… nielen chlebom: Stretnú sa Max, Štepán a Angela a spoločne snívajú o minulosti, prítomnosti i budúcnosti

… nielen chlebom: Stretnú sa Max, Štepán a Angela a spoločne snívajú o minulosti, prítomnosti i budúcnosti

Občas môžete mať pocit, že to, čo sa deje okolo vás, musí byť sen, výplod vašej fantázie. Ale potom si poviete, že asi nie, asi to má niečo so psychikou. A zamýšľali ste sa už, či sa vám cez sny môže prihovárať sám Boh? Alebo možno máte pocit, že iba snílkovia chvália na prvý pohľad nezmyslené veci. Tak ako to vlastne je?

V rubrike „Nielen chlebom“ sa budeme pozerať na rôzne knihy spôsobom, akým vám to možno ani nenapadlo. Vo štvrtej časti tohto seriálu sa pozrieme na troch výnimočných autorov, ktorý majú svojské nazeranie na svet okolo seba. A čo ich spája? Možno to, že ešte nezabudli snívať. Celý text môžete čítať bez obavy, nenachádzajú sa v ňom žiadne „spoiler alert“.

Z KAŽDÉHO ROŽKA TROŠKA (Max Kašparů)

… nielen chlebom: Stretnú sa Max, Štepán a Angela a spoločne snívajú o minulosti, prítomnosti i budúcnosti

Kde kúpiť:  Z každého rožka troška – Nakupujem+

Svet okolo nás je mozaika – mozaika príbehov, životov, farieb i situácií. A práve takúto mozaiku nájdete v ďalšej publikácii ikonického českého autora. Azda najznámejší psychiater, zubár a gréckokatolícky kňaz ponúka výber toho najlepšieho zo svojich diel. Humorné príbehy, ktoré napísal sám život, zamyslenia sa nad smerovaním doby i spätné pohľady do minulosti, to všetko vo svetle viery a takého potrebného zdravého rozumu.

A aby toho nebolo málo, knihu príjemne dopĺňajú ilustrácie Jána Heraleckého, ktoré pobavia a niekedy dokonca dodajú textu ďalší rozmer. Pre koho je teda táto kniha? Pre všetkých, ktorí sú ochotní počúvať, mať uši otvorené a srdce naklonené, pre pochybovačov, hľadajúcich i pre tých, ktorí sa pýtajú otázky len potajme, lebo navonok sú si istí.

Moja skúsenosť

Prvýkrát som sa s Maxovými knihami (dovolím si tohto autora oslovovať familiárne, hoci si netykáme, no mám pocit, že sme na veľmi podobnej vlne) stretla asi na strednej škole. Aj dnes si dokážem vybaviť legendárnych „kolečkárov“, ľudí, ktorí do kostola chodia iba na kolesách. Tam niekde ma Max dostal. Do vážnych vecí vniesol humor a do vtipných vážnosti tak akurát.

Ale poďme ku knihe. Ako inak, Max nesklamal. Píše krátko, výstižne, vtipne i hlboko. Opäť raz ponúkol vyváženú dávku a začína rovno zhurta, keď seba samého počíta medzi neprispôsobivých občanov. Odmieta kráčať s davom, plávať po prúde, byť jedným z masy. Apeluje na zdravý sedliacky rozum, ktorý dnes akoby niesol nálepku nelichotivej jednoduchosti.

Dovolí si povedať veci priamo. Hlúposť volá hlúposťou, lenivosť lenivosťou, človeka s nadváhou nenazýva obéznym, ale tučným. Nekrstí z povinnosti a len tak, lebo niekto chce dať dieťa pokrstiť preto, že to babka chcela. Ide poctivo, až na kosť, priam až na dreň, na podstatu. Zatiahne na hlbinu, pýta sa ťažké otázky a očakáva na ne aj ťažké odpovede, no vyhýba sa zbytočnému filozofovaniu či ťažkopádnemu vysvetľovaniu. Viac si cení úprimnosť ako prílišnú sofistikovanosť.

V istých momentoch dokonca pochybuje sám o sebe a to je na jeho textoch to najrealistickejšie. Nestavia sa do roly majiteľa pravdy, skôr sa radí k trúfalým odvážlivcom, ktorí celé dni a roky preosievajú piesok v rieke len preto, aby našli azda pár kúskov zlata. Max preosieva slová. A dúfa, že čitatelia v nich objavia ukryté aspoň zrniečka Pravdy.

O autorovi

Jaroslav Maxmilián Kašparů je český autor, psychiater, gréckokatolícky kňaz a držiteľ českého rekordu v kategórii „najviac vysokoškolských titulov“. Je ženatý, má dve dospelé dcéry. Pôvodne vyštudoval stomatológiu, neskôr všeobecné lekárstvo, kde sa začal špecializovať na psychiatriu. Svoje znalosti prehlboval štúdium teológie a pedagogiky. Je autorom vyše tridsiatich kníh, chodí prednášať na vysoké školy i na festivaly. Dlho pôsobil ako diakon, no neskôr sa nechal vysvätiť za gréckokatolíckeho kňaza. Meno Maxmilián prijal pri vstupe do sekulárneho rádu želivských premonštrátov a začal ho používať aj ako autor kníh a publikácií. Medzi jeho záujmy patrí esperanto a hlavne jeho využitie medzi seniormi.

POCHABÉ CHVÁLY (Štěpán Smolen)

… nielen chlebom: Stretnú sa Max, Štepán a Angela a spoločne snívajú o minulosti, prítomnosti i budúcnosti

Kde kúpiť:  Pochabé chvály (Štěpán Smolen) – Nakupujem+

Isto ste už niekde zachytili, že existujú chvály, presnejšie chválové modlitby. Možno si matne spomínate na to, ako svätý František napísal svoju Chválu stvorenstva, a možno ste kdesi zachytili aj úryvky z tejto modlitby (mimochodom, ide o jeden z najstarších, ak nie najstarší text napísaný v takzvanej „modernej taliančine“). A teraz si predstavte, že istý český kňaz, presnejšie Štěpán Smolen, sa rozhodne chváliť veci, ktorými väčšina z nás opovrhne. A ešte o tom napíše aj knihu.

Veru tak, ako sám priznáva, je jednoduché chváliť pekné a dobré veci, ale čo tak chváliť nevedomosť, politickú pasivitu, iróniu či dokonca manželku svätého Petra?

Tušíte správne, nepôjde tu o klasické chvály, ale to by sme od tohto autora ani nečakali. Ba priam naopak, s trúfalosťou chváli i nechváli hriešnikov a bezbožníkov a nazerá do nášho i do vlastného svedomia. Koho vlastne chválime, koho súdime a koho posudzujeme?

Moja skúsenosť

Nerada čítam v češtine, a preto ma obzvlášť potešila tretia preložená kniha tohto pre mňa tajuplného autora. Už pri prvom diele, ktoré som od neho čítala (Buď, kde si) som reálne premýšľala – stalo sa to naozaj alebo iba v autorovej hlave?

Na um mi prišiel rozhovor Harryho Pottera s Dumbledorom: „Povedzte mi ešte poslednú vec,“ požiadal Harry. „Je toto skutočné? Alebo sa to odohráva iba v mojej hlave?“ Dumbledore sa naňho usmieval a jeho hlas sa mu silno ozýval v ušiach, hoci jasná hmla znovu klesala a zakrývala jeho postavu. „Samozrejme, že sa to odohráva v tvojej hlave, Harry, ale prečo, prepána, by to malo znamenať, že to nie je skutočné?“ (Harry Potter a Dary smrti)

Obdobný pocit prežívam pri čítaní Smolenových kníh. Sama seba sa pýtam, či je to skutočné, či to autor prežil alebo si to iba vyfantazíroval, a vzápätí si kladiem otázku, či je nutné poznať odpoveď. Pretože jeho texty oslovujú práve tým, že sme na pochybách, nevieme, chceme vedieť a práve to nás – teda čitateľov – vedie k hlbšiemu bádaniu a poznávaniu. Boha, viery, nás samých, spoločnosti.

Buď, kde si som doteraz nedočítala, lebo som miesto, kde som, zmenila niekoľkokrát a asi sa to vymyká pointe. Vždy sa k nej však vraciam v období, keď sa pýtam, či som tam, kde mám byť, a vždy sa posuniem o pár stránok dopredu.

Cestu na Západ som zhltla na počkanie počas cesty vlakom na západ a na konci som sa pýtala: „To fakt?“ A vlastne som nevedela, či mám na to prečítať to znova, ale tušila som, že budem musieť, lebo to malo toľko rovín a rozmerov, že každé jedno čítanie v sebe odhalí novú vrstvu.

Pochabé chvály som si otvorila od konca, od obsahu. Vybrala som si prvú chválu, ktorá ma zaujala (Chvála ubližovania mamičke), začala som čítať niekde pred koncom knihy, a keď som pokračovala, lebo ma to ťahalo ďalej, aj tak som sa musela vrátiť na začiatok, pretože hoci sú chvály samostatné „jednotky“, navzájom medzi sebou súvisia.

Je to kniha, ktorú budete chcieť prečítať naraz, ale nebude mať na to kapacitu, lebo každá kapitola vlastne otvorí novú tému a budete sa o nej chcieť rozprávať alebo minimálne o nej premýšľať. Ja osobne mám doslova nutkanie podčiarkovať si myšlienky, ktoré ma zaujali, a písať si poznámky buď do zošita, alebo priamo na okraj knihy. Viem si dokonca predstaviť, že by sme si knihu čítali na stretku alebo v nejakom dobrom book clube. Alebo ako obohatenie birmovaneckých stretiek, pretože sa dotýka aj tém, ktoré takpovediac svrbia, ba dokonca pália tých, ktorí sa snažia žiť kresťanstvo poctivo.

O autorovi

Štěpána Smolena stretnete aktuálne najpravdepodobnejšie v Jablonci nad Nisou, kde pôsobí ako duchovný správca farnosti. Napísal šesť kníh, z ktorých štyri boli preložené aj do slovenčiny. Okrem kňazskej služby sa venuje aj prekladom. Absolvoval pešie púte do Ríma i do Lisieux, ale nakoniec usúdil, že najlepšie bude zostať doma a napísať knihu Buď, kde si.

TAJOMSTVO SNOV (Angela Huntová)

Kde kúpiť:  https://eshop.tvlux.sk/eshop-tv-lux/4000-tajomstvo-snov–9788069022256.html

Príbeh Jozefa, Jakubovho syna, ktorého bratia predali do Egypta, poznáme asi všetci. Slúžil Putifarovi, dostal sa do väzenia a potom ho faraón povýšil za správcu nad celým Egyptom. Keď prišiel hlad, vybrali sa desiati Jakubovi synovia prosiť o obilie do Egypta. V skratke, ide o príbeh z hodín náboženstva, ktorý však v sebe nesie hlboké posolstvo – pýcha predchádza pád, no Božie cesty sú naozaj nevyspytateľné.

V tomto románovom spracovaní, takzvanej biblickej fikcii, však autorka dáva priestor svojej fantázii a rozvíja príbeh z nového uhla pohľadu – čo sa mohlo odohrať medzi Hebrejom Jozefom a egyptskou otrokyňou Tujou? A prečo vlastne konala Putifarova žena tak, ako konala? Reálie vás zavedú do Egypta, spoznáte miestnu starovekú kultúru i náboženstvá a pomedzi to sa zahĺbite do osobných príbehov viery prežívanej rôznym spôsobom.

Moja skúsenosť

Začala som čítať a nevedela som prestať. Mala som pocit, že ten príbeh poznám, ale napriek tomu som bola v napätí, čo sa vlastne stane, kto s kým nakoniec skončí, a dychtivo som prevracala stránky aj o pol dvanástej v noci, keď už všetci v byte spali, aj cez obed, keď spalo to mladšie osadenstvo.

S Tujou som prežívala pocity smútku, zrady, dievčenskej lásky i premenu v ženu, ktorá sa dokáže jednej lásky vzdať, aby objavili inú, hlbšiu. Na Jozefovi ma zase fascinoval prerod z tínedžera s horúcou hlavou, ktorý bol síce nadaný, no chýbala mu pokora. Tej sa naučil až vtedy, keď padol na úplné dno (doslova) a pochopil, že Boh je ten, kto dáva dary, a len jemu môže ďakovať za dosiahnutý úspech.

Bolo mi ľúto Putifara, ktorý túžil po pokojnom živote, no jeho ciele zmaril faraón. Nechápala i chápala som rodičmi milovanú, no stále primladú Sagiru, ktorá sa priľahko nechala zlákať vidinou večnej slávy. A potajme som obdivovala Amenhotepa, ktorý si napriek všetkému dokázal zachovať otvorené a citlivé srdce.

Hoci som od začiatku vedela, že pôjde o sériu, otvorený záver ma dostal natoľko, že už teraz nedočkavo čakám na ďalší diel, ba dokonca zvažujem, že si zadovážim originály v angličtine, a dokonca sa plánujem poobzerať aj po doposiaľ nepreložených tituloch. Túto knihu rozhodne zaradzujem medzi stálice svojej domácej knižnice v kategórii biblická románová fikcia.

Ba vlastne, možno nakoniec poputuje ako darček inej nadšenkyni obdobnej literatúry, lebo, musím sa priznať, mám ich v okolí už niekoľko. Preto ak premýšľate nad vhodným knižným darčekom pre dievča a ženu a netušíte, ktorú z kníh má alebo nemá, siahnite po tejto novinke, ktorá na slovenskom knižnom trhu doposiaľ nefigurovala. A čo je najlepšie, keď sa dostanú do distribúcie aj ďalšie pokračovania, budete vedieť, že siahnete doslova po klasike.

O autorovi

Angela Huntová je stálicou kresťanskej literatúry, ktorú môžeme zaradiť medzi autorky ako Francine Riversová či Tessa Afsharová. Napísala približne stopäťdesiat kníh a získala prestížnu Christy Award. V súkromnom živote je vydatá za baptistického kazateľa Garyho Hunta a majú spolu dve deti. Žije na Floride, vyštudovala hudbu a literatúru, neskôr aj teológiu. Zaujímavosťou tejto spisovateľky je jej druhá kariéra – kariéra fotografky. Najprv sa rozhodla fotiť „útulkáčov“ – psov a mačky, ktoré sa dostali do útulkov a sú vhodní na adopciu. Postupne však rozšírila svoju tvorbu na fotenie portrétov a tiež sa angažuje v iniciatíve „Now I Lay Me Down To Sleep“, kde pôsobia profesionálni fotografi, ktorí zadarmo fotia rodiny, ktoré práve prišli o bábätko. Tvoria tak jedinečnú spomienku – novorodenecké fotenie – s tými, ktorí odišli prirýchlo a nečakane.

Foto: pexels.com

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00