Je adopcia riešením neplodnosti?

Je adopcia riešením neplodnosti?
Nemáte deti. Možno to trvá rok, možno dva, no keď sa to začne ťahať už pridlho, isto sa stretnete s otázkou: „A nad adopciou ste nepremýšľali?“

V prvom rade si ujasnime jedno – pokiaľ sa nejedná o blízkeho človeka, priateľa/priateľku, s ktorým ste sa na túto tému rozprávali, táto otázka NEPATRÍ do bežného rozhovoru. Otázka adopcie je rovnako súkromná ako obdobné (tiež nevhodné) otázky: „A na bábätku už pracujete? Na čo čakáte, veď nemladnete! A kedy bude druhé?“

Skúsme sa vrátiť k titulku. Človek, ktorý sa vás pýta, či ste premýšľali nad adopciou, ju pravdepodobne vidí ako najjednoduchšie riešenie problému. Chcete dieťa, nemôžete mať dieťa, tak si nejaké adoptujte. Také jednoduché to však nie je.

(NE)PLODNOSŤ

Nie je žiadnym tajomstvom, že plodnosť (mužov aj žien) začína pomerne dramaticky klesať. Globálne otepľovanie, pesticídy, umelé látky, moderné technológie, zlá životospráva, málo pohybu, veľa stresu – to všetko prispieva svojou kvapkou v mori k tomu, že je čoraz náročnejšie počať dieťa. Označiť pár za neplodný je v praxi nepresné – jeden lekár povie, že ste neplodní, druhý nájde problém, vyrieši ho a bum – zrazu plodní ste. Najčastejšie sa však za pár, ktorý má problém s plodnosťou, označuje taký pár, ktorý má minimálne rok nechránený pohlavný styk v plodnom období a nedarí sa mu počať. Mnohým, na prvý pohľad ne-plodným párom, pomôže už aj lepšie spoznanie cyklu ženy a správne načasovanie styku do času ovulácie. Ak sa vám rok nedarí otehotnieť, aj keď máte styk počas plodných dní, štandardne vás gynekológ pošle do centra pre asistovanú reprodukciu, kde absolvujete sériu vyšetrení. Pozor! Tieto vyšetrenia sú však najčastejšie smerované „k dosiahnutiu cieľa – dieťaťu“, nie k nájdeniu problému spôsobujúcemu neplodnosť a jeho riešeniu.

RIEŠENIE

Dostávame sa k druhej časti – riešenie. Riešením neplodnosti môže byť viacero vecí, závisí od príčiny. Ak sa našiel problém na strane muža (najčastejšie nízky počet spermií, prípadne ich slabá kvalita), v centre asistovanej reprodukcie sa budú snažiť vybrať „tú najlepšiu“ a pokúsia sa o umelé oplodnenie (niekoľko spôsobov). Ak sa to nepodarí, ponúknu vám (pravdepodobne) darcovské spermie, ale to znamená, že dieťa bude biologicky spojené iba s matkou.

Dá sa to však riešiť aj inak? Pokiaľ sa pri problémoch s plodnosťou rozhodnete navštíviť odborníka na NaPro technológie (Natural Procreation – technológie, ktoré sa usilujú o počatie dieťaťa prirodzeným spôsobom), bude sa na vás pozerať komplexne ako na pár. Nečakajte však instantné riešenia – liečba môže trvať aj roky, no benefitom je nájdenie príčiny a jej aktívne riešenie. Nízky počet spermií či ich slabšia kvalita sa dá často upraviť zlepšením životosprávy, úpravou šatníka či prírodnými doplnkami. U žien môže ísť o nepravidelný cyklus, endometriózu, hormonálne či imunitné poruchy – skrátka, plodnosť, to nie je iba obmedzenie sa na „mám dieťa – nemám dieťa“.

Ak sa páru nedarí dlhodobo počať, Cirkev ho pozýva k viacerým formám plodnosti – službe spoločnosti, službe opusteným deťom, starým ľuďom, k duchovnej adopcii, alebo, ak sa na to cíti a rozlíši, že je to jeho cesta, k pestúnskej starostlivosti alebo adopcii.

Je adopcia riešením neplodnosti?

 

ADOPCIA

Keď sa povie adopcia, väčšina si predstaví manželov, ktorí dlho nemôžu mať dieťa, potom im zazvoní telefón a oni si na druhý deň prinesú domov malý voňavý uzlíček z nemocnice, ktorý sa automaticky stáva ich vytúženým synom alebo dcérkou. Bodka. Problém neplodnosti vyriešený, nech si páry, čo nemôžu mať deti, nejaké adoptujú – obojstranne výhodná spolupráca. Deti budú mať rodičov a rodičia deti. O čom tu treba špekulovať?

Pozrime sa však na to z reálnejšej stránky.

Prvým krokom páru, ktorý nemôže biologicky počať dieťa, je krok PRIJATIA A SMÚTENIA. Áno, aj to, že sa vám nedarí mať „svoje“ dieťa, treba oplakať a zmieriť sa s tým.

Druhým krokom je rozhodnutie sa pre plodnosť – akým spôsobom chceme byť plodní? Chceme slúžiť, alebo chceme otvoriť náš domov nejakému dieťaťu, ktoré nebude biologicky naše?

Tretí krok – ak ste sa rozhodli otvoriť sa prijatiu dieťatka, ktoré nebude biologicky vaše, začnite sa modliť a rozlišovať. Je vašou cestou profesionálne rodičovstvo, pestúnstvo alebo adopcia? Ak si nie ste istý, oslovte združenia alebo organizácie, ktoré sa danej oblasti venujú (napr. OZ Návrat) a oni vám pomôžu s procesom rozlišovania.

Štvrtý krok – rozhodli ste sa pre adopciu. Uvedomte si, že adopciou sa dieťa skutočne stáva vašim, nedá sa vrátiť. Bude to váš syn, vaša dcéra. Bude po vás dediť majetok. Budete do neho investovať čas a peniaze, no nemusí sa vám to vrátiť – dokážete to prijať? (Akosi ľahšie sa to prijíma pri deťoch, ktoré sú „biologicky“ vaše, no pri „adoptívnych“ je sklon k výčitkám o čosi silnejší…) Komu teda otvoríte svoj domov? Bude to bábätko – a zmierite sa s tým, že čakacie lehoty sú najdlhšie? Bude to dieťatko biele, alebo rómskeho pôvodu, alebo je vám to jedno? Chcete zdravé dieťatko alebo ste ochotní prijať aj dieťatko s hendikepom? Treba byť k sebe fakt úprimní a zvážiť, na čo máte a na čo nie. Dieťa nie je vec, nedá sa vrátiť.

Na Slovensku je viac čakateľských rodín na adoptívne dieťa ako detí, ktoré je možné adoptovať. Ako je to možné? Na to, aby bolo možné dieťa adoptovať, tj. aby sa legálne (pred štátom) stalo vaším synom, vašou dcérou, aby malo vaše priezvisko a mohli ste rozhodovať o všetkých dôležitých úkonoch, sa ho jeho rodičia musia legálne vzdať alebo nejaviť o kontakt s dieťaťom záujem minimálne pol roka. Kontakt – to môže znamenať aj jedna pohľadnica na Vianoce alebo na narodeniny. Čítate správne, aj jedna pohľadnica za pol roka môže zabrániť adopcii. Okrem toho väčšina čakateľov by najradšej prijala biele zdravé dieťa do veku pol roka– tých je však najmenej. Oveľa jednoduchšie je prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti – to však znamená, že dieťa nebude mať vaše priezvisko a stále bude v istom kontakte so svojimi biologickými rodičmi, ktorí majú zároveň konečné právo rozhodovať o niektorých úkonoch (napr. operácie, krst a podobne).

Piaty krok – vy už ste to prijali, rozhodli sa, ale čo vaše okolie? Ako zareaguje? Na toto mnoho potenciálnych adoptívnych rodičov zabúda – pripraviť svoje okolie. Svojich rodičov (ak ešte žijú), súrodencov, priateľov. Rada nad zlato – predtým, než definitívne začnete proces adopcie, zistite, aký názor majú na to vaši najbližší – a či dokážete potenciálne žiť s tým, ak sa v tomto názore nezhodnete.

Šiesty krok – stretnite sa s niekým, kto vychováva adoptované dieťa. Možno nie práve s „čerstvými“ rodičmi, ale s takými, ktorí si už čo-to preskákali. Dobre vám poradia a upozornia možno na to, čo by ste nečakali.

Siedmy krok – oslovte vhodnú organizáciu a začnite prípravu. Pozrite si recenzie na internete, prípadne sa poraďte so sociálnymi pracovníkmi.

Je teda adopcia riešením neplodnosti? Áno aj nie. Adopcia totiž pozýva manželov k plodnosti – skrze adopciu sa manželia stávajú plodnými, aj keď nie biologickým spôsobom. Je však adopcia riešením pre každého? Určite nie. Je na zvážení daného páru (a na posúdení sociálnych pracovníkov), či je to práve ich cesta.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00