Kostolík sv. Margity Antiochijskej: Skrytý poklad na Záhorí (tipy na duchovný výlet)
Ak ste milovníkom starých pamiatok, určite vás očarí jeho história, ale aj majestátnosť, akou sa vypína v okolí, hoci rozmermi sa k veľkým stavbám určite neráta. Poďme sa spolu pozrieť na jeden pohraničný kostolík v okrese Skalica.
Gotizovaný, pôvodne románsky kostolík sv. Margity Antiochijskej leží pri slovensko-českej hranici, niekoľko kilometrov od veľkomoravského sídla Mikulčice-Valy. Kostol s cintorínom bol v 9. až 10. storočí centrálnou cirkevnou stavbou na ceste do mikulčického hradiska, o ktorom sa predpokladá, že mohlo byť sídlom moravského arcibiskupa Metoda. Kostol stojí na miernej vyvýšenine uprostred polí v blízkosti rieky Moravy. Je to malá jednoloďová stavba s presbytériom.
V jeho okolí existovali malé osady až do 13. storočia. Keď zaniklo pôvodné veľkomoravské hradisko, obyvatelia sa začali postupne z osád sťahovať. Kostol aj naďalej slúžil až do 18. storočia, kedy bol postavený nový chrám v obci Kopčany. Neskôr sa tu až do roku 1994 konali bohoslužby len príležitostne, napríklad počas púte k patrónke kostola.
Napriek tomu, že jeho história siaha ďaleko, do povedomia verejnosti sa dostal až v roku 2004, kedy boli v jeho okolí objavené hroby z veľkomoravského obdobia.
PRIBUDNE NA ZOZNAM UNESCO?
V rámci vznikajúceho archeoparku Mikulčice – Kopčany sa obec Kopčany neraz uchádzala o zápis do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO. Bolo to tak už v roku 2006. Slovensko a Česko spoločne vytvorili návrh a predložili ho na zápis v roku 2014, avšak na odporúčanie Medzinárodnej rady pre pamiatky ho stiahli a na základe ich návrhov prepracovali. V roku 2021 už bola organizácii UNESCO zaslaná spoločná žiadosť Českej republiky a Slovenskej republiky o zápis lokality Pamiatky Veľkej Moravy – Slovanské hradište v Mikulčiciach a Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch v kategórii kultúrne dedičstvo. Kostolík je teda na zozname kandidátov a my mu môžeme venovať pozornosť našou súkromnou púťou.
ĽAHKO DOSTUPNÉ MIESTO
Ku kostolíku sv. Margity sa môžete dostať priamo z obce Kopčany, najprv po asfaltovej ceste a ďalej po poľnej ceste. Z hlavnej cesty, ktorá vedie obcou smerom na Holíč, treba takmer na konci odbočiť doľava. Nachádza sa tu aj smerovník odkazujúci na pamiatku. Ak by ste šli opačnou cestou z Holíča, smerovník na tejto strane nenájdete. Po odbočení pôjdete po Štefánikovom námestí, ďalej po Marxovej ulici a onedlho uvidíte polia a z diaľky budovu kostola. Cestou neprehliadnete ruinu bývalej hájovne, tzv. Kačenárne. Na toto miesto až ku kostolíku môžete dôjsť autom priamo.
Ďalšou alternatívou je aj cesta autobusovou dopravou na zastávku Kopčany, Moravská ul., odtiaľ pešo približne 1,2 km, čo je príjemná prechádzka na cca 15 minút.
ZAUJÍMAVÉ OKOLIE
Bohatú históriu má nielen kostolík, ale aj jeho susedstvo. Obci Kopčany dominuje žrebčín, ktorý dal postaviť František I. Lotrinský, manžel Márie Terézie, takmer výhradne pre potreby viedenského cisárskeho dvora. A s týmto menom sa spája aj ďalšia kultúrna pamiatka, tzv. kačenáreň. Postavili ju pravdepodobne v roku 1753 na základe návrhu Holanďana Jacoba Bodena a slúžila na odchyt divokých kačíc.
Kopčany sú prepojené aj s Tomášom Garrigue Masarykom. Z obce pochádza jeho otec a podľa niektorých zdrojov sa na tomto mieste narodil aj samotný prezident.
Autor: Karolína Smolinková
Seriál vznikol vďaka spolupráci a podpore Trnavského samosprávneho kraja a mapuje duchovné turistické miesta v danom kraji.