Len tak byť
Keď máme po niekoľkohodinovom pozeraní sa na obrazovky unavené oči, lekári nám radia, aby sme sa zadívali na nejaký vzdialený objekt – oči si tak oddýchnu a uľaví sa im. Zdá sa mi, že tento príklad sa dotýka samotnej podstaty oddychu a ukazuje nám, ako ho správne chápať…
Autorka: Katarína Adamčáková z Kolégia Antona Neuwirtha
Podobne ako očiam, aj nám zmena perspektívy prospieva viac, než leňošenie. Táto rada zároveň naznačuje, že na oddych nie sú potrebné špeciálne úkony, prípravy, udalosti. Samozrejme, nehovoríme o špeciálnych potrebách oddychu v určitých životných okolnostiach, ale o oddychu ako takom. V tomto ponímaní je oddych viac než nečinnosť, a zároveň je to celkom prirodzená vec, na ktorú nám toho stačí menej, než si myslíme.
Ako by mal dobrý relax vyzerať? Odpoveď už intuitívne poznáme aj zo skúsenosti, tak si len zopakujme, čo už vieme.
Pozrieť sa na veci inak nám prospieva. Nie len preto, že tým získame odstup a nadhľad od každodenných záležitostí. Zmena perspektívy so sebou zároveň prináša niečo nové a objavné, čo oddych posúva od obnovy síl ku skutočnému duševnému pookriatiu. Nevraciame sa do akéhosi počiatočného stavu, ale posúvame sa ďalej.
Siahame na niečo, čo nás presahuje. Na chvíľu sa vymaníme z práce a povinností, poodídeme, rozhliadneme sa a možno sa len pokocháme výhľadom okolo seba. Len tak. Pretože náš život nie je len o výkone, ale aj o samotnom bytí, o tajomnom transcendentne. A pretože je to samo o sebe dobré. Takéto „vypnutia“ spojené s novými výhľadmi si môžeme nájsť v každom dni – na prechádzke, v stretnutiach a rozhovoroch s ľuďmi alebo v modlitbe.
Ďalší princíp objavíme v starej poučke o tom, ako svätiť nedeľu: ak človek pracuje manuálne, mal by si v nedeľu vybrať nejakú duševnú činnosť, a naopak, ak človek cez týždeň namáha najmä myseľ, mal by siahnuť po niečom, kde zapojí najmä svoje telo. Nie je to žiadny prevratný objav, no skutočne to tak funguje – a nie len pre nedeľu. Veď telo a duša fungujú najlepšie vtedy, keď je medzi nimi zachovaná rovnováha. Aj preto je pre mnohých taký oblažujúci šport a ďalší nikde nenačerpajú tak, ako pri šachu, dobrej knihe alebo ručných prácach. Relax je pozvaním žiť plnšie, slobodnejšie a bohatšie. Je zvláštnou výsadou nás ľudí, odmenou po námahe, aj priestorom pre radosť, vzťahy, tvorivosť.
Ak je cieľom oddychu načerpanie nových síl, stojí za to zamyslieť sa, z čoho čerpáme. Lebo podobne ako sa kvalita potravín odráža na jedle, tak sa aj kvalita našich zdrojov odrazí na našom živote. Pokojne sledujme seriály, čítajme knihy, spime, stretávajme sa s ľuďmi, športujme a robme vo svojom voľnom čase čokoľvek, čo sa nám žiada. Dajme si však záležať, aby to bol kvalitne strávený čas, ktorý nás skutočne obohatí. Pocítime to na svojich silách aj na tom, ako po relaxe pristúpime ku každodenným povinnostiam.
Naplnený čas oddychu nás povzbudí, aby sme hľadali plnosť aj v práci a povinnostiach. Napríklad tým, že do nich vnesieme inšpiráciu, radosť alebo úvahy, ktorým inak nedávame priestor.
Hoci sa zdá, že niektorých ľudí treba priam presviedčať, aby si dopriali pauzu, oddych nie je veda. Napriek tomu, že sa mnoho vecí za posledné desaťročia zmenilo, to, pri čom môžeme pookriať ostáva rovnaké. Spánok, príroda, pohyb, príbehy (v akejkoľvek podobe), zveľaďovanie nášho okolia, rozvíjanie vzťahov a všetko, pri čom zisťujeme, že stačí len tak byť. Tak buďme…