Nekonverzujme s manželmi iba o deťoch
Sadnete si so svojím manželským partnerom k dlho odkladanej piatkovej večeri v reštaurácii. Objednáte si jedlo a vzápätí úplne automaticky začnete rozprávať o deťoch. Tomáš sa zase v škole predvádzal. Lexi chce začať s baletom, ale kto ju tam bude voziť? Škola usporadúva exkurziu; nemal by jeden z vás ísť s deťmi ako pomocný dozor?
Autor: Arlene Pellicane
O štyridsaťpäť minút vám servírujú dezert a vy ešte stále rozprávate o deťoch. Prosím, nechápte to v zlom. Rozprávanie o deťoch a hodnotenie toho, čo funguje a čo nie, je dôležité. Rodičia by mali viesť rozhovory o tom, ako chcú vychovávať svoje deti a akú schopnosť by si mali ich deti osvojiť v blízkej dobe. Váš domov by sa však nemal krútiť iba okolo detí. Predtým, než z vás dieťa urobilo trojicu (či vás je teraz omnoho viac), ste boli dvaja – šťastný pár s nádejami a snami a množstvom tém, ktoré vôbec nesúviseli s deťmi.
Ako by sa mohla vyvinúť vaša ďalšia schôdzka, ak by ste sa rozhodli nepovedať ani jedno slovo o deťoch? Zízali by ste jeden na druhého v trápnom tichu? Možno si predstavujete samých seba, ako sa hráte s telefónom a kontrolujete si správy alebo maily, aby ste nejako zabili čas. Nemali by ste ostať pri rozprávaní o počasí, ak si vyjdete na schôdzku so svojou najobľúbenejšou osobou. Tu je pár nápadov, ako sa na najbližšej schôdzke sústrediť na lepšie témy na rozhovor.
Téma č. 1: Naplánujme si malý výlet.
Samozrejme, že môžete snívať a plánovať si veľký výlet bez detí – dačo ako druhé medové týždne. Ale ak je príliš drahý alebo nezlučiteľný so starostlivosťou o deti, môžete si vždy naplánovať aspoň krátky únik zo všednosti. Strávte noc v miestnom hoteli. Iba dvadsaťštyri hodín preč od bežných povinností s deťmi urobí zázrak s vaším manželstvom i vaším osobným duševným zdravím.
V Piesni piesní 1, 15 Šalamún vyhlasuje: „Aká si krásna, priateľka moja, aká spanilá!“ A Šulamitka v ďalšom verši odpovedá: „Aký si krásny, milý môj, aký pôvabný!“ Tento druh slov si môžete zriedka vymeniť, kým veziete deti na futbalový tréning alebo umývate riad.
Potrebujete si vymedziť čas na romantiku. Večera je skvelým miestom na plánovanie. Kde budete ubytovaní? Akú novú reštauráciu by ste chceli vyskúšať? Je vo vašom meste zaujímavá turistická atrakcia, ktorú ste dávno chceli navštíviť? Kto by mohol postrážiť deti? Začnite uvažovať a poznačte si dátum svojho minivýletu do kalendára.
Téma č. 2: Akú knihu teraz čítaš?
Charlie Jones bol lídrom v sfére osobného rastu. Mal jednoduchú a mocnú misiu: pomôcť ľuďom zdokonaliť svoj život prostredníctvom čítania. Povedal: „O päť rokov budete rovnakým človekom ako dnes, okrem ľudí, ktorých stretnete, a kníh, ktoré prečítate.“
Keď už ste svoji niekoľko rokov, môže sa zdať, že o svojom partnerovi viete všetko. Nie je veľa tém na rozhovor, ktoré by odhalili dačo nové alebo zaujímavé. Knihy to môžu zmeniť. Keď čítate knihy a delíte sa o to, čo ste sa dozvedeli, okamžite sa stávate zaujímavejším. Spýtajte sa preto svojho partnera: „Akú knihu máš práve rozčítanú?“ A odpovedzte si na rovnakú otázku i vy sami. Ak momentálne nič nečítate, akú knihu by ste si radi prečítali v blízkej budúcnosti? V prípade, že vám nič nenapadá, ďalšiu schôdzku si dohodnite v knižnici!
Téma č. 3: Ak by mal každý deň o hodinu viac, ako by si ju využil?
Často sa vyhovárame, že nemáme dosť času. Viete, že by ste mali cvičiť, ale nemáte dosť času. Radi by ste sa naučili nejaké talianske recepty, ale nemáte dosť času. Nuž, a čo keby ste zázračne získali každý deň o hodinu naviac? Ako by ste ju využili? Nie ste zvedaví na to, čo by povedal váš partner? Môžete spolu snívať o tom, ako by sa dalo s touto hodinou naložiť.
Váš partner pravdepodobne neodpovie: „Pozeral by som o hodinu dlhšie televízne programy,“ alebo: „Prezeral by som si Instagram.“ Väčšina z nás chce robiť dačo produktívne alebo si len tak dobíjať baterky. Možno tá zázračná hodina naviac nie je taká nedosiahnuteľná. Ak skrátime premárnený čas na internete, hodina naviac sa objaví jednoduchšie, než si myslíte.
Téma č. 4: Sme fyzicky zdatní na svoj vek?
Nikdy nie je priskoro či prineskoro prehodnotiť vaše stravovacie návyky a zamyslieť sa nad fyzickou zdatnosťou. Počas starnutia s našimi manželskými partnermi bude fyzické zdravie hrať hlavnú úlohu v kvalite našich životov. Budeme schopní zatancovať si na svadbe nášho vnúčaťa? Dokážeme vyjsť niekoľko poschodí, aby sme si mohli užiť dych berúci výhľad? Pribrali sme od minulého roka?
Viem, môžu to byť rozpačité a emóciami nabité témy na rozhovor medzi manželom a manželkou. Ale je dôležité, aby ste boli schopní viesť úprimné rozhovory o zdraví. Dnes sú možnosti lepšie sa stravovať či cvičiť omnoho dostupnejšie než kedykoľvek predtým. Dajte pozitívny smer tejto háklivej téme a povzbuďte sa navzájom. Čo by ste mohli spoločne podniknúť, aby ste žili zdravšie? Akú fyzickú aktivitu, ako napríklad desaťminútovú prechádzku, by ste mohli spolu začať ako pár?
Téma č. 5: Ako by ťa opísali tvoji spolužiaci zo strednej?
Zvykli sme si vnímať sa ako rodičia. Je zábavné občas si pripomenúť, aké to bolo, keď sme sami boli deťmi. Pridanou hodnotou môže byť aj to, že spomienky vytvoria most medzi nami a našimi deťmi.
Spýtajte sa svojho partnera: „Aký si bol na strednej škole? Bavil ťa šport, hudba, bol si „bifľoš“, alebo módna ikona? Ako by ťa opísali tvoji najlepší priatelia? Aký dojem si robil na väčšinu svojich spolužiakov? Ak by vtedy existovali sociálne siete, mal by si tisícky sledovateľov, či len dvoch najlepších kamarátov? Myslíš si, že by ťa vôbec zaujímali sociálne siete?“ Vžite sa do úlohy novinára a pýtajte sa otázky o minulosti. Je zábavné pripomenúť si tú zvedavosť, ktorá nám bola taká vlastná v čase spoločného chodenia.
Téma č. 6: Kto je tvoj obľúbený evanjelizátor, učiteľ, moderátor v rádiu či televíznej relácii?
Hoci si myslíte, že už viete odpoveď na túto otázku, je osviežujúce rozprávať o ľuďoch, ktorí vplývajú na náš život. Možno existuje relácia, ktorú váš partner počúva a ktorá by vedela osloviť aj vás. Takáto spoločná relácia dokáže poskytnúť materiál na mnohé budúce zaujímavé rozhovory.
S manželom máme spoločnú obľúbenú reláciu v jednom rádiu. Je príjemné, ak mu vravím o skvelej myšlienke, ktorú som počula cestou do práce, a on povie: „Áno, počul som to tiež.“ Podeľte sa o svojich učiteľov a obľúbených inšpiratívnych ľudí. Technológia dokáže vniesť tie najlepšie slová a učenie do vašej obývačky, auta i rozhovoru.
(pokračovanie nabudúce)