. Po kurze som začala vyrábať uniformy, šaty a robila som to veľmi dobre. Usilovne som pracovala, až mi Pán Boh pomohol zadovážiť si svoj vlastný šijací stroj. Rozbehla som sa s 300 kenskými šilingami (3 doláre) a dnes môžem povedať, že sa môj život zlepšil.“ Esther z Kene, absolventka krajčírstva
„Do Kakumy som prišiel v roku 1997, keď som bol veľmi malý. Veľa rokov som sa len tak potuloval, sem tam som robil s drevom. Moji kamaráti mi povedali, že mi to ide dobre a poslali ma do školy Don Bosca získať zručnosti. Dnes sa stolárstvom živím.“ Mohammed zo Somálska, absolvent stolárstva
Kraj Turkana, kde leží tábor Kakuma, je jedným z najteplejších miest Kene. Priemerná denná teplota je 35ºC. Väčšinu roka trápi Kakumu sucho, v období dažďov sú to naopak záplavy.
Kmeň Turkana žije prevažne pastierskym spôsobom života. O dobytok sa starajú chlapci a muži. Nosievajú so sebou palicu a opierku pod hlavu, ktorú používajú pri odpočinku.