Juraj Šimkovič z OZ Cakumprásk: V našej krajine môžeme čerpať silu aj dobrú náladu

Juraj Šimkovič z OZ Cakumprásk: V našej krajine môžeme čerpať silu aj dobrú náladu
Juraj Šimkovič (32) je zakladateľ občianskeho združenia Cakumprásk a nositeľ vízie projektu Za Pokladmi Slovenska. Prezrádza nám viac o tom, čo je to za projekt, čo sú to poklady a ktoré miesta sú jeho obľúbené.

Ako vznikol nápad urobiť takýto projekt?

Pred pár rokmi sme s kamarátom a kamarátkou zakladali občianske združenie Cakumprásk. Mali sme vysoké ciele. Kamarát hovoril: „Maj vysoké ciele, aby si ich mohol vzpriamene podliezť.“ Tak sme sa vybrali za svojou víziou spájať ľudí na Slovensku. Za školský rok sme prešli deväťdesiatjeden hradov, zámkov a zrúcanín. To bol prvý krok k tomu, aby sme sa rozhodli pre tento projekt. Mysleli sme si, že aký super projekt sme vymysleli, no skončilo to tak, že sme ľuďom na Slovensku nič pozitívne nepriniesli. Možno len svojmu okoliu, lebo im vieme odporučiť hrad a povedať pár informácií.

V auguste 2020 sme sa rozhodli pre túto cestu ešte raz. Mali sme jednu podmienku – zložíme tím mladých ľudí, ktorým sa zapáči v lete 2021 prejsť viac ako sto hradov za tridsať dní. Hľadali sme, oslovovali kamarátov, no nešlo to. V septembri nám však Boh poslal do cesty prvých troch ľudí, ktorí budú celú cestu natáčať, následne produkovať videá o každom hrade a robiť denné vlogy. Do konca októbra sme mali vyskladaný celý tím, z ktorého neskôr pár ľudí odišlo a ďalší sa pridali. Pre mňa je tento projekt zladením s osobnou víziou rozvoja ľudí na Slovensku. Inšpiroval ma sen z roku 2010, po ktorom som sa rozhodol zaviazať sa činnosťou pre ľudí našej krajiny. Vďaka ľuďom okolo mňa sme sa pustili do práce a vytvorili celú myšlienku projektu. Aj môj veľký vzor don Bosco potreboval spolupracovníkov, aby jeho myšlienka padla na úrodnú pôdu. Takto to je aj s nami a naším rozhodnutím stráviť nasledujúce leto na Slovensku a prinášať ľuďom kvalitný obsah.

 

Juraj Šimkovič z OZ Cakumprásk: V našej krajine môžeme čerpať silu aj dobrú náladu

 

Prečo sú pre vás pokladmi práve hrady a zámky a nie aj iné kultúrno-historické pamiatky?

K hradom som mal blízko už ako malý chlapec. Pamätám si na túru zo skautingu, keď sme šli na Hričovský hrad. Je to nezabudnuteľný zážitok, veď po ceste nám popraskali všetky termosky. To boli ešte tie so sklenou náplňou. Otec nás brával na rôzne šermiarske podujatia na Trenčianskom hrade, ktorý je mojím najbližším hradom. Vraví sa, že Slovensko je krajinou hradov a zámkov, a preto sme si ako prvý krok vybrali práve tieto majestátne budovy. Pri nich však nekončíme a od septembra máme záujem postupne navštevovať aj iné kultúrne pamiatky a organizovať výlety po Slovensku. Začíname však tým, čo je mi srdcu najbližšie, a to sú práve hrady, zámky, zrúcaniny a pevnosti.

 

Juraj Šimkovič z OZ Cakumprásk: V našej krajine môžeme čerpať silu aj dobrú náladu

 

Akým spôsobom sa budú konať sprievodné kultúrne akcie, ktoré máte v pláne?

Každý deň budeme putovať podľa toho, ako nám to dovolí počasie a únava v nohách. Na každý hrad sme so sebou pôvodne chceli vziať jednu osobnosť našej krajiny. Osobnosti, alebo v našej reči poklady, sú pre nás ľudia, ktorí sa snažia vzdelávať ostatných v rôznych oblastiach. Títo ľudia sú vyťažení, a tak sme potrebovali víziu zjednodušiť. Preto sme vytvorili koncept kultúrnych akcií a pozitívnych talkshow, ktoré sme organizovali pred pandémiou v Trenčíne. Vybrali sme si tridsať hradov, ktoré oslovujeme na bližšiu spoluprácu. Túžime na každý z nich priviesť so sebou troch zaujímavých hostí, ktorí povedia o svojej myšlienke Slovensku prostredníctvom talkshow, ktoré budú na hradoch naživo. Uvedomujeme si aj kapacitné priestory, a tak každý večer budeme vysielať na sociálnych sieťach, kde od februára začíname pridávať príspevky na profile Za Pokladmi Slovenska. Talkshow doplnia umelci – či už to budú herci, hudobníci, tanečníci, kúzelník alebo parkouristi so svojimi vystúpeniami. Každý hrad bude mať iný program, chceme dať priestor v prezentácii ľuďom, ktorých poznáme, ale najmä tým, ktorých ani nepoznáme a tvoria hodnotný obsah. Určite zaznejú témy ako vzdelávanie, ekológia, zdravý životný štýl. Budeme sa však venovať aj netradičným témam, ako je napríklad bitcoin, alebo tým potrebným –pomoc deťom a ľuďom v núdzi, onkologickým pacientom či chudobným. O zábavu sa postará náš hradný škriatok, o umelecké workshopy naša umelkyňa Stanka.

 

Juraj Šimkovič z OZ Cakumprásk: V našej krajine môžeme čerpať silu aj dobrú náladu

 

Kedy a kde to budú môcť turisti vidieť?

Aktuálne sa v online priestore stretávame so všetkými pokladmi, dohadujeme podmienky, určujeme termíny podujatí a tvoríme plán tohto programu. Uvidíme, ako nám aktuálna situácia dovolí vycestovať. Máme v pláne po Veľkej noci sadnúť do auta, precestovať Slovensko prvý raz a dohodnúť sa na programe s každým starostom, primátorom, hradným pánom či organizáciou, ktorá sa o hrad stará. Na začiatku mája by mal byť celý program vytvorený a prezentovaný na webovej stránke www.zapokladmislovenska.sk, na ktorej aktuálne pracujú naši partneri projektu. Tá by mala uzrieť svetlo sveta najneskôr na začiatku marca 2021. Tam si ľudia budú môcť pozrieť plán cesty, predbežné termíny udalostí a ľudí, ktorí stoja za projektom – či už ľudí z organizačného tímu, ale aj vystupujúcich a partnerov.

 

Chystáte v projekte sprievodcu – škriatka. Akú bude mať rolu? Kde všade sa vyskytne?

Hradný škriatok je nová postavička pre deti z materských a základných škôl. Jeho veselou povahou sa bude snažiť zaujať aj svet dospelých. Už teraz sa medzi ľudí teší a plánuje pomáhať dospelým s výchovou detí. Samozrejme, chce ich zabávať a motivovať k spolupráci medzi ľuďmi. Na zrúcaninách hradov bude robiť animačné, pohybové a kreatívne aktivity, do ktorých chce už teraz pozvať všetky vekové skupiny ľudí. Myslí si, že hravý svet je tu pre každého, a tak si chystá sedemdesiat zaujímavých aktivít pre inšpiráciu, ako kreatívne vieme tráviť čas s deťmi na hradoch a v prírode. Pri kultúrnych večeroch bude zabávať deti, aby sa ich rodičia mohli venovať našim hosťom, ktorí sú všetci otvorení príjemným rozhovorom. Jemu vraj leto nestačí, a tak dúfa, že o neho ľudia budú mať záujem aj po skončení tejto fázy projektu. Túži navštíviť deti v materských a základných školách, rád by šiel na festival či iné akcie organizované pre príjemných ľudí.

 

Juraj Šimkovič z OZ Cakumprásk: V našej krajine môžeme čerpať silu aj dobrú náladu

 

Patrónmi projektu sú aj známe osobnosti. Prezraďte, o koho ide a čo je ich úlohou?

Patróni sú ľudia, ktorým sa projekt zapáčil a majú chuť podporiť našu myšlienku svojím menom a spoluprácou. Sú to ochotní ľudia so srdcom plným detskej radosti. Veria, že Slovensko má mnoho pokladov v prírode, ale i samotných mestách. Spolu ich bude osem, na každý región jeden. Za Bratislavu nám potvrdila herečka Zuzana Haasová, ktorá pre projekt spraví vystúpenie s ľuďmi, ktorí s ňou tvoria úžasnú energiu. Za Trnavu je to Janka Dobšovičová-Černáková, ktorá je predsedníčkou Ligy proti reumatizmu, pomáha ľuďom s touto ťažkosťou a sama tvorí osvetu v tejto oblasti organizáciou rôznych podujatí. Našu aktuálne potvrdenú trojicu dopĺňa za Nitru Andrejka Kováčová, ktorá založila organizáciu Čo dokáže mama a na sociálnych sieťach, ale i v živote dokazujú, čoho všetkého sú schopné mamičky popri starostlivosti o svoje detičky a manželov. Som veľmi rád, že nám tieto dámy prejavili dôveru tým, že projektu povedali „áno“ a vnímajú ho ako prínosný a potrebný. Ich ďalšou úlohou je strážiť nás, pomáhať nám napríklad odporúčaním medzi svojimi ľuďmi a verím, že sa podarí, aby si kúsok tejto cesty zažili s nami.

 

Vy osobne ako hlavný organizátor máte na Slovensku obľúbené miesto? Čo zaujímavé ste tam zažili?

Tých miest na Slovensku, ktoré mám rád, je veľa. Odmalička som chodil do táborov, na turistiku, jednoducho som neobsedel dlho na jednom mieste. Až do septembra 2020, odkedy tvoríme Za Pokladmi Slovenska. Zhodou okolností je najobľúbenejšie miesto zrúcanina hradu Gýmeš. Na hrade som tvoril spolu s priateľmi program pre naše deti z tábora, ktorý sme organizovali pre saleziánsku mládež DOMKA. Pri západe slnka deti hľadali poklad s myšlienkou: „Kde je tvoje srdce, tam je tvoj poklad.“ Na tento hrad sa s partiou kamarátov každý rok vraciam, aby sme tam strávili noc na karimatke a v spacáku. Prichádzame pred západom slnka a ráno sa nám občas podarí vstať aj na východ slnka. Celá táto akcia je zábavná, plná úprimných a inšpiratívnych rozhovorov. Je to naša tradícia, ktorú sa snažíme udržať, aj keď niekedy ideme len dvaja. Letné ráno na hrade do nás vleje pocit vďačnosti Bohu, ktorý nám tú možnosť pravidelne dáva. Okrem toho sa tomuto miestu vyrovná Podskalský roháč, kde s bratrancom chodievame za tmy a vychutnávame si východ slnka pri teplom čaji z termosky. Tých miest je však veľa, milujem Slovensko, našu krajinu a našich ľudí. Tento rok sa mi do srdca zapísalo mesto Partizánske, kde som pôsobil ako vychovávateľ v Cirkevnej základnej škole Jána Krstiteľa. Toto mesto má krásnu komunitu ľudí, ktorí ma prijali od prvého dňa, keď som medzi nich prišiel. Po roku im odchádzam, no mám veľa zážitkov, z ktorých by sa dala napísať kniha.

 

Juraj Šimkovič z OZ Cakumprásk: V našej krajine môžeme čerpať silu aj dobrú náladu

 

Vedeli by ste povedať, či je podľa vás naša krajina nejako špeciálne obdarená Bohom? Vnímate tak Slovensko?

Určite áno, preto sa každý týždeň stretávame na porade a pripravujeme tento projekt. Slovensko je obdarená, nádherná krajina, v ktorej máme možnosť zabudnúť na ťažkosti bežného života. Môžeme v nej čerpať silu a dobrú náladu, najmä, ak sme v spoločnosti tých správnych ľudí. To je podľa mňa druhé požehnanie našej krajiny. Na každom mieste som stretol ľudí, od ktorých som sa mnoho naučil, ako napríklad aj v meste môjho posledného pobytu. Ľudia u nás sú štedrí a pohostinní, ochotní podeliť sa aj s posledným, čo majú. Som rád, že som Slovák, a verím, že toto Božie požehnanie budeme vedieť ukázať aj tým, ktorí našim ľuďom neveria. Teším sa na ten deň – 11. júla 2021 –, keď odídeme od počítačov a pôjdeme medzi nich.

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00