Martin Ič: Púť je ten pravý „detox“

Martin Ič: Púť je ten pravý „detox“
Čo je najdôležitejšie, keď chce ísť človek na púť, a prečo by si so sebou nemal brať dva batohy? O najdlhšej pútnickej ceste, ktorá čoskoro povedie aj cez Slovensko, sme sa rozprávali s Martinom Ičom (41), ktorý spoločne s Vladimírom Mackom (59) stojí za prípravami slovenskej trasy.

Ste spolutvorcom najdlhšej pútnickej trasy Jerusalem Way. Prezradíte nám, ako ste sa do tohto projektu dostali a akú v ňom máte úlohu?

K projektu Jerusalem Way som sa dostal cez svojho najbližšieho „spoluparťáka“ v tomto projekte, Vlada Macka. Vlado je pútnik telom aj dušou a pútnictvo ako také mu dáva slobodu, priestor zahĺbiť sa do seba, čas na rozhovor s Bohom, niečo obetovať, možno aj dokázať. No skrátka, musíte to vyskúšať, aby ste to dokázali plnohodnotne pochopiť. A takýto je Vlado, ktorého si vybudovanie Jerusalem Way na Slovensku našlo vlastne samo. To on ma požiadal o pomoc a ja som rád túto ponuku prijal.

Presnejšie sa Vlado k tomuto projektu dostal tak, že pri hľadaní pútnickej cesty do Jeruzalema našiel webovú stránku tejto cesty. Projekt ho natoľko zaujal, že oslovil mňa, a spoločne sme kontaktovali poľských aktivistov a začali spolupracovať.

 

Viete nám povedať čosi o histórii tejto pútnickej cesty?

Medzinárodnou dušou a zakladateľom projektu Jerusalem Way je Johannes Aschauer z Rakúska. V roku 2003 sa Johannes rozhodol vyraziť z Rakúska do Santiaga de Compostela a až na polostrov Finisterre. Prešiel takmer tritisíc kilometrov. O sedem rokov neskôr sa Johannes rozhodol putovať na to najsvätejšie miesto, do Svätej zeme. Vyrazil z rodného Rakúska a na tejto veľkolepej púti prechádzal po stopách svätého Pavla, prešiel historickými pútnickými cestami, cez púšte, morské pobrežia, pozdĺž riek… Až po polroku, presne na Štedrý deň, dorazil do Betlehema a potom do Jeruzalema.

Johannes Aschauer následne v roku 2012 inicioval a stál pri zrode najdlhšej pútnickej cesty zo španielskeho Finisterre do Jeruzalema heslom či posolstvom: „Z konca, cez srdce Európy, na samotný začiatok.“

 

Ide teda o najdlhšiu pútnickú trasu na svete. Koľko má kilometrov a cez ktoré krajiny vedie?

Celá cesta má viac ako 7 500 kilometrov a jej hlavná tepna vedie zo španielskeho Finisterre. To je miesto, kde končí svoju púť mnoho pútnikov do Santiaga de Compostela. V minulosti sa verilo, že sa jedná o samotný koniec sveta, čo naznačuje aj preklad slova Finesterre – „koniec sveta“.

 

Martin Ič: Púť je ten pravý „detox“

 

Celá trasa púte vedie cez Španielsko, Francúzsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Srbsko, Kosovo, Macedónsko, Grécko, Turecko, Sýriu, Jordánsko, Izrael až do Jeruzalema.

V Jordánsku púť vedie z Ammánu cez Mount Nebo, Betániu – miesto krstu Ježiša, Most kráľa Husajna, Jericho, údolie Wadi Qelt, Kláštor svätého Juraja, Judejskú púšť, Lazárovu hrobku, Olivovú horu.

 

Martin Ič: Púť je ten pravý „detox“

 

Zatiaľ ste nespomenuli Slovensko…

Požiadavka pripojiť sa na spomínanú hlavnú tepnu prišla z Poľska. Naša pripájacia žila sa začína v poľskom meste Gdansk, prechádza Poľskom zo severu na juh a následne zo Zakopaného vstupuje na Slovensko. Góra Kalwaria je hlavným bodom pre poľských pútnikov.

Na Slovensku cesta povedie dvanástimi etapami v celkovej dĺžke 312 kilometrov – od Oravíc a Zuberca cez Ružomberok, Staré Hory, Banskú Bystricu, kláštor Sampor, Zvolen, Banskú Štiavnicu, Hronský Beňadik, Levice, Želiezovce do maďarského Ostrihomu.

Cesta cez Slovensko patrí k najnáročnejším v rámci Jerusalem Way práve pre hornatý profil našej krajiny – a v prípade, že by sa niekto rozhodol prejsť všetkých dvanásť slovenských etáp, čaká ho tak 312 kilometrov, na ktorých pútnik prekoná prevýšenie až 7 388 výškových metrov.

 

Martin Ič: Púť je ten pravý „detox“

 

Kedy sa teda pútnici budú môcť tešiť aj zo slovenského úseku?

Aktuálne sme získali povolenie od KST (Klub slovenských turistov) na preznačkovanie celej slovenskej trasy s možnosťou použiť samolepky s logom Jerusalem Way na oficiálnych šípkach turistických smerovníkov. Pre predstavu: ak napríklad cesta od turistického rázcestia pokračuje po žltej značke, môžeme samolepku s logom Jerusalem Way nalepiť na žltú turistickú smerovú šípku.

Značkovanie by sme radi zrealizovali v roku 2020 a potešíme sa akejkoľvek pomoci – pútnikov, turistov, skautov…

 

Martin Ič: Púť je ten pravý „detox“

 

Jerusalem Way sa svojou hlavnou tepnou stáva príťažlivou, kultúrnou, mierovou a hlavne duchovnou púťou. Na túto tepnu sa následne budú pripájať krajiny severne a južne, nad a pod touto hlavnou tepnou. Poľsko-slovenská žila je práve tá, ktorú aktuálne budujeme.

 

Viacerí skôr poznajú púť do Santiaga de Compostela. Je táto púť podobná v tom, že pútnik má rovnako svoj preukaz, kam zbiera pečiatky, a na konci niečo dostane? (úsmev)

Áno, presne taká je predstava. V prvom rade sme vytýčili trasu, stretli sme sa s hlavnými tvárami Jerusalem Way. Stretnutie prebehlo v októbri 2019 v Banskej Štiavnici a zúčastnili sa ho Johannes s rakúskym tímom, Poliaci a silná maďarská pútnická organizácia.

 

Martin Ič: Púť je ten pravý „detox“

 

V tomto roku nás čaká preznačkovanie celej trasy a vytvoriť tím štyroch až šiestich kľúčových ľudí, ktorí projekt posunú ďalej. Čaká nás vytvoriť centrálne miesto Jerusalem Way pre Slovensko, ktorým by mala byť Banská Štiavnica, zabezpečiť vydávanie „credentialu“ (preukaz pútnika) a jeho pečiatkovanie po každej etape, vytvoriť infraštruktúru partnerov pre ubytovanie a stravovanie a mnoho, mnoho iného.

Toto všetko budú úlohy tímu, ktorý sa, verím, vytvorí pod vedením Ducha z tých správnych a zapálených ľudí.

 

Martin Ič: Púť je ten pravý „detox“

 

Koľko najmenej by mal pútnik prejsť, aby dostal certifikát pútnika? Musí doraziť do cieľa, alebo možno prejsť ktorýkoľvek úsek?

Samozrejme, je to vždy na pútnikovi samotnom. Púť sa začína vždy ochotou a odhodlaním urobiť prvý krok, vydať sa na cestu, očistiť si myseľ a postiť sa chôdzou. Či už prejde pútnik jednu etapu, alebo prejde celú slovenskú časť, či sa dokonca rozhodne ísť až do Jeruzalema, dôležité je, že sa rozhodol. To, čo mu púť má dať, príde. Púť môže pútnik prejsť naraz či po etapách počas niekoľkých rokov. Každý podľa svojich možností a síl.

 

Vy už ste boli na púti?

Áno, absolvoval som v roku 2012 spolu s manželkou francúzsku cestu Camino de Santiago. Prešli sme vtedy celkom 728 kilometrov za dvadsaťjeden dní zo španielskej Pamplony do Compostely a spolu to hodnotíme ako našu najhodnotnejšie strávenú dovolenku. Dodnes z tej cesty čerpáme.

Vlado, môj parťák, je už v celkom inom leveli, viackrát prešiel viaceré cesty do Santiaga de Compostela a tohto roku plánuje dokončiť púť do Jeruzalema, ktorú začal v anglickom Canterbury.

 

Čo človeku môže priniesť rozhodnutie vydať sa na púť?

Očistu duše a liečenie tela. Púť je ten pravý, v dnešných dňoch často skloňovaný „detox“. Na púť je dobré ísť hlavne vtedy, keď váš život je príliš ľahký na to, aby vás upokojil. Keď vám život nijako neponúka žiadne primerané obetovanie sa. Lebo púť nie je turistika, je to obeta, keď obetujete svoj čas, námahu a modlitbu, a to hlavne za nepriateľov, až potom za priateľov a rodinu, nakoniec za seba samého. Takto uskutočnená púť dokáže otvoriť duchovné oči, skrze ktoré k vám prichádza vaše vlastné zjavenie sa. Malá rada na záver: Neberte si so sebou dva batohy. Ten väčší a ťažší nechajte v spovednici pri hlbokej sviatosti zmierenia.

 

Spomínali ste, že hľadáte ochotných a zapálených ľudí. Ako sa dá do tohto projektu zapojiť?

Práve teraz hľadáme dvoch až troch ľudí, ktorí by spolu so mnou a Vladom chceli stáť plnohodnotne za tvorbou projektu. Plán je taký, že by sme sa stretávali raz za šesť týždňov a snažili sa každý svojou troškou posúvať projekt ďalej.

Ako som už spomenul, bude treba pripraviť všetko ohľadne preukazov pre pútnikov, myslieť na značkovanie a jeho kontrolu, kontakt s biskupstvami, farnosťami, budovanie infraštruktúry, web, komunikáciu s pútnikmi a mnoho ďalšieho.

Ak by sa niekto chcel stať našou pevnou súčasťou, budeme veľmi radi. Prípadní záujemcovia môžu volať na číslo 0950 430 424, prípadne napísať na mail: [email protected].

Radi sa spolu s Vladom stretneme s odhodlanými záujemcami a objasníme naše očakávania.

Všetky informácie o púti a detailoch trasy nájdu záujemcovia aj na medzinárodnej webovej stránke: www.jerusalemway.org/en.

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00