Kapucín Martin Borkovský: Nevieme ponúknúť krásu sexuality. Ideme len cez príkazy a zákazy
Kapucín Martin Borkovský sa už dlhé roky venuje sprevádzaniu, čo ho postupne priviedlo k dôležitosti rozprávať o téme sexuality. Pýtali sme sa ho na tému sexuálnej výchovy a ako by k nej mal kresťan pristupovať.
Mnohí sexuálnu výchovu odsudzujú alebo sú otvorene proti nej. Prečo je to tak?
Myslím si, že sú to isté dôsledky minulej doby. Vtedy bola táto téma tabu. Mysleli sme si, že sa s tým každý človek vyrovná po svojom. Tým, že to bolo tabu, boli s tým spojené pocity hanby a viny. Nikto sa nenarodí ako zrelý človek, vyvíjame sa aj v tejto oblasti, takže náš príbeh môže byť aj v oblasti sexuality plný výhier, ale aj prehier – obe sú súčasťou života. Som generácia, v ktorej sa o tejto téme nerozprávalo. Dnes sa o nej rozpráva, niekedy až príliš, ale nie správne. Sme presexualizovaná spoločnosť, ale niekedy ľudia nevedia základné informácie o tom, ako sexualita funguje. Skôr mám dojem, že sa, žiaľ, vulgarizuje.
Myslíte si, že Cirkev sama a jej predstavitelia sú dostatočne otvorení tejto diskusii?
Na Slovensku chýba to, že nevieme o nej rozprávať ako o niečom krásnom. Nemáme odvahu ľudí sprevádzať na ceste dozrievania v sexualite. Pápež František pekne hovorí, že sa máme stať Cirkvou, ktorá sprevádza. Nebyť spútaní strachom, ale byť otvorení.
Mali by sme byť schopní ponúknuť niečo dobré. Ukázať pozitívum sexuality u kresťana. A toto nám chýba. Ideme len cez zákazy, príkazy a moralizovanie.
Vy konkrétne by ste boli za to, aby sa vyučovala sexuálna výchova na školách?
Na sto percent áno, ale je veľmi dôležité, aký by sa zvolil spôsob jej výučby. Musíme sa na to pozerať, či v dnešnom kultúrno-politickom zápase o sexuálnu výchovu ide skutočne o dobro dieťaťa a jeho zrelý vývoj.
SEXUÁLNA VÝCHOVA NEMÁ PODAŤ LEN INFORMÁCIU
Čo všetko by mala podľa vás zahŕňať sexuálna výchova?
V niektorých kultúrach ešte aj dnes existujú iniciácie, najmä u chlapcov v období, keď sa u nich začína prejavovať sexualita. Ide o prepojenie sexuality a duchovna, prežívanie emócií a s tým spojené riešenie situácií. Sexuálna výchova by mala mať dynamiku celistvosti človeka. Ak povieme, ako sexualita funguje, ako mať bezpečný sex, tak to je veľmi nedostatočné. Vyžaduje sa rozprávať nielen o pozitívach a rizikách, ale aj o dôsledkoch, respektíve vplyvoch konania človeka na tých druhých, aké emócie sa pri ich prežívaní emócií objavujú a čo to znamená.
CHCETE SI PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK?
Prečítali ste si úryvok z tlačeného vydania Slovo+ (jún 2023). Celý rozhovor nájdete v papierovej forme. Dozvedeli by ste sa ešte:- Ako a kedy začať doma so sexuálnou výchovou?
- Aké chyby robíme v sexuálnej výchove?
- Čo by mali odovzdať kresťanskí rodičia svojím deťom?