Michal Chabada: Dnešné deti vyrastajú s mobilom v ruke

Michal Chabada: Dnešné deti vyrastajú s mobilom v ruke
Michal je zakladateľom portálu, ktorý sa venuje mobilným technológiám. Je zároveň manželom a otcom. Ako vyzerajú jeho hranice v používaní mobilu v práci a doma? Ako nedovoliť, aby nás telefón ovládal?

Michal, vieš vypnúť mobil a byť offline? Kedy to bolo naposledy?

Priznám sa, mobil si nevypínam. Už si ani nepamätám, kedy sa tak stalo. V zásade si nemyslím, že to je také dôležité. Mobil ako taký netreba vypínať, stačí vypnúť tie správne aplikácie, ktoré nás oberajú o čas a pokoj. Vo voľnom čase používam mobil napríklad ako fotoaparát alebo natáčam deťom videá, či komunikujeme so starými rodičmi, priateľmi.

 

Aké pozitíva a negatíva prináša používanie „smart“ mobilov v dnešnej dobe?

Pozitíva sú určite tie, keď som v blízkom kontakte s rodinou a priateľmi. Za týmto účelom vznikli aj sociálne siete. Myšlienka to bola pekná, len sa to „niekde“ pokazilo. Aktuálne žijeme v akýchsi virtuálnych bublinách.

 

Vieš ten moment „niekde sa to pokazilo“ pomenovať? Čím to začalo?

Bola to len otázka času. Sú za tým samozrejme peniaze. Ak mám niečo zadarmo, čo je v prípade sociálnych sietí môj účet, tak som sám produkt. Sociálne siete bojujú o našu pozornosť. Čím tam trávime viac času, tým viac zarobia na reklame. Tiež nie je náhoda, že aktuálne sú populárne príbehy, ktoré zmiznú po 24 hodinách. To nás núti otvoriť aplikáciu každý deň, inak môžeme mať pocit, že o niečo dôležité prídeme.

Ak hovoríme o ľudskej potrebe tráviť čas na sociálnej sieti, vyjadriť sa napríklad verejne, je to len sekundárny efekt. Väčšina ľudí nikdy nenapíše komentár, maximálne niečo „lajkuje“.

Najviac času trávime preto „konzumovaním“ obsahu. Sledujeme diskusie, komentáre známych, politické statusy či nové videá, live stream svätej omše či z tlačoviek. A aby sme ten obsah čo najviac sledovali, tak na to je tu umelá inteligencia. Tá sleduje každý náš krok a snaží sa nám podstrčiť tému, ktorú vypočíta, že by nás mala najviac osloviť. Veľmi dobre je to vysvetlené v jednom dokumente na Netflixe, volá sa „The Social Dilemma“. (Viac informácii o tomto filme nájdete v našom aktuálnom vydaní Slova +.)

Zaujímavé je, že mnoho katastrofických filmov ukazuje zánik sveta ako boj ľudstva s robotmi. Táto predstava je reálna, lebo už sa to aktuálne deje. Ale rozdiel je v tom, že to je online, virtuálne. A každý toho svojho „robota“ nosí pri sebe. Je to smartfón.

 

Michal Chabada: Dnešné deti vyrastajú s mobilom v ruke

 

Čo je to virtuálna bublina?

Bublina znamená, že som obklopený len ľuďmi s podobnými názormi. Nepotrebujem počuť názor inej strany, ak je v rozpore s tým, čomu verím ja. Sociálna sieť nám práve takýto priestor ponúka. Stačí nájsť ľudí, ktorí majú rovnaký názor, alebo len neveria niečomu. A to ma ubezpečí v tom, že moje myšlienky sú správne. Môžeme sa samozrejme aj mýliť, ale to nás veľmi nezaujíma, keďže tomu veria aj ostatní.

 

Tvoja práca je úzko prepojená s mobilnými technológiami. Vnímaš rozdiel, kedy ešte pracuješ a kedy ťa už mobil oberá o čas? 

Áno, v tejto oblasti pracujem už jedenásty rok. Za ten čas vnímam, ako sa zmenil môj pohľad na pracovné aktivity a oddych. V minulosti mi robilo problém rozlišovať medzi prácou a voľnom. Oddychovať a neriešiť pracovné e-maily či inú agendu som napríklad vedel iba na dovolenke. Vždy som sa však do práce po návrate z dovolenky tešil.

Rozdiely som sa teda učil postupne. Asi najväčšie zmeny prišli po založení si rodiny a po narodení dcérky a syna. Vtedy som najviac pocítil potrebu byť čo najmenej online a viac v reálnom svete. Tak si viem užiť aj poobedie či víkendy s rodinkou.

 

Michal Chabada: Dnešné deti vyrastajú s mobilom v ruke

 

PRI DEŤOCH SA SNAŽÍME POUŽÍVAŤ MOBIL MINIMÁLNE

Máš osobné hranice, ktoré ovplyvňujú používanie mobilu? V práci alebo doma s rodinou ?

Áno, nastavujem si limit, koľko minút do dňa používam aplikácie ako Facebook, Instagram či Gmail. Doma pri deťoch sa snažíme používať mobil minimálne, nemám napríklad ani zapnuté zvonenie, iba tichý režim. Mobil v noci nabíjam v pracovni, nikdy nie v spálni.

 

V akom veku by si dal dieťaťu jeho prvý „ozajstný“ telefón?

Moje deti dostanú mobil čo najneskôr. (úsmev)

Na túto tému odporúčam rodičom prečítať knižku Klub nerozbitných detí. Sú tam skvelé rady, ktoré sa snažíme dodržiavať.

 

Môžeš nám sprostredkovať aspoň jednu informáciu z knihy ako motiváciu pre rodičov na zamyslenie?

Mne sa najviac páčila myšlienka, že mobily či sociálne siete nedovolia používať svojim deťom ani samotní tvorcovia týchto systémov. To snáď vysvetľuje všetko.

 

Myslíš si, že by malo zmysel učiť deti na školách ohľadom zdravého používania mobilov?

Určite áno. Dnešné deti už vyrastajú s mobilom v ruke, preto vytvoriť si závislosť bude pre nich oveľa jednoduchšie, ako mala naša generácia. My ešte poznáme hry vonku či stretávanie sa osobne na sídlisku, alebo v rámci nejakého klubu. Pre deti je tiež obzvlášť nebezpečná online šikana, ktorá môže poznačiť dieťa a priniesť následky do konca života. A zvlášť v tejto dobe to majú deti ešte zložitejšie, lebo sme v sociálnej izolácii a nemáme toľko možností na stretnutie.

 

Michal Chabada: Dnešné deti vyrastajú s mobilom v ruke

 

BOJUJEME S UMELOU INTELIGENCIOU

Ktoré aktivity pri jeho používaní nás oberajú o čas najviac?

Sú to už spomínané sociálne siete. Bojujeme s umelou inteligenciou. Za každou takouto aplikáciou je softvér, ktorý sa učí, ako zaujať náš mozog tak, aby sme v danej aplikácii strávili čo najviac času.

 

Máš zapnuté na mobile notifikácie, ktoré ťa upozornia na správu, alebo si sám kontroluješ účty?

Notifikácie v mobile mám vypnuté, a to emaily i sociálne siete. Chodia mi len aplikácie na četovanie, ktoré používam teraz častejšie pre kontakt s rodinou a so známymi, keďže sme všetci zavretí v lockdowne.

 

Michal Chabada: Dnešné deti vyrastajú s mobilom v ruke

 

Ak by sme sa pozreli do tvojho mobilu, našli by sme nejaké aplikácie, ktoré ti zjednodušujú život, prípadne ťa inšpirujú?

K obľúbeným patria pracovné, „smart home“ aplikácie a samozrejme aj aplikácie pre môj duchovný rast. Tento rok som sa zapojil do aktivity Exodus 90, cez aplikáciu si vyklikám splnené úlohy a čítania. Nechýba ani Biblia, kde som si obľúbil rôzne plány. A snažím sa ráno čítať aj liturgické čítania, to sa mi ešte veľmi nedarí. V kalendári mám vždy o 7. ráno pripomienku na môj najobľúbenejší Žalm 139.

Medzi obľúbené detské aplikácie patrí jednoznačne Readmio. Je to slovenská aplikácia, ktorá pri čítaní rozprávky vydáva rôzne zvuky. Deťom tak niekedy čítam rozprávky z mobilu. Počúvajú ich, zlepšujú si predstavivosť a celkový dojem z rozprávky.

Ako mať teda čas strávený na mobile pod kontrolou?

Mne osobne pomohlo to, keď som si začal viac sledovať čas strávený s mobilom. Už každý nový Android systém, ale aj iPhone, prichádza s touto možnosťou priamo v systéme. Volá sa to Digitálna pohoda a v rámci tejto sekcie si môžem nastaviť limit na aplikácie či celkový čas strávený s mobilom. Nastaviť si cieľ na sledovanie doby obrazovky, napríklad na 4 hodiny denne, a pomaly tento čas zmenšovať. Tiež nechýba možnosť nastaviť si tzv. režim sústredenia, kde sa vypnú všetky notifikácie.

Foto: Ing. Michal Chabada

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00