Fajčil, nadával – a i tak je vyhlásený za svätého

Fajčil, nadával – a i tak je vyhlásený za svätého
Modlime sa za všetkých kňazov, i za toho, ktorý pochádza z rovnakej krajiny ako svätý José Brochero a teraz sedí na Petrovom tróne.

Autor: Daniel Esparza

Po procese blahorečenia, ktorý trval takmer pol storočia, bol José Brochero, kňaz gaučo (povedzme, že gaučo je niečo ako argentínsky kovboj) vyhlásený za svätého v roku 2016. Urobil tak pápež, ktorý pochádza z Argentíny rovnako ako Brochero a je jedným z najväčších fanúšikov tohto kňaza.

Ján Pavol II. vyhlásil Héctora Valdivielsa Sáeza za svätého v roku 1999. Považuje sa tak za prvého argentínskeho svätca. Saéz sa narodil v Buenos Aires, no väčšinu života prežil v Španielsku, kde vstúpil do rehoľnej kongregácie Školských bratov. Zomrel mučeníckou smrťou.

Brochero, naopak, prežil život v rodnej Córdobe, kde zomrel 26. januára 1914. Bol slepý a trpel leprou. Preto takzvaný „kňaz gaučo“ je prvým „skutočným“ argentínskym svätcom.

Pápež František opísal Brochera jedným zo svojich obľúbených obrazov ako „pastiera, ktorý páchne po ovciach“ a „priekopníka evanjelizácie, ktorý Krista prináša na existenčné periférie a stáva sa chudobným medzi chudobnými“.

Brochero sa narodil v roku 1840 v Santa Rose de Río Primero. Všetkým bol známy ako „kňaz gaučo“, pretože z mesta do mesta jazdil na svojej obľúbenej mulici Malacare a snažil sa pomáhať dedinčanom. Bol známy ako kazateľ, ktorý hovoril obyčajnou rečou svojich farníkov, aby si s nimi vybudoval vzťah a aby mu rozumeli. Mohli by sme ho teda označiť aj za skutočného priekopníka evanjeliového začleňovania ľudí do kultúry.

 

Fajčil, nadával – a i tak je vyhlásený za svätého

 

Kňaz gaučo, o ktorom sa hovorí, že sa nevyhýbal ani sprostým slovám a veľa fajčil, bol vysvätený v roku 1866 a hneď sa vybral pomáhať chorým a umierajúcim obetiam epidémie cholery, ktorá v Córdobe prepukla v roku 1867.

O dva roky neskôr prevzal farnosť San Alberto, ktorá sa nachádza v údolí pohoria Traslasierra v meste Villa del Tránsito. Dnes sa to mesto však už volá inak, na poctu Brocherovi ho pomenovali Villa Brochero. Pre ľudí, ktorí žili v rozptýlených sídlach pohoria Sierras Grandes, postavil kostoly, kaplnky, školy a cesty, pretože predtým tam žiadne nemali. Taktiež naplánoval železničnú trať, ktorá by prechádzala údolím.

José Brochero, oroduj za nás!

 

zdroj

foto: catholicnewsagency.com, webcatolicodejavier.org

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00