Iracký kresťan Morees Gaggi: Môžem stratiť všetko, ale vieru nie
Mali tri možnosti: buď konvertujú, budú platiť vysoké dane, alebo ich zabijú. Preto sa Morees Gaggi s rodinou rozhodli opustiť domov v Iraku. Vo svojom svedectve opisuje život v Karakoši, ale aj to, ako ich Boh zachránil a doviedol na Slovensko.
Morees Gaggi pochádza z Iraku. Kresťanstvo je v tejto oblasti zakorenené ešte z čias Jonáša či apoštola Tomáša. V Iraku sú mestá rozdelené na tie mestá, kde žijú kresťania, a také, kde prevažujú moslimovia. S rodinou žil v meste Karakoš, kde žili kresťania. „V tomto meste bol, dá sa povedať, podobný život ako na Slovensku. Hneď ako sme išli von z mesta, bol to akoby iný svet.“ Celkovo je v Iraku kresťanov málo, keďže museli kvôli náboženským nepokojom opustiť svoju krajinu – ako aj samotný Morees. Aktuálne je v Iraku okolo 270 000 kresťanov.
V IRAKU SA NEŽILO SLOBODNE
Keďže bol v Iraku diktátorský režim, bolo napríklad zakázané vyučovať na školách aramejčinu. Nežilo sa v ňom slobodne. Čo sa týkalo prežívania viery v meste Karakoš, to bolo relatívne prístupné. „Počas Vianoc sme si mohli vyzdobiť kostol, mať omše. Posledné roky sme nemohli mať z bezpečnostných dôvodov polnočnú svätú omšu, ale to sa týkalo celého Iraku.“ No život mimo mesta Karakoš obsahoval určité obmedzenia. Počas ramadánu nemohli ľudia na verejnosti piť vodu alebo jesť. „Polícia dáva pokuty, no radikálni ľudia strieľajú ľudí na ulici,“ spomína Morees.
BUĎ KONVERTUJEME, ALEBO NÁS ZABIJÚ
Väčšie nepokoje napokon začali v roku 2014, keď začala teroristická organizácia – takzvaný Islamský štát v Iraku a Sýrii – ovládať niektoré oblasti. V Iraku bolo takýmto prvým okupovaným mestom Mosul, ktoré je tridsať kilometrov od Karakoša. „Zopár kresťanských rodín bolo v tomto meste. Keď do Mosulu prišiel Islamský štát, vyžadovali od kresťanov, aby buď konvertovali, alebo platili dane. Avšak platiť dane nebolo jednoduché, pretože suma sa stále navyšovala. Ak ich už nemali z čoho platiť, brali ľuďom nábytok a majetok. Treťou možnosťou bolo, že ak nekonvertujeme, tak nás zabijú.“ Následne museli ľudia utiecť zo svojich domovov, pretože ak ostali, vzali im všetko, zbili ich, vyhnali alebo zabili. Po Mosule prišiel Islamský štát aj do Karakoša. Mesto bolo bombardované a Moreesova rodina nemala čas na premýšľanie. „Museli sme utiecť. Nebola ani možnosť počkať na lepšiu situáciu.“ Nad konvertovaním ani nepremýšľali. „Môžem stratiť všetko, ale vieru nie. Ani naši príbuzní, ani my sme nad tým nikdy nepremýšľali, v tom sme mali jasno,“ dopĺňa Morees.
AK NÁS BOH ZACHRÁNI, ODOVZDÁM MU SVOJ ŽIVOT
Cesta počas úteku nebola ľahká….
CHCETE SI PREČÍTAŤ CELÝ ROZHOVOR?
Prečítali ste si úryvok z tlačeného vydania Slovo+ (február 2023). Celý rozhovor nájdete v papierovej forme.
Foto: osobný archív Moreesa Gaggiho