Nádej v ťažkej dobe: solidarita v útulkoch na východe Ukrajiny

Nádej v ťažkej dobe: solidarita v útulkoch na východe Ukrajiny

Dnepropetrovská oblasť na východe Ukrajiny sa od začiatku vojny stala útočiskom pre desaťtisíce ľudí utekajúcich pred bojmi z iných oblastí. Len v meste Dnipro ich žije cez 200 000. Mnohí z týchto ľudí prišli o všetko – svoje domovy, prácu a často aj o členov rodiny. Mnohí žijú bez toalety či variča, tisíce kilometrov od svojich domovov.

V tejto ťažkej situácii sa stáva životne dôležitou pomoc humanitárnych organizácií. Slovenská katolícka charita v spolupráci so svojim partnerom, s miestnou charitou Caritas Donetsk v Dnipre, aktívne pomáha vysídlencom v Dnipre a okolí. Za uplynulý rok tak dokázali pomôcť viac ako 10 000 presídlencom.

Život v útulkoch

Predstavte si, že bývate v izbe s desiatkami ďalších ľudí. Pre týchto ľudí to ale nie je predstava. Pre nich je to každodenná realita. V jednej izbe tu býva 15 – 30 ľudí. A to bez akéhokoľvek súkromia. Poschodové postele nie sú oddelené ani paravánmi, v útulku chýba nábytok, najmä skrine a tak majú ľudia oblečenie uložené v kartónových krabiciach. Sú bez matracov, prikrývok, riadu, chladničky či domácich spotrebičov. 
 
Pani Valentyna, ktorá má jeden taký útulok na starosti, popísala, kto v ňom býva. „Náš útulok je určený pre 100 ľudí, teraz tu žije okolo 85 ľudí. Sú to vnútorní vysídlenci vo veku nad 60 rokov, staršie ženy vo veku 80 – 90 rokov, osoby so znevýhodnením, ľudia v ťažkých životných situáciách, ktorí nemajú vlastné bývanie, ale my ich prijímame.“

Nádej v ťažkej dobe: solidarita v útulkoch na východe Ukrajiny

Napriek neľahkým podmienkam ľudia nestrácajú nádej, sú vďační za pomoc a snažia sa fungovať ďalej. Spoločne vytvárajú jednu komunitu, ktorá si navzájom pomáha. „Rozhodli sme sa pomáhať ľuďom, ktorí opúšťajú územia bojových zón, a oni pomáhajú zase nám. Perú, upratujú, varia a pomáhajú starším ženám. Všetci pomáhajú, ako môžu – niekto zakúri v kotle… “dodala Valentyna.

Mnohí z nich nešetria slovami vďaky na adresu charity. Cítia, že v tom nie sú sami. Veľmi si vážia, že im miestna charita v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou poskytla poukážky na jedlo, lieky, hygienu a tiež psychologický tréning. Výsledkom je lepšie vybavenie 6 útulkov. Dnes už majú ich obyvatelia nielen dôležité elektrické spotrebiče, či nábytok, ale i sociálne zariadenia. Podarilo sa to vďaka projektu financovaného z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid.

Psychologická pomoc

Materiálnou pomocou sa to však pre charitu a jej ukrajinských partnerov z Caritas Donetsk, zďaleka nekončí. Ľuďom, ktorí sa ocitli v krízovej situácii, ponúkajú aj psychologickú podporu. Pre tých, ktorí stratili všetko, je toto neoceniteľná pomoc, ktorá im dáva silu ísť ďalej. Často sú vysídlenci traumatizovaní, čo sa následne prejavuje aj fyzicky. Starší ľudia zasa pociťujú obrovské zúfalstvo, s čím sa spájajú úzkosti a depresie.

Keď ľudia odchádzali z vojnových oblastí, dúfali, že to nebude nadlho, no už je to rok a pol a nemajú kam vrátiť. „Ľudia sú emocionálne unavení, zúfalí, ale zároveň neuveriteľne silní,” popisuje nám rozpoloženie vysídlených ľudí na Ukrajine 12-členný tím psychológov a sociálnych pracovníkov charity. Charita preto v útulkoch poskytuje aj psychologické intervencie. Ide o skupinové a individuálne psychoterapie pre deti a dospelých.

Nádej v ťažkej dobe: solidarita v útulkoch na východe Ukrajiny

Aspoň na chvíľu zabudnúť a spracovať ťaživú realitu nie je pre presídlencov jednoduché, no za pomoci psychológov je to možné. Títo ľudia sa učia pracovať so stresom a sústrediť sa na prítomnú chvíľu. Ako priblížila vysídlenkyňa Olena, ktorá pochádza z mesta Slavjansk, „Keď ste na hodine (s psychológmi), zabudnete na všetko. Ste zaneprázdnení a všetky problémy nachvíľu odídu preč. Spočiatku som nechcela chodiť na tie školenia, ale potom…“ Pridáva sa aj pani Lyudmyla z Kramatorska. „Áno, spočiatku sme nechceli odkrývať vnútro, ale potom pomocou kresieb, ktoré sme kreslili, a tiež aj cez karty sme sa otvárali… Páčili sa nám tie hodiny, a posúvali nás k pozitívnym emóciám.“

Súčasné výzvy

Spolupráca medzi Slovenskou katolíckou charitou a miestnou charitou v Dnipre je príkladom medzinárodnej solidarity a koordinácie pri riešení humanitárnych kríz. Napriek tejto pomoci však výzva pomáhať na Ukrajine je stále aktuálna. Únavu z vojny pociťuje aj miestna charita v Dnipre. Ako uviedla Dominika Šimonffyová, projektová manažérka Slovenskej katolíckej charity „Už aj naši partneri z doneckej charity zaznamenávajú výrazný pokles pomoci, a to nielen zo strany organizácií, ale aj štátov. Pomoc už nie je taká silná ako na začiatku.“

Chcete pomôcť aj vy? Darujte poukážku na potraviny, či lieky rodinám z východnej Ukrajiny. Viac informácii môžete získať na internetovej stránke https://charita.darujme.sk/pomozme-ukrajine/ . Aj malá pomoc môže znamenať veľký rozdiel v živote tých, ktorí stratili takmer všetko.

Terézia Paňková, SKCH

Zdroj fotiek: Caritas Donetsk v Dnipre

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00