Katarínka: Ruina, ktorej vdýchli život dobrovoľníci (tipy na duchovný výlet)

Katarínka: Ruina, ktorej vdýchli život dobrovoľníci (tipy na duchovný výlet)

Máte radi históriu a prechádzky v prírode? Ak áno, určite si naplánujte výlet na Katarínku. Ruina stredovekého kostola a kláštora si získala srdcia mnohých mladých, ktorí počas letných táborov pracujú na jej obnovení.

Majestátne ruiny františkánskeho kláštora dlhé roky chradli ukryté v lesoch Malých Karpát. Všetko sa zmenilo v roku 1994, kedy si zrúcanina získala srdcia mladých ľudí. Rozhodli sa jej vrátiť život. Dobrovoľníci založili „rád Katarínkovcov, záchrancov kláštora“ a začali organizovať letné tábory. Ich cieľom bolo zachrániť schátraný kostol a kláštor a oprášiť zabudnutú históriu tohto miesta.

História kláštora

Miesto, na ktorom stál kláštor, sa spája s legendami o zjavení svätej Kataríny Alexandrijskej istému pastierovi, ktorý na tom mieste koncom 16. storočia vytvoril malú jaskynku. V roku 1917 sa opäť zjavila Jánovi Mancovi z Dechtíc, ktorý oral na okolitých poliach, ale aj Jánovi Apponyimu, synovi bohatého grófa. Ten sa rozhodol žiť ako pustovník v jaskynke. Jeho rodina sa s tým nevedela zmieriť a tak ho násilím odvliekli domov. Na druhý deň však Ján umrel.

O tomto mieste sa dozvedel majiteľ panstva gróf Krištof Erdődy a 21. decembra 1618 vydal zakladaciu listinu pre kláštor františkánov. Malá kaplnka sa prerobila na kostolík. A vybudoval sa aj kláštor, v ktorom začali bývať prví mnísi.

Kláštor prežil mnohé útoky a drancovania počas povstaní, ale aj tureckých vpádov. Osudným sa mu však stalo až nariadenie cisára Jozefa II z roku 1786, kedy bol kláštor svätej Kataríny zrušený podobne ako mnoho iných, ktoré sa nevenovali charitatívnej alebo pedagogickej činnosti. Od tej doby kláštor postupne pustol, až z neho ostala iba zrúcanina.

Katarínka: Ruina, ktorej vdýchli život dobrovoľníci (tipy na duchovný výlet)

Ruiny, ktorým vdýchli život dobrovoľníci

Cieľom projektu Katarínka nie je obnoviť kláštor, ale zachovať jeho súčasný vzhľad a atmosféru kláštora v prepojení s okolitou prírodou, s „genius loci“ (duchom miesta) i duchovným rozmerom tohto miesta.

Mladý dobrovoľníci tu strávia dva týždne odtrhnutí od civilizácie a venujú sa obnove kláštora. Žiadne hodinky, mobily, tablety ani notebooky. Len manuálna práca, modlitba a priateľstvá.

Medzi úspechy obnovy Katarínky patrí jednoznačne sprístupnenie veže verejnosti, ktorá je lákadlom pre mnohých návštevníkov.

Katarínka: Ruina, ktorej vdýchli život dobrovoľníci (tipy na duchovný výlet)

Jednoduchá turistika vhodná aj pre rodiny

Katarínka sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, preto sa k nej nedostanete autom. Tým sa môžete odviesť iba na miesto, ktoré na internetových mapách nájdete pod názvom Katarínka – parkovisko.

Ak si chcete spraviť peknú prechádzku, ponúkame vám niekoľko možností:

  • Z Naháča môžete ísť na Katarínku po modrej turistickej značke, cesta trvá približne 40 minút.
  • Z Dechtíc na Katarínku trvá cesta približne 1 hodinu a 20 minút. (Ak však máte auto, môžete zaparkovať až na Katarínka – parkovisko, pri hranici lesa.)
  • Z Dobrej Vody sa na Katarínku dostanete po modrej turistickej značke a cesta trvá približne hodinu 20 minút.
Katarínka: Ruina, ktorej vdýchli život dobrovoľníci (tipy na duchovný výlet)

Seriál vznikol vďaka spolupráci a podpore Trnavského samosprávneho kraja a mapuje duchovné turistické miesta v danom kraji.

Snímky: wikipedia

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00