Filmový duel na tému potrat: Dvaja lekári, no každý z nich skončil inak. Jeden dostal doživotie, druhý zmenil svoj život
V dnešnej rubrike vám ponúkne dva rozdielne príbehy lekárov, ktorých doslova hlavnou náplňou práce bolo vykonávanie potratov. Dámy a páni, zoznámte sa s Bernardom Nathansonom a Kermitom Gosnellom.
V rubrike Filmový duel ponúkame dva filmy, ktoré sa zameriavajú na rovnakú tému, no každý ju spracúva z iného uhla pohľadu. Pozrieme sa na to, ako sa autori vyrovnávajú s rovnakou problematikou pomocou odlišných štýlov, nálad, foriem či rozprávačských techník. Filmy o športe, morálke, manželstve, ale aj výnimočnosti či o Vianociach vás prinútia premýšľať nad témou z viacerých strán. Zároveň vám vždy ponúkneme desať otázok, ktoré vám pomôžu naštartovať premýšľanie alebo diskusiu v skupine.
ROE VS. WADE
Kde pozerať: Cinelux
Vekové ohraničenie: 12+
Rizikové detaily: V závere filmu je zobrazený ľudský plod po potrate a detské pozostatky.
Azda najznámejší prípad Ameriky, ktorý legalizoval potrat na požiadanie naprieč všetkými štátmi. Žalobe nechýbalo nič – lekár, odborník na vykonávanie potratov. Štatistiky, ktoré uvádzali desivé čísla mŕtvych žien, ktoré prišli o život pri nelegálnych zákrokoch. Právne zázemie, kde skúsení právnici doslova odkoučovali mladé neskúsené právničky, ktoré však boli ženy a išlo predsa o ženské práva. A napokon žena, ktorá žaluje štát, pretože jej nedovolil zabiť jej nenarodené dieťa.
No čo ak to celé bolo inak? Čo ak bola Jane Roe zmanipulovaná a stala sa iba bábkou? Čo ak celej skupine išlo v prvom rade o to, aby na potratoch zarobili a mohli si užívať prepych a luxus? Pozrite si film, ktorý rozpráva príbeh o klamstve, ktoré legalizovalo potraty naprieč USA takmer na päťdesiat rokov.
—
Viac o filme
Táto časť obsahuje dôležité momenty z filmu (spoiler alert). Ak nechcete prísť o filmový zážitok, odporúčame si ju prečítať až po jeho pozretí.
Stál na strane zla. Na počiatku bol dobrý úmysel – doktor Bernard Nathanson sa rozhodol pomáhať ženám, aby už žiadna nemusela zomrieť pri nelegálnom potrate. No „dobrému úmyslu“ predchádzalo prvé zlé rozhodnutie. Priateľka ešte mladého Bernieho Ruth otehotnela a odmietla si Bernieho, ktorý jej ponúkol manželstvo, vziať. Rozhodla sa pre ilegálny potrat, ktorý sa jej stal osudným. Bernie to nezniesol a zaprisahal sa, že sa zasadí za to, aby takýmto spôsobom už ženy nemuseli zomierať.
Nechá sa však vtiahnuť do mašinérie, v ktorej je pomoc tehotným ženám na poslednom mieste a v centre pozornosti sú peniaze a moc. Potom však príde vynález ultrazvuku, a keď prvýkrát v priamom prenose uvidí svoj skutok – a teda, dieťa, ktoré uniká pre potratovým nástrojom –, zdrví ho to.
Priznáva, že sám vykonal tento zákrok na svojej partnerke a zabil svoju nenarodenú dcéru. Priznáva, že vlastne zavraždil tisícky nenarodených detí, a stáva sa jednou z najvýraznejších tvárí pro-life hnutia. Nechá sa pokrstiť, vstúpi do Katolíckej cirkvi a z odporcu sa stáva odhodlaný podporovateľ.
Klamstvá, lži, prekrúcanie, boj o moc, peniaze. Tie i dnes pripravujú o životy milióny nenarodených detí na svete. Výsledok rozhodnutia Roe vs. Wade bol v roku 2022 zrušený a americké štáty získali opäť suverenitu nad potratovým zákonom. Celosvetový domino efekt však prišiel aj do Európy. Hoci sa spočiatku štáty zasadzovali za voľnejšiu legislatívu a dostupné potraty, sledujeme čoraz častejší návrat k naratívu „život je životom od počatia“.
10 otázok na zamyslenie a diskusiu
Tieto otázky vám pomôžu naštartovať premýšľanie o filme a hľadajú filmový presah do reálneho života. Môžete ich použiť na osobnú reflexiu, rozhovor medzi manželmi alebo s mladými či ako podnety na diskusiu v triede alebo na stretku.
- Akým spôsobom film ukazuje politické a ideologické rozdiely medzi jednotlivými postavami, najmä medzi tými, ktorí podporujú legalizáciu potratu, a tými, ktorí sú proti nemu?
- Vo filme sa hovorilo o právnej a etickej rovine prípadu. Je tam ešte nejaká rovina, ktorá nebola spomenutá?
- Ktoré postavy boli kľúčové preto, aby sudcovia rozhodli v prospech Roe?
- Ktorí sudcovia zmenili nakoniec svoje hlasovanie a čo ich k tomu viedlo?
- Ako sa vyvíjala postava Jane Roe a splnila nakoniec svoj účel?
- Akých odborníkov citovali jednotlivé strany na dokázanie svojho presvedčenia?
- Akú úlohu zohrali médiá v prípade Roe vs. Wade?
- Aké boli motivácie doktora Nathansona na to, aby začal vykonávať potraty, a potom, aby ich vykonávať prestal?
- V centre pozornosti stoja ženské reprodukčné práva. Ako však film nahliada na postavu samotnej ženy?
- V jednom momente počúvame úryvky z denníka nenarodeného dieťaťa. Je táto scéna pre vás dostatočne uveriteľná?
GOSNELL: SÚD S NAJVÄČŠÍM SÉRIOVÝM VRAHOM AMERIKY
Kde pozerať: Amazon alebo Apple TV
Vekové ohraničenie: 15+
Rizikové detaily: Vo filme sú naznačené potratené ľudské plody aj mŕtvi novorodenci, nejde však o explicitné zobrazenie. Tieto scény nie sú vhodné pre deti ani pre slabšie povahy.
Keď sa v roku 2010 konala razia vo Filadelfii na americkej klinike pre ženy, ktorú oficiálne viedol lekár Kermit Gosnell, nikto netušil, aký šokujúci nález tam na nich čaká. Špina, tma, vystrašené ženy, neodborný personál, pohodené lieky, fekálie a pomedzi to – potratené deti. To nenechalo chladných ani detektíva Jamesa Wooda a jeho partnera detektíva Starka a tak sa začína boj nielen proti Gosnellovi, ale doslova proti systému, ktorý toto miesto potichu toleroval.
Hoci sa zdá, že film je o potratoch, jedna z postáv to povie inak – tento prípad nesmie byť o potratoch, lebo ho prehráme. Tu ide o vraždu. A či sa ku vraždám nenarodených detí pridali aj iné a ako sa to nakoniec s Gosnellom skončilo, sa dozviete, keď vydržíte film pozerať až dokonca.
—
Viac o filme
Táto časť obsahuje dôležité momenty z filmu (spoiler alert). Ak nechcete prísť o filmový zážitok, odporúčame si ju prečítať až po jeho pozretí.
Píše sa rok 2013 a Kermit Gosnell stojí pred súdom. Je obžalovaný z troch vrážd novorodencov a jednej vraždy ženy, ktorá zomrela po nelegálnom potrate. Okrem toho bol obvinený z vykonávania nelegálnych potratov a porušovania lekárskej etiky. Pár mesiacov na to ho súd uznáva vinným takmer vo všetkých bodoch a dostáva doživotie bez možnosti predčasného prepustenia.
Je to šok, tak ako viacero vecí v tomto prípade. Tak po prvé, ide o skutočný príbeh. Tento lekár naozaj potratil tisícky detí a mnohé z nich zabil vo vyššom štádiu tehotenstva. Gosnellova klinika bola roky ignorovaná kvôli nedostatočnej regulácii a zneužívaniu systému ochrany reprodukčných práv, zatiaľ čo iní ho považovali za príklad zneužívania lekárskeho povolania na nelegálne vykonávanie potratu.
Po druhé, bol skutočne odsúdený na doživotie, ale nie za vykonávanie potratu, ale za vraždu. Presvedčujúcim bol dôkaz „Chlapec A“, teda telíčko novorodenca mužského pohlavia, ktorý bol zabitý až po pôrode. Gosnell však až do konca však tvrdil, že je nevinný a neurobil nič zlé.
A po tretie, samo osebe je šokujúce, že médiá túto kauzu takmer odignorovali. Nikto sa nechcel púšťať do boja s „reprodukčnými právami žien“.
A nikto nechcel ani financovať tento film, tak sa tvorcovia rozhodli peniaze vyfundraisovať. Keď im to prvá platforma ponúkajúca túto službu neumožnila, presunuli sa na Indiegogo, kde vyfundraisovali takmer 2,3 milióna dolárov a film tak mohli dokončiť. Problémy však neprestali, a keď ho chceli uviesť na trh, polená pod nohy im hádzali distribučné spoločnosti. Nakoniec však boli úspešní a film premietli v októbri 2017 v približne 650 kinách po celej krajine.
Odozva štandardných médií bola, ako inak, zanedbateľná, hoci padli výhovorky ako „nebolo žiadne špeciálne predpremiérove premietanie pre novinárov“.
Ak vás zaujíma téma ochrany života a potratov, tento film určite patrí do kategórie „musíte vidieť“. Ukazuje nefunkčné fungovanie systému, ktorý roky potraty ticho propaguje a zároveň pochopíte, prečo niektoré témy budú liberálne médiá vždy ignorovať.
10 otázok na zamyslenie a diskusiu
Tieto otázky vám pomôžu naštartovať premýšľanie o filme a hľadajú filmový presah do reálneho života. Môžete ich použiť na osobnú reflexiu, rozhovor medzi manželmi alebo s mladými či ako podnety na diskusiu v triede alebo na stretku.
- Aký vplyv mal nedostatok regulácie a kontroly v zdravotníckom systéme na to, že Kermit Gosnell mohol pokračovať vo svojej praxi tak dlho?
- Aké emócie ste prežívali počas sledovania filmu a ako sa menili?
- Akú úlohu zohrávali médiá v prípade Gosnell?
- Išlo podľa vás vo filme viac o právnu alebo o morálnu dilemu?
- Prečo si nemohli dovoliť spraviť z prípadu Gosnell prípad o potratoch, ale museli ísť do prípadu „vraždy“?
- Gosnellovo správanie bolo do istej miery výsledkom systému. V čom konkrétne kritizuje film zdravotnícky systém?
- Aké morálne a etické otázky vyvstávajú v prípade, keď sa začnú odhaľovať detaily Gosnellovej kliniky, najmä pokiaľ ide o životy novorodencov, ktorí prežili potrat?
- Predstavte si, že by ste mohli Gosnellovi položiť jednu otázku. Čo by ste sa ho opýtali?
- Bol podľa vás Gosnell psychicky narušený alebo naozaj vedel, čo robí?
- Ako film zobrazuje interakciu medzi právnym systémom a zneužívaním systému na ochranu reprodukčných práv?
Foto: canva