La Salette: Miesto obrátenia sŕdc, zmierení s Ježišom a telesných i duchovných uzdravení

La Salette: Miesto obrátenia sŕdc, zmierení s Ježišom a telesných i duchovných uzdravení

Je zaujímavé, aké miesta si vyberá Božia Matka na zjavenie svojho posolstva. Nepoznané, uprostred hôr, jednoduché a chudobné. Nestavia na bohatstve či prepychu, hoci ona sama je očami tých, ktorým sa zjavuje, krásnejšia než čokoľvek, čo kedy videli. Bolo to tak vo Fatime, v Lurdoch, ale aj v La Salette, maličkej horskej osade v juhovýchodnej časti Francúzska.

Toto zjavenie uprostred krásnych Álp sa odohralo 19. septembra 1846 v predvečer slávenia sviatku Sedembolestnej Panny Márie. Je teda dobré poznamenať, že hoci je menej známe, prišlo skôr ako prvé spomínané. 

Keď sa v to sobotné ráno pastierikovia Maximin Giraud a Melánia Calvat Mathieu vydali do svojej každodennej pastierskej služby, všetko vyzeralo byť rovnaké ako v ktorýkoľvek iný deň. Robili to, čo inokedy – viedli svoje stádo na pasienky, napájali ich, hrali sa a po obede si nachvíľu zdriemli. Zo spánku sa prebrala najprv Melánia a so strachom zobudila Maximina, lebo nikde nevidela ich kravy. Po chvíli hľadania zbadali zvieratá na protiľahlej stráni a vydýchli si, keď v tom dievča premkol znovu, tentoraz však iný, strach. Nad miestom, kde pred chvíľou spali, sa vznášala obrovská žiarivá guľa.

KRÁSNA PANI S PȎVABNOU TVÁROU, NO BOLESŤOU V OČIACH

Zo žiare sa o chvíľu vynorila ľudská postava. Bola to žena, ktorú deti nevedeli nazvať výstižnejšie ako „Krásna Pani“. Mala oblečené zlatisté šaty, na ktorých sa lesklo veľké množstvo hviezd. Hlavu jej obopínala koruna z ruží, pričom na každej z nich žiaril diamant zo svetla. Na dlhých šatách mala opásanú zlatožltú zásteru a na nohách obuté biele topánky zdobené perlami. Členky mala ozdobené venčekmi z ruží rôznych farieb. Ďalší veniec lemoval modrú šatku na jej pleciach, na ktorých ležala aj zlatá reťaz. Na krku jej visela retiazka s krížom. Na konci jeho ramien boli kladivo a kliešte. Kristus na kríži vyzeral ako živý a práve z neho pramenilo celé svetlo, v ktorom sa odrážala Krásna Pani. Jej oči však boli plné bolesti. Prečo je to tak, pochopili deti, keď im odovzdala posolstvo.

ŤAŽKÉ RAMENO, KTORÉ UŽ NEDOKÁŽE PODOPIERAŤ

Smutná Matka deti oslovila pokojným hlasom, z ktorého však cítili veľké trápenie: „Ak sa môj ľud nebude chcieť podriadiť, budem nútená pustiť rameno môjho Syna. Ono je také mocné a ťažké, že dlhšie ho už nemôžem podopierať. Ó, ako dlho už trpím za vás! Keď chcem, aby vás môj Syn neopustil, musím ho neustále o to prosiť, ale vy si z toho nič nerobíte.“ Krásna Pani ďalej deťom kládla na srdce dôležitosť dobrej rannej a večernej modlitby a účasť na nedeľnej bohoslužbe. „Dala som vám šesť dní na prácu a siedmy som vyhradila pre seba, ale nechcú mi ho priznať. Toto vlastne robí ťažkým rameno môjho Syna. Taktiež furmani vo svojich preklínaniach používajú meno môjho Syna. To sú dve veci, ktoré činia tak veľmi ťažkým rameno môjho Syna.“ Mária varovala deti pred hladom a chorobou, ktorá ľudí neminie, ak sa neobrátia a nepochopia, ako ďaleko odišli od Ježiša. Obom deťom zverila aj tajomstvá, ktoré síce boli spísané, ale nikdy neboli zverejnené.

ZÁZRAKY OBRÁTENIA I UZDRAVENIA

Zjavenie v La Salette z 19. septembra bolo jediným, viac sa neopakovalo. Jeho pravosť skúmali päť rokov cirkevné úrady, aby ho nakoniec potvrdili ako hodnoverné. Istým spôsobom to potvrdzuje aj prameň, ktorý v lete zvykol vysychať, no krátko po zjavení tiekol pravidelným tokom a do dnešného dňa nevyschol.

Už prvý týždeň po zjavení sa udial prvý zázrak uzdravenia. Počet zázrakov, ktoré sa udiali, keď sa niekto s vierou napil vody zo spomínaného prameňa, neustále narastal. Početnejšie sú však zázraky obrátenia. La Salette tak nie je len miestom uzdravení tela, ale predovšetkým miestom duchovných uzdravení a obrátení sŕdc. Ježišova matka je na tomto mieste uctievaná hlavne ako Zmieriteľka hriešnikov. Obrátenie hriešnikov je totiž prvým a hlavným cieľom zjavenia.

DȎLEŽITÉ PRAVDY, NA KTORÉ SME ZABUDLI

To, čo povedala Mária v La Salette, ale aj vo všetkých neskorších zjaveniach, neobsahuje žiadne nové pravdy, ktoré by mohli niečo dodať k Božiemu zjaveniu, zverenému Cirkvi. Konkrétne v tejto malej dedinke chce Krásna Pani poukázať na pravdy, na ktoré sme možno zabudli alebo ich berieme na ľahkú váhu. Aktuálne boli nielen v devätnástom storočí, ale zvlášť dnes, keď sa často strácame vo víre rýchleho spôsobu života. Posolstvo Panny Márie z La Salette nás volá vrátiť sa k Ježišovi, zmieriť sa s ním a konať pokánie, dbať na každodennú modlitbu (hoci by to mal byť len jeden Otče náš a Zdravas) a zasväcovať mu nedele i sviatky.

Posolstvo Božej Matky z La Salette nám pripomína rehoľa, ktorá vznikla práve na mieste zjavenia a nesie podľa neho aj meno – Rehoľa Misionárov Matky Božej Lasaletskej, ľudovo saletíni. Aktuálne pôsobia aj na Slovensku – v Považskej Bystrici a Chrenovci – Brusne. Zjavenie Panny Márie a jej posolstvo na hore La Salette je pre saletínov základnou inšpiráciou. Sami o sebe hovoria, že tvoria komunity zložené z kňazov a bratov v duchu zmierenia s Bohom, so sebou samým a s druhým človekom. V neposlednom rade sa tiež snažia pozývať k zmiereniu aj iných ľudí.

Snímka: Wikipedia

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00