Haluzice: Nenápadné miesto, ktoré žije históriou, prírodou a krásnymi výhľadmi (tipy na duchovný výlet)
Náučný chodník, rozhľadňa, románsky kostolík z trinásteho storočia, či tiesňava. Toto všetko môže nájsť záujemca o nenáročný, ale zmysluplný výlet v katastri neveľkej obce Haluzice.
Dedinka leží len jedenásť kilometrov na severovýchod od okresného mesta Nové mesto nad Váhom a na južnom konci Považského podolia blízko úpätia Bielych Karpát. Počet jej obyvateľov v súčasnosti sotva dosiahne stovku, jej história však siaha do ďalekej minulosti. Archeologické nálezy sídliska a popolnicového pohrebiska lužickej kultúry z mladšej bronzovej doby svedčia o ranom osídlení Haluzíc. Prvá písomná zmienka o nich sa však nachádza z roku 1398 v listine z nitrianskej kapituly, v ktorej bol zoznam obcí.
KOSTOL, KTORÝ LÁKA AJ DNES
Osídlenie lokality je však zrejme oveľa staršie, pretože na okraji obci stoja zrúcaniny románskeho kostola Všetkých svätých, ktorý bol postavený v roku 1240. Súčasťou kostola bol aj obranný múr so vstupnou vežou a strieľňami. Kostolík mal aj zvonicu a neskôr bol goticky, potom aj renesančne upravený. Svoju aktívnu éru ukončil v roku 1810, kedy ho kvôli zlému technickému stavu zatvorili. V tomto období z neho odniesli neskorogotickú sochu Madony z 15. storočia, ktorá sa však zachovala, a zvedaví milovníci histórie si ju môžu pozrieť vo farskom kostole v Beckove. Z kostola v Haluziciach ostalo zachované len torzo, no mnohí návštevníci tvrdia, že len málokde nájdete vďačnejšiu a krajšiu scenériu na dychberúce fotografie. Dokonca sa z neho stalo aj obľúbené miesto na uzatváranie sobášov.
TIESŇAVA PRIPOMÍNAJÚCA PRALES
V tesnom susedstve kostolíka sa tiahne približne kilometer dlhá, dvesto metrov široká a päťdesiat metrov hlboká Haluzická tiesňava. Vznikla eróznou činnosťou potoka, ktorá naďalej pokračuje a preto sa stále prehlbuje. Turistov láka hlavne vďaka svojmu vzhľadu, ktorý pripomína divoký tropický prales. Krásnu a pokojnú atmosféru dopĺňa brečtan a ostatná zeleň, ktorej je tiesňava plná. Nečudo preto, že je prírodnou pamiatkou a platí tu štvrtý stupeň ochrany. K vstupu do tiesňavy sa dostanete aj autom, pretože sa nachádza priamo na okraji obce Haluzice. Avšak nefalšovaný zážitok z okolia nepochybne poskytne pešia prechádzka. Navyše vám ju spríjemní aj náučný chodník tvorený štyrmi zastávkami, ktorý je veľmi vhodný aj na školské terénne vyučovanie.
ROZHĽADŇA S VÝHĽADOM AKO NA DLANI
Ak by to návštevníkovi stále nestačilo, zájsť si môže aj na kopec Hájnica vysoký 341 metrov nad morom, ktorý sa v roku 2013 stal domovom sedem metrov vysokej drevenej rozhľadne. Z Haluzíc sa k nej veľmi ľahko dostane po značenej lesnej cestičke dlhej asi päťsto metrov. Je preto veľmi vyhľadávanou trasou aj pre starších ľudí, či rodiny s malými deťmi. Z jej výšky poľahky dovidíte na Veľkú Javorinu s jej vysielačom, Považský Inovec, ale aj spomínanú Haluzickú tiesňavu, ruiny kostolíka či Bošácku dolinu.
Seriál vznikol vďaka spolupráci a podpore Trnavského samosprávneho kraja a mapuje duchovné turistické miesta v danom kraji.
…
Snímky: wikipedia