Na koľko klikov si vzdialený od Boha?
Stačí pár klikov na internete a človek sa dostane k potrebnej informácii. Z rôznych strán počujeme, akú hrozbu pre nás internet predstavuje a ako ničí mladú generáciu, ktorá sa stala bábkou v rukách sociálnych sietí a mediálnych magnátov. Aké miesto však má kresťan vo svete webu 2.0?
Autor: Martina Lešková
Musíme si priznať, že internet naozaj obsahuje veľké množstvo prostého a zábavného mediálneho obsahu, pri ktorom človek plytvá svojím časom. Už len obyčajné „rolovanie“ facebookových príspevkov mení desaťminútovú prestávku na polhodinovú. Ale nič na svete nie je čierno-biele.
Internet nám ponúka nespočetné množstvo jednoducho dostupných informácií. Samozrejme, veľa z nich je pre našu pozemskú púť nebezpečných, ale môžeme tam nájsť aj poklady, ktoré umožnia prehĺbiť naše poznanie, ako aj vzťah s Bohom.
V súvislosti s internetom a virtuálnym svetom, do ktorého sa prostredníctvom sociálnych sietí, online seriálov či hier dostaneme, sa často hovorí o úniku pred realitou. A tak namiesto svojho vlastného života prežívame životy našich hrdinov. Áno, je to nebezpečné, ak sa človek príliš často ocitá v simulovanej realite. Nielen preto, že sa mu mení povedomie o tom, čo je reálne a ako sa problémy naozaj riešia, ale aj preto, že nežije prítomnú chvíľu naozaj. A to je jednou z dôležitých súčastí kresťanského života. Ale čo tak nahliadnuť na to z druhej strany?
Prostredníctvom internetu sa môžeme utiekať k Bohu. Šialené? Rozhodne nie. Už len to, že si prečítaš článok na Cesta+ prehlbuje tvoje poznanie o Bohu a o tom, v čo veríš. Náš portál však nie je jediným miestom, kde môžeš toto zažiť. Existujú rôzne portály, blogy a kanály, kde úplne obyčajní ľudia svedčia o tom, ako Boh koná v ich živote. Možno sa ocitneš v situácii, keď si myslíš, že ti nemá kto pomôcť a možno sa hanbíš zdôveriť sa niekomu so svojím problémom. Niekedy jednoducho len potrebuješ inšpiráciu a „nakopnutie“ smerom dopredu a práve vtedy ti môže pomôcť „ujo Gúgl“.
Čo je však dôležité, je výber toho správneho zdroja. S tým je spojená aj zodpovednosť. Tvoja slobodná vôľa ti umožňuje na sociálnych sieťach „zdieľať“, komentovať či „lajkovať“ stránky a príspevky, ktoré ťa zaujímajú. Práve týmto spôsobom môžeš aj ty šíriť hodnotné obsahy, ktoré môžu niekomu pomôcť a niekoho povzbudiť. Ako už raz Hemingway vyjadril vo svojom diele Komu zvonia do hrobu: „Žiadny človek nie je ostrov sám pre seba,…“ V dnešnej dobe je k tomu však potrebná veľká dávka odvahy. Čo si o mne pomyslia moji kamaráti či kolegovia?
Preto môže internet predstavovať pre kresťana 21. storočia výzvu nezaprieť Boha vo svojom živote. Zároveň však so všetkými možnosťami, ktoré ponúka, predstavuje aj dar, ktorý nám bol daný. Preto je na nás, ako odkazujú verše Biblie (Mt 25, 14 – 30), nezakopať talent od Boha, ale zveľaďovať ho. Táto výzva je namierená najmä na generáciu Y, ktorá začala, alebo sa pripravuje na výchovu svojich detí. K akým obsahom privedieš svoje dieťa ako rodič? Každý z nás môže zabrániť frflaniu na to, ako tie naše deti „hlúpnu“ za obrazovkami počítačov.
A aby si to na začiatku mal jednoduchšie aj ty, pribaľujeme k článku aj odkazy na stránky s kvalitným obsahom:
https://www.postoj.sk/ (konzervatívny denník)
http://zastolom.sk/ (rodinný portál)
https://www.bezhranicna.sk/ (portál o vzťahoch)
http://kormidlo.sk/ (portál s kresťanskými hodnotami)
https://www.youtube.com/user/impulzonline/(online podnety pre tvoj deň)
https://christ-net.sk/ (slovenský kresťanský portál)
http://seminarotcovosrdce.sk/ (projekt na zakúsenie Božej Otcovskej lásky)
http://thewildgooseisloose.com/ (projekt zameraný na vzťah s Duchom Svätým)
Pre Božích mužov:
http://www.jedenmuz.sk/ (projekt)
http://www.catholicgentleman.net/ (blog)
http://thosecatholicmen.com/ (blog)
Pre Božie ženy:
http://www.napokonkrasne.sk/ (blog)
http://volajuca-z-hlbky.webnode.sk/blog/ (blog – básne na povzbudenie)
http://www.theyoungcatholicwoman.com/ (portál)
Budeme len radi, ak sa pridáte aj vy, preto napíšte do komentárov svoje nápady, „googlite“ a „zdieľajte“. 😉