Filmový duel na tému (ne)premárnený život: Koľko rokov života stačí? Niekomu dvadsať, inému je málo aj sto
V dnešnej rubrike sa pozrieme na životy dvoch ľudí z opačného spektra. Dominikán páter Akvinas Gabura bol hrdinom tajnej Cirkvi, kým mladý Bobby Griffith sa rozhodol dobrovoľne ukončiť svoj život preto, že jeho sexuálna orientácia sa stretla s odsúdením a neprijatím najbližšej rodiny. Ktorý z nich však skutočne naplnil svoje poslanie? Alebo oba životy prišli do cieľovej rovinky v správnom čase?
V rubrike Filmový duel ponúkame dva filmy, ktoré sa zameriavajú na rovnakú tému, no každý ju spracúva z iného uhla pohľadu. Pozrieme sa na to, ako sa autori vyrovnávajú s rovnakou problematikou pomocou odlišných štýlov, nálad, foriem či rozprávačských techník. Filmy o športe, morálke, manželstve, ale aj výnimočnosti či o Vianociach vás prinútia premýšľať nad témou z viacerých strán. Zároveň vám vždy ponúkneme desať otázok, ktoré vám pomôžu naštartovať premýšľanie alebo diskusiu v skupine.
AKVINAS
Kde pozerať: Cinelux
Vekové ohraničenie: 12+
Rizikové detaily:zobrazenie leopoldovskej väznice
Prosím len milosť, Pane, aby som mohol plniť tvoju vôľu v každej okolnosti života, ktorý prežívam.
Sám, sám a sám. Na samotke si páter Akvinas ako nepriateľ štátu zažil svoje. Neprávom odsúdený na doživotie, no nikdy nezatrpkol. Venoval sa pastorácii detí, mládeže, robotníkov, spovedaniu. Svojim väzniteľom sa rozhodol odpustiť a prosil Boha, aby k nim bol milosrdný.
V najväčšej úcte mal svätú omšu, ktorú sa snažil slúžiť za každú cenu – niekedy mu miesto kalicha poslúžil len obyčajný pohár či lyžička.
Volali ho apoštol Bratislavy. Chodil do rodín, spovedal, formoval, pripravoval na sviatosti. Keď ho pustili z väzenia, rozvíjal tajnú Cirkev a po páde komunistického režimu sa zaslúžil o rozvoj dominikánskej rehole. Aj taký bol páter Akvinas Juraj Gabura, ktorý mal v čase nakrúcania filmu takmer 102 rokov.
—
Viac o filme
Táto časť obsahuje dôležité momenty z filmu (spoileralert). Ak nechcete prísť o filmový zážitok, odporúčame si ju prečítať až po jeho pozretí.
Pátra Akvinasa som osobne spoznala, keď mal 98 rokov a bol žijúcou „legendou“ dominikánskej rodiny. Pamätám si jeho hlboké sústredenie pri svätej omši, ako požehnával deti i ako si pochutnával na Coca-cole a jahodách (veru tak!). Už o rok na to som s povolením priora i svojich profesorov na vysokej škole o ňom nakrúcala krátky dokumentárny film. Dalo by sa povedať, že som ten rok strávila doslova v kláštore.
Dni i noci, v klauzúre i mimo nej, v rozhovore, modlitbe i pozorovaní som premýšľala, ako čo najviac priblížiť tohto výnimočného človeka. Nakoniec som sa rozhodla len jednoducho zachytiť jeho deň. Kroky pri schodoch, prípravu na omšu, modlitby s bratmi, obed.
Nikdy som si však nezabudla po nakrúcaní vypýtať od pátra Akvinasa požehnanie – naučili ma to bratia. Keď niekam cestovali, vždy chodili prosiť o požehnanie na cestu práve tohto „múdreho starca“. Aj keď mal 99 rokov, našiel si čas a vyučoval novicov. Koncelebroval svätú omšu. Kým len vládal, hoci o barlách, ale chodil všade sám. Keď mu prior oznámil, že mi dovolil nakrúcať ho, s pokorou to prijal.
Jedným z najsilnejších momentov pre mňa, ktorý sa však do môjho dokumentu nedostal, bol ten, keď páter Akvinas rozprával hlúčiku detí o svojej mame.
A i v tomto dokumente z dielne EWTN a LUX communications rozpráva o svojej matke – vlastne o dvoch matkách, tej, ktorá ho porodila, no prišiel o ňu veľmi skoro, i o tej, ktorá ho síce neporodila, no s láskou vychovala. Spomína aj na otca, na časy v škole i v kláštore, kde už ako osemnásťročný prijíma dominikánsky habit a z Juraja sa stáva Akvinas.
Pozriete sa však i na miesta, kde sa páter narodil, skrýval, kde spovedal, evanjelizoval a obzvlášť silnými momentami sú zábery, keďsa Akvinas vracia do leopoldovskej väznice a spomína na časy, ktoré tam strávil.
Na necelých tridsiatich minútach sa autori dokumentu pokúsili vyrozprávať viac ako storočný život. Či sa im to podarilo, posúďte sami.
10 otázok na zamyslenie a diskusiu
Tieto otázky vám pomôžu naštartovať premýšľanie o filme a hľadajú filmový presah do reálneho života. Môžete ich použiť na osobnú reflexiu, rozhovor medzi manželmi alebo s mladými či ako podnety na diskusiu v triede alebo na stretku.
- Ako sa páter Akvinas pozeral na stratu matky v ranom detstve?
- Čo formovalo jeho rozhodnutie stať sa kňazom?
- Aké návyky týkajúce sa duchovného života si vybudoval počas gymnázia?
- Prečo sa rozhodol pre dominikánsku rehoľu?
- Ktorí svätci inšpirujúvás osobne a prečo?
- Predstavte si, že by ste museli – ako páter Akvinas – tráviť mesiace na samotke. Čím by ste ich vyplnili?
- Aké riziko na seba zobral páter, keď sa aj po prepustení z väzenia rozhodol tajne evanjelizovať?
- Čo si podľa vás najviac cenil páter Akvinas?
- Prečo si dal záležať na formácii detí, mladých a rodín?
- Ako by ste trom slovami opísali pátra Akvinasa?
MODLITBY ZA BOBBYHO (Prayers fo rBobby)
Kde pozerať: Amazon, Apple TV, YouTube
Vekové ohraničenie: 15+
Rizikové detaily: Vo filme sa nachádzajú dve scény z gay barov a tiež bozkávajúce sa páry rovnakého pohlavia.
Mal len dvadsať rokov, keď si povedal, že už nevládze. Postavil sa na most v Portlande a skočil. Bobby Griffith sa nedokázal vyrovnať so slovami svojej mamy. „Už nemám syna,“ povedala, keď ju konfrontoval s faktom, že je gay a že by sa s tým mala zmieriť.
Rodina Griffithovcov z Kalifornie patrila ku konzervatívnej vetve presbyteriánskej Cirkvi. Božím slovom sa v tejto domácnosti žilo a dýchalo. Ani to však nezabránilo rodinnej tragédii. Bola tragédiou iba smrť syna alebo aj odsúdenie a neprijatie? A vzišlo z toho celého aj niečo dobré alebo to bolo dobré iba „naoko“?
—
Viac o filme
Táto časť obsahuje dôležité momenty z filmu (spoiler alert). Ak nechcete prísť o filmový zážitok, odporúčame si ju prečítať až po jeho pozretí.
Skutočný príbeh, skutočná rodina. Skutočné problémy, s ktorými sa stretávajú mnohé rodiny na celom svete aj dnes. Jedna z tém, ktorá rozdeľuje spoločnosť na liberálov, konzervatívcov a tých, čo v tom nemajú až tak jasno. Film Modlitby za Bobbyho rozpráva príbehy Roberta Griffitha, ktorý si v roku 1983 siahol na život.
Bobby počas strednej školy spraví coming out pred svojím starším bratom, no prosí ho, aby sa to nedozvedel zvyšok rodiny. Obáva sa odsúdenia, neprijatia a pohŕdania. On sám s tým bojuje, v denníku píše o tom, že sa tak nechce cítiť, že nechce byť gay. Prosí Boha o pomoc.
Po tom, čo Ed zradí bratovu dôveru, sa táto téma stavia doprostred rodinného života. Citáty z Písma, rady ako „nezvoľ si túto cestu“, „keby si sa viac modlil“, pokusy o konverznú terapiu u psychiatra, návšteva mládežníckej skupiny. A popritom celom neprijatie a pocit, že nie je milovaný taký, aký je.
Bobby sa rozhodne stráviť dva mesiace u sesternice v Portlande a zažije prvú známosť, po ktorej však prichádza prudké sklamanie, ktoré neunesie. Uvedomujúc si, že týmto hriechom navždy prišiel o lásku matky, ukončí svoj život.
Jeho mama Mary je tak konfrontovaná s najväčšou dilemou svojho života: „Keby sme urobili niečo inak, zvolil by si život?“ Postupne prechádza premenou a uvedomuje si, že Bobby potreboval zažiť v prvom rade lásku a prijatie. Otáča svoj život doslova o stoosemdesiat stupňov a stáva sa proaktívnou v hnutí rodičov a priateľov queer ľudí. Začína verejne bojovať za práva LGBTI.
Extrém vystriedal extrém. Tam, kde zatvrdnutému srdcu chýba láska, dochádza pod vplyvom tragédie a straty syna k obratu a láska stráca z dohľadu pravdu. Aký postoj teda mala Bobbyho rodina zastávať, aby mal šancu žiť? Čo vlastne znamená nenávidieť hriech a milovať hriešnika? Existuje pre veriaceho človeka spôsob, ako sa vyrovnať s pocitmi príťažlivosti k rovnakému pohlaviu?
Otázky, ktorým musí čeliť nielen homosexuálne cítiaci človek, ale aj rodina a priatelia takéhoto človeka, môže kresťanom pomôcť vyriešiť aj Linka Valentín, ktorá v praxi pôsobí ako pastoračná iniciatíva pri Gréckokatolíckej cirkvi v Košiciach. Venuje sa službe duchovnej pomoci kresťanom s homosexuálnymi sklonmi a všetkým tým, ktorí prežívajú problém identity s vlastným pohlavím.
Snahou Linky Valentín je pomáhať hľadajúcim nachádzať cestu a spolu s nimi prichádzať k pravde. Ježiš Kristus zomrel za každého človeka a chce svoje radostné posolstvo adresovať každému, teda aj ľuďom s homosexuálnym cítením. Aj im patrí a je adresované evanjelium – dobrá zvesť.
10 otázok na zamyslenie a diskusiu
Tieto otázky vám pomôžu naštartovať premýšľanie o filme a hľadajú filmový presah do reálneho života. Môžete ich použiť na osobnú reflexiu, rozhovor medzi manželmi alebo s mladými či ako podnety na diskusiu v triede alebo na stretku.
- Ako by ste reagovali na mieste Eda, keby sa vám zdôveril váš súrodenec, že má homosexuálne cítenie?
- Myslíte si, že spravil dobre, keď prezradil Bobbyho tajomstvo rodičom?
- Zamyslite sa nad reakciou Mary, Bobbyho mamy, keď sa dozvedela, že Bobby je gay. Čo podľa vás potreboval Bobby od nej počuť?
- Cirkev učí, že máme odsúdiť hriech, ale milovať hriešnika. Na čo sa viac zamerala Mary – na Bobbyho hriech alebo na neho samého ako osobu?
- Pre Bobbyho bola dôležitá rodina a vzťahy v nej, ale aj vzťah k Bohu vyjadrený prostredníctvom denníkových zápiskov. Čo ho teda nakoniec dohnalo k tomu, že sa rozhodol svoj život ukončiť?
- Ako sa so smrťou Bobbyho vyrovnávali jednotlivé postavy – mama, otec a brat Ed?
- Mary hľadá po synovej smrti odpovede. Najprv siahne po Biblii. Ktoré pasáže sú pre jej pohľad rozhodujúce?
- Čo nakoniec zmení jej nastavenie?
- V konečnom dôsledku by sa dalo povedať, že Mary prejde z extrému do extrému – z matky, ktorá vyhlási, že nebude mať syna gaya, sa po smrti syna stáva matka, bojovníčka za práva queer ľudí. V čom vidíte najväčšie riziko takéhoto obratu?
- Ak by ste mali možnosť prihovoriť sa Bobbymu predtým, než si siahne na život, čo by ste mu povedali?