Novoročné predsavzatia? Skúste teóriu malých krokov
Začiatok roka je výbornou príležitosťou spomaliť a popremýšľať nad tým, akým smerom by sa mohol náš život uberať, na čo sa chceme zamerať a čoho sa – naopak – v novom roku vzdať. Otvárame nové diáre, otáčame nové strany a nedočkavo si zapisujeme svoje sny, predsavzatia či záväzky. Často sa nadchneme a na papier produkujeme veľké, ba až nereálne plány. Vedeli ste o tom, že viac ako štvrtina ľudí prestane dodržiavať svoje novoročné predsavzatia už na začiatku februára?
Autorka: Miroslava Kilianová
V novom roku budem cvičiť hodinu denne. Schudnem. Každý deň sa budem modliť Pompejskú novénu. Vytriedim nepotrebné veci v celom dome. Na jeseň zabehnem maratón. Prečítam dvadsaťpäť kníh. Budem láskavá a trpezlivá k deťom. Takto alebo podobne znejú novoročné predsavzatia mnohých z nás.
Neviem ako vás, ale mňa vystresovalo už len to, že ich vidím napísané. Zdajú sa mi také veľké, také nedosiahnuteľné, také náročné…
Neraz sa stáva, že nás naše vlastné predsavzatia „prevalcujú“. Cvičiť jednu hodinu denne, ak som napríklad mamou štyroch detí a mám prácu na plný úväzok, je skutočne trochu nereálne. Rovnako aj modliť sa denne štyri ružence, ak pracujem na smeny a môj režim dňa je dosť nepredvídateľný. Samozrejme, dá sa to, ak zatneme zuby a budeme tvrdo drieť, dokážeme obe tieto predsavzatia splniť. Avšak za akú cenu? Už veľakrát sa mi ukázalo, že nie je rozumné lámať niečo cez koleno len preto, aby som si mohla odčiarknuť splnenú úlohu.
Ako to teda spraviť tak, aby sme v novom roku pokročili v oblastiach, ktoré sú pre nás dôležité, a zároveň sa nenechali vyčerpať? Navrhujem skúsiť malé kroky – lepšie povedané drobné krôčiky. Namiesto veľkých záväzkov si dať drobné predsavzatia, ktoré dokážeme splniť. Namiesto veľkých snov a cieľov začať malými krokmi, ktoré nás k nim privedú.
Ktorú oblasť svojho života túžite v tomto roku zlepšiť? Zig Ziglar definuje v rámci kruhu života sedem oblastí, ktoré sú pre náš život kľúčové: spiritualita, zdravie, rodina, financie, intelektuálny rozvoj, vzťahy a kariéra. Na ktorú z nich sa túžite zamerať? Z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie vybrať si na začiatok jednu-dve oblasti, ktoré chcete zlepšiť, a ak sa to podarí, postupne prejsť na ďalšie.
Ak napríklad chcete popracovať na svojom duchovnom živote (oblasť spirituality), zvoľte si jednoduché predsavzatie v tejto oblasti. Autorka Carolin Arnoldová hovorí o takzvanom mikropredsavzatí.
To by malo byť:
- ľahké,
- konkrétne a merateľné,
- osobné (šité na mieru),
- reagujúce na podnet.
Príklad: Nedarí sa mi ráno modliť, pretože zvyčajne nestíham.
Dôvod: Vstávam na poslednú chvíľu.
Návrh mikropredsavzatia: Nastavím si budík o dve minúty skôr a tento čas venujem modlitbe.
Aj takéto mikropredsavzatie nám môže pomôcť naštartovať zmeny. Nejde o veľkú vec, ktorá od nás vyžaduje nadmernú námahu, ale o maličkú zmenu, ktorá nás nezaťaží, je jednoducho realizovateľná a motivuje nás tým, že sa dá ľahko splniť.
Zlepšenie zdravia býva taktiež na popredných priečkach novoročných predsavzatí. Avšak záväzok, že napríklad schudneme alebo budeme zdravšie žiť, je príliš všeobecný. Mikropredsavzatie v tejto oblasti by mohlo vyzerať takto:
Príklad: Hnevá ma, že som za posledný rok pribrala desať kíl.
Dôvod: Veľmi veľa sedím, takmer vôbec sa nehýbem.
Návrh mikropredsavzatia: Denne si na tri minúty zacvičím.
Všimnite si, že nehovoríme o polhodinovom ani hodinovom cvičení. Často sa totiž stane, že ak si dáme takýto záväzok, máme skôr tendenciu nedodržať ho už len kvôli tomu, že zaberá priveľa času a po pár dňoch sa už nedokážeme premáhať. Ak si stanovíme, že sa budeme denne dve či tri minúty hýbať, je to niečo, čo dokážeme ľahko splniť. Neznamená to, že nemôžeme cvičiť o niečo viac. James Clear vo svojej knihe Atómové zvyky hovorí, že podstatou takýchto malých zvykov je uľahčiť štart nového návyku a vďaka tomu, že ide o drobné kroky, nám pripadá jednoduché v nich pokračovať.
Na záver by som sa rada dotkla témy zlyhania. Všetky nevyužité permanentky do fitnescentier, kniha angličtiny pre samoukov odložená v našej knižnici alebo bežecké tenisky, ktoré sme mali obuté naposledy pred trištvrte rokom, to všetko sú pripomienky našich nesplnených záväzkov. Myslím si, že azda v každej domácnosti sa takéto veci nájdu. Mikropredsavzatia či nové drobné zvyky nám môžu pomôcť vyvarovať sa takýchto neúspechov. Ich výhoda spočíva v tom, že keďže sú jednoduché, nepatrné a ľahko splniteľné, dokážu nám pomôcť odštartovať zmeny, ktoré vo svojom živote túžime urobiť.
Máte nápad, aké mikropredsavzatie by ste si chceli dať vy?
Budeme radi, ak sa s nami podelíte v komentároch.