Jaroslav Zacko: Muža naozaj mení to, keď sa viac modlí a bojuje sám so sebou
„Si pripravený na viac?“ Tieto slová sprevádzali Jaroslava Zacka (35) cez Exodus 90, ale aj teraz, po jeho skončení. O čo vlastne ide a čím je Exodus pre neho? Aký by mu dal reklamný slogan, keďže sám pracuje v reklamnej agentúre? A prečo by ho odporúčal každému mužovi, ktorý chce viac?
Aké bolo tvoje prvé stretnutie s výzvou Exodus 90?
Bolo to viacero situácií postupne. Prvou bol článok na Postoji, kde o tom písali ako o novej veci, ktorú muži robia, a bol tam taký odstrašujúci nadpis: Žiadny alkohol, studené sprchy. Neskôr išiel do Exodu môj švagor a potom sme boli ako chlapi spolu na duchovnej obnove Chlapskí chlapi – a tam bola skupina ľudí, ktorí boli v Exode, a nás to inšpirovalo, aby sme do toho išli aj my.
Exodus 90 sa ako výzva dostal aj slovenským čitateľom väčšmi do povedomia, ale pôvod má v Amerike. Aká je jeho história?
Čo som počul, pochádza z Ameriky a pôvodne bol určený pre seminaristov a ľudí, ktorí žijú zasvätený život. V súčasnosti je väčšmi rozšírený medzi mužmi, ktorí žijú normálne vo svete. Na Slovensku sa teraz veľmi rozširuje, v mojom okolí sa do tejto duchovnej výzvy zapojilo veľa mužov, aj z manželského stretka, aj známi okolo.
Pre koho je Exodus 90 určený?
Podľa mňa je určený pre každého muža, ktorý cíti svoju závislosť a chce niečo viac. Podnadpis programu Exodus 90 je Si pripravený na viac?. Sú situácie, keď by to bolo asi ťažké – napríklad vtedy, keď má malé bábätko, či tesne po svadbe. Ale okolo tridsiatky, po tridsiatke je to ideálne pre každého muža. A zároveň to nie je určené iba pre nadšencov, kresťanských fanatikov, ale tak mužsky, prirodzene ťahá k viere. Ak človek nečíta Sväté písmo alebo nechodí cez týždeň do kostola, nemusí sa vôbec báť, Exodus mu veľmi pekne ukáže cestu.
Nie je to teda určené špeciálne pre niektorú náboženskú denomináciu či pre aktívne veriacich?
Je to katolícke, ale muž by sa nemal zľaknúť, ak nie je úplne živo veriaci. Práve Exodus mu môže pomôcť na tejto ceste. Môžeš cezeň pritiahnuť k viere ľudí okolo seba. Predstav si, že niekde stretneš chalana a on ti povie, že nepije, ty sa opýtaš prečo a on ti povie, že pre toto, lebo sa chce zmeniť. Je to veľmi príťažlivé pre ďalších ľudí.
Teraz sa začala aj ženská výzva, neviem, či si to zaregistroval.
Áno, videl som. Mnoho ráz sme sa rozprávali, že to vyzerá veľmi zaujímavo – nebyť toľko na Facebooku a podobne, ale tejto ženskej verzii chýbajú práve dve podstatné časti z mužskej: bratstvo a modlitba. Je tam skôr asketická časť; a v Exode je dôležitá práve tá modlitebná a komunitná. A zároveň mám pocit, že ženy na svojej ceste musia oveľa väčšmi prekonávať problémy a musia sa obetovať viac ako muži, takže podľa mňa to pre ich cestu nemusí byť až také nápomocné.
PREKONAŤ SÁM SEBA JE ASI ZÁKLADNÁ VÝZVA, KTORÁ TAM MUŽOV ŤAHÁ
Aká bola tvoja motivácia zapojiť sa?
Exodus je o troch veciach. Najviditeľnejší je práve asketizmus – studená sprcha, cvičenie, druhá časť je modlitba a tretia bratstvo – nerobíš to sám, ale so svojimi kamarátmi, v partii. Asi prvá motivácia je prekonať seba samého, ale ešte väčšia motivácia je, keď človek chce niečo viac, ako normálne v živote robí.
Asketizmus pomáha mužom zbaviť sa závislostí na pohodlí, ktoré máme. Asi každý muž má v sebe túžbu, aby zvládol aj ťažkosti, nie iba ráno ísť do práce, dať si obed s koláčikom a ísť z práce, ale naozaj zvládnuť nejaké výzvy – studenú sprchu, cvičenie. Prekonať sám seba je asi základná výzva, ktorá tam mužov ťahá, idú za účelom stať sa lepším človekom.
Zapojil si sa do tejto výzvy prvýkrát, či si ju absolvoval už predtým?
Prvýkrát. Dokonca sme ani nevedeli, do čoho presne ideme. Je aj dobré nevedieť. (smiech)
Čiže krok za krokom objavuješ, čo ťa ďalej čaká?
Áno, na začiatku dostaneš jasné pravidlá, ako majú tri piliere Exodu fungovať. Každý týždeň však prichádzajú nové výzvy a postupne sa to nabaľuje. Prechádzaš pomyselnou cestou s Izraelitmi z Egypta, aj mužov to vedie od závislostí, od vecí, na ktorých lipnú, k slobode.
CIEĽOM JE ODPÚTAŤ SA OD ZÁVISLOSTI A PRIPÚTAŤ SA K JEDINEJ ZÁVISLOSTI, KTORÁ MÁ ZMYSEL
Ty si teraz uprostred Exodu, či si ho už ukončil?
My sme skončili 24. decembra, začali sme deväťdesiat dní pred Vianocami. Teraz sa začal druhý turnus, ktorý je pred Veľkou nocou. Nezačína sa to stále, ale len v určitých obdobiach a má to dobrú symboliku sviatkov počas roku.
Keď sa povie Exodus 90, čo ti prvé napadne? Čím je táto výzva osobne pre teba?
Bratstvo. To bolo také najsilnejšie. A zároveň sloboda. Uvedomil som si, ako veľmi som bol závislý na veciach, od ktorých som sa predtým nevedel oslobodiť.
Môžeš spomenúť aj konkrétne veci, v ktorých ti to pomohlo, čo ti to dalo?
Každý muž do toho ide s vlastnou motiváciou. Celé sa to začína tým, že si musíš odpovedať na otázku, prečo do toho chceš ísť. To „prečo“ je jedna veta, ktorá by mala obsahovať, čoho sa chceš vzdať, akej veci, ktorá ťa brzdí v tvojom živote, aby si bol lepší pre svoju rodinu, okolie, Boha, službu vo farnosti. Pomôže ti to dobre si uvedomiť, aké sú veci, na ktoré si ako muž naviazaný. Pomohlo mi to spoznať seba samého; zároveň som mal pocit, že som niečo prekonal, a tiež som zistil, že to nezvládnem sám, že tie veci sú nad moje vlastné sily a potrebujem Boha, aby mi v tom pomohol.
Keď je zima a ideš sa sprchovať studenou vodou, tak si povieš: „Toto nedám, Panna Mária, pomáhaj mi.“ Alebo tichá modlitba, ktorá sa mi niekedy zdala príliš dlhá – bez pomoci Boha to človek nezvládne. A to, čo pomáha každému mužovi na tejto ceste mužskej spirituality, je, keď pochopí, že jeho život nie je v jeho rukách a potrebuje vedenie, bez Boha to nedá. Cieľom je odpútať sa od závislosti a pripútať sa k tej jedinej závislosti, ktorá má zmysel.
UVEDOMIŤ SI, ŽE SI NA DUCHOVNEJ CESTE
Predstavil by si podrobnejšie jednotlivé tri časti – bratstvo, modlitbu a askézu?
Povedala si to v peknom poradí, lebo to je na tom celom dôležité. Ľuďom často napadne, že askéza je to najdôležitejšie, ale práve bratstvo a modlitba sú ešte silnejšie. Ale začnem askézou, lebo tá sa dá najjasnejšie pochopiť. Askéza je o odpútavaní sa od príjemných vecí, čo pre mužov znamená odpútať sa od telefónu, nemal by si pozerať sociálne siete, počítač možno používať len na pracovné účely, nemáš pozerať filmy ani šport.
Máš aspoň trikrát do týždňa cvičiť, dvakrát týždenne sa postiť ako na Veľký piatok. Nepiješ alkohol, nedávaš si žiadne sladkosti. Ješ iba trikrát do dňa – raňajky, obed, večera. A sprchuješ sa studenou vodou. Zmyslom asketickej časti je uvedomovať si to – keď si hladný, uvedomuješ si, že si na ceste. Keď sa sprchuješ studenou vodou, tak si tiež uvedomuješ, že si na duchovnej ceste.
Čo spadá pod modlitebnú časť?
Súčasťou je takzvaná svätá hodinka, čo znamená, že by si mal každý deň asi hodinu stráviť čítaním Svätého písma a tichou meditáciou. Číta sa Kniha Exodus, kde postupne prechádzaš s Izraelitmi na slobodu. K denným čítaniam sú v aplikácii aj veľmi dobré zamyslenia. Po nich by si mal byť dvadsať minúť v tichej modlitbe.
Aplikácia je v slovenčine?
Je v angličtine, ale čítania vraj už niekto preložil do slovenčiny.
A napokon, čo obsahuje tretia oblasť – bratstvo?
To znamená, že v Exode nie si sám, ale so skupinou mužov, ktorí si navzájom pomáhajú. Raz týždenne sa stretávame a preberáme, ako sa nám darí s modlitbou, askézou a bratstvom. Niekto napríklad povie, že zabudol a dal si kávičku s cukrom, musí si to priznať. Aj ďalší hovoria o svojich zážitkoch, a to veľmi pomáha, lebo vidíš, že aj ďalší muži bojujú s tým čo ty, a máš v tom podporu. A bratstvo je ešte rozdelené do dvojíc, každý muž má druhého, ktorý ho istí, nazýva sa „kotvou“. S ním by si mal byť každý deň v kontakte a povedať, keď ťa niečo trápi, keď ti niečo nejde. On ti povie, ako sa má on, a navzájom sa držíte.
Akú si mal ty „kotvu“?
Ja som mal svojho kolegu a kamaráta, s ktorým aj bývame blízko seba a chodievali sme spolu behávať. A keď sa napríklad mne ráno nechcelo, on mi napísal, že ideme, a naopak. Navzájom sme sa v tom podržali. A raz mesačne sa bratstvo stretáva aj niekde vonku, ideálne v prírode. My sme boli na prechádzke v horskom parku alebo sme sa boli kúpať v jazere, už bolo chladno, bol to najlepší zážitok. Naozaj sa nám nechcelo do studenej vody, ale keď už sme išli, šli sme všetci a bola to zábava.
Vieš si predstaviť, že by Exodus fungoval bez bratstva?
Podľa mňa sa to nedá. Ale nedá sa to ani bez ostatných dvoch pilierov. Jedno z prvých pravidiel Exodu je: Neuhýbaj pravidlám. Rob to tak, ako je napísané. Lebo človeka to láka, aby si napríklad povedal, že nemá problém so sladkosťami, tak si môže dať jednu sladkosť. Ale na druhej strane, ak to nerobím naplno, potom začnem popúšťať aj ďalšie veci. A bez bratstva by to podľa mňa nešlo, sám by som to nezvládol. A cieľom aj je, aby muži nežili sami, ale v bratstve. A práve bratstvo potom môže pokračovať, rozvíjať sa ďalej, pretože Exodus je len začiatok na ceste k slobode.
MUŽI BY SA MALI OBETOVAŤ, ABY BOLI LEPŠÍ PRE NIEKOHO, NIE PRE SVOJE SVALY, VÝKONY
Spomínal si pravidlá. Ide o tie, ktoré sú obsahom jednotlivých troch zložiek Exodu?
Áno.
Pomenuješ ich v kocke?
V skratke je to o tom, že neješ sladkosti, nepiješ alkohol, sprchuješ sa v studenej vode, cvičíš pravidelne, neprejedáš sa, dvakrát týždenne sa postíš. Modlíš sa hodinu denne, z toho dvadsať minút je tichá meditácia; a bratstvo sú pravidelné stretnutia s bratmi, zdieľate sa o tom, ako vám to ide, držíte sa navzájom, máte za seba zodpovednosť.
Patrí medzi pravidlá ešte aj niečo iné okrem týchto troch spomínaných oblastí?
Je na to návod. Napríklad návod na to, ako to má ženatý muž povedať manželke, alebo návod, ako sa presne modliť. V aplikácii sú konkrétne detaily, ako tie veci treba robiť.
Ako reagovala tvoja manželka?
Najprv sa cítila na druhej koľaji, keďže som sa stretával s chalanmi, s nimi som všetko riešil, nemal som čas na rodinu. Potom si všimla môj prerod a veľmi to ocenila. Muža naozaj mení to, keď sa viac modlí, bojuje sám so sebou. Uvedomili sme si, že máme oveľa viac rodinného času doma, lebo keď nepozerám do telefónu, počítača a pravidelne vstávam skôr, tak nám vznikol nový rodinný čas. To sa jej veľmi páčilo. A trochu som schudol, tak aj z toho bola šťastná. (smiech)
Prinieslo to teda ovocie aj do vašej rodiny?
Áno, to je aj jeden z cieľov, prečo to človek robí – aby bol lepším manželom, otcom, človekom. To ovocie tam naozaj je. Nie je to o tom, že budem budovať sám seba, cvičiť, aby som bol najlepší, ale my muži by sme sa mali obetovať, aby sme boli lepší pre niekoho, nie pre svoje svaly, výkony.
Je to vlastne veľmi prirodzené. To je cieľom tých deväťdesiatich dní. Za ten čas zažiješ pocit, že najprv je to niečo nové, zaujímavé, potom je ťažké vydržať a ku koncu si uvedomíš, že je to vlastne niečo normálne a dalo by sa v tom pokračovať. Cieľom je vytvoriť si návyk pre slobodnejší život.
Aj ty si to takto postupne vnímal?
Áno, dokonca som mal jednu pyšnú chvíľku. Mal som problémy s pôstmi. Aj pred Veľkým piatkom som dva dni dopredu v strese, čo budem jesť. A povedal som si, že to prekonám, ukážem mužskú silu. Povedal som si, že nebudem jesť vôbec. Zažil som piatok, keď som vôbec nejedol. A potom som si uvedomil, že to už nie je cesta k Bohu, ale k mojej pýche, ako som to zvládol. Pochopil som, že to nie je správne, nejde o dosahovanie výsledkov, ale o odpútanie sa a priznanie, že to nezvládame.
JE TO PRE MŇA ŠKOLA POKORY, ŽE NEZVLÁDAM MODLITBU TAK, AKO BY SOM CHCEL
Čo bolo pre teba najťažšie?
Veľmi ťažká je modlitba. Vydržať dvadsať minút v tichosti, na kolenách, je veľmi ťažké. Všetky veci sú vlastne príjemné, ale toto bolo pre mňa ťažké – a to som nečakal. Zaujímavé je, že aj v bratstve ľudia hovoria, že väčšinou ťa prekvapí, čo je pre teba ťažké. Niekto si možno myslí, že bude mať problém so studenou sprchou, a napokon je oveľa väčší problém nájsť si čas na modlitbu. Alebo niekto si myslí, že bude mať problém s jedením, ale potom zistí, že väčší problém je odpútať sa od televízora, závislosti na sociálnych sieťach. Človek si uvedomí, čo je to, čo ho naozaj drží.
Čo najviac prekvapilo teba?
Asi modlitba, na začiatku som si myslel, že mi to pôjde oveľa ľahšie. Je to pre mňa škola pokory, že nezvládam modlitbu tak, ako by som chcel.
Čo nasleduje po tvojom Exode? Vyšiel si z Egypta?
Nie. Všetkých nás oklamali. (smiech) Vždy som si myslel, že Kniha Exodus sa končí tým, ako prídu do zasľúbenej zeme. Lenže v Písme sú ešte ďalšie dve knižky, kým sa do nej dostanú, a kopa ďalšej práce na sebe. Tak je to aj s Exodom: tých deväťdesiat dní na začiatku je štart a potom aj v rámci programu ponúkajú ďalšie pokračovacie programy, ktoré sú trochu voľnejšie.
V našom bratstve sme sa pre to ešte nerozhodli, máme iba pravidelné stretnutia, modlíme sa za seba navzájom, pokračujeme vo veciach, ktoré sme si predsavzali. Posledný týždeň Exodu je o tom, že sa človek rozhoduje, čo z tých vecí chce ďalej robiť. Môžeš si vybrať, čokoľvek chceš, ale máš si držať modlitbu. Takže jedna z tých vecí je, že človek pokračuje v modlitbe, a každý z nás si dal ďalšie predsavzatia. Ale zistili sme, že keď predsavzatia ohýbaš, tak si slabý na to, aby si ich udržal. Kamarát si predsavzal, že bude jesť len toľko sladkostí, koľko sa práve rozhodne. Ale to nejde. Na ďalšom stretnutí sa preto budeme rozprávať o tom, ako pokračovať ďalej.
Aké programy môžu nasledovať po Exode 90?
Sú tam veľmi pekné aj ťažké výzvy, napríklad výzva, že nemáš používať mobil pred ostatnými, aby si bol dobrým príkladom. Alebo v piatok jesť až o štvrtej. Môj švagor, vďaka ktorému som sa k Exodu dostal, v tom pokračuje a je šťastný. Teraz dokonca začal Exodus 90 znovu, ešte raz.
Pracuješ v reklamnej agentúre. Keby si mal Exodus 90 pomenovať nejakým reklamným sloganom, ako by znel?
Choď do toho, aj keď nevieš, do čoho ideš. Alebo možno práve preto, že nevieš, do čoho ideš.