Digitálny pôst – alebo pôst digitálne?

Digitálny pôst – alebo pôst digitálne?
Vo viacerých pôstnych výzvach sa uvádza úplný detox od sveta médií a sociálnych sietí. Vypni Facebook, vypni Instagram, nepozeraj filmy či šport. Čo ak sa však na takúto extra výzvu necítim? Som slaboch?

Nie. A áno. Čo je zlé na tom, keď si poviem – toto nie je pre mňa, na toto sa necítim? Som slabý, som slabá? Nič. „Stačí ti moja milosť, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti.“ (2 Kor 12, 9) Ako teda túto svoju slabosť využívať na dobré a dať Bohu priestor, aby aj pôsobil? Patrím do kategórie, ktorá sa (zatiaľ) cez Pôst nechce úplne vzdať sociálnych sietí. Na jednej strane to patrí k mojej práci, na druhej ma to baví. Arcibiskup Coleridge z austrálskeho Brisbane hovorí o digitálnom pôste: „Stali sme sa prehnane digitálnou kultúrou, je teda načase hovoriť aj o digitálnom pôste. Pôst je vždy o slobode a digitálny pôst je o tom, aby sme sa stali dostatočne slobodnými účastníkmi aj iných, možno intenzívnejších, druhov komunikácie.“

Skúsme sa teda na pôst – i ten digitálny, pozrieť z iného pohľadu. Čo tak využívať digitálny priestor na dobrú vec – a to cielene počas Pôstneho obdobia? V duchu tejto myšlienky vám ponúkam:

 

DIGITÁLNE DESATORO PRE PÔST
  1. Denne sa modli za priateľov

Predtým, než niekomu napíšeš na Facebooku, Whatsappe či iba pošleš SMS-ku, pomodli sa aspoň krátku modlitbu k Duchu Svätému – Duchu Svätý, sprevádzaj nás pri tejto komunikácii, buď medzi nami. Nie je na škodu obrátiť sa aj na patróna daného človeka – Svätá Katarína, prosím ťa, oroduj dnes za Katku! Svätý Michal, sprevádzaj dnes Miša!

 

  1. Oznamuj dobrú zvesť – evanjelium

Hovorí sa, že dnes nám pribudol ďalší kontinent – digitálny kontinent. A ak je to naozaj tak, je našou kresťanskou povinnosťou hlásať evanjelium aj na tomto stále misijnom území. Zaplňme naše sociálne siete dobrými správami, dobrou zvesťou. Pekné grafiky s myšlienkou na zdieľanie možno nájsť napríklad na facebookovej stránke Saletíni Rozkvet.

 

  1. Modli sa facebookový ruženec

Aj na Facebooku sa môžeš modliť ruženec! Teda, aby sme boli presnejší – daj si záväzok pomodliť sa ruženec a tesne predtým sa pozri, ktorí z tvojich priateľov sú práve online. Vyber si päťdesiat mien, zapíš si ich a v každom Zdravase sa v časti „pros za nás hriešnych“ namiesto slova nás pomodli konkrétne meno.

 

  1. Stiahni si užitočné aplikácie

Aplikácie môžu byť užitočné z viacerých hľadísk. Či už sa rozhodneš pre modlitbové aplikácie ako Breviár či Biblia, alebo to budú aplikácie s citátmi či čas šetriace aplikácie, pravdepodobne to bude vyžadovať aj jednu kontraakciu. Vymaž si všetky aplikácie, ktoré ti, naopak, čas berú. Ktoré sú to – to vieš najlepšie ty. Či Facebook, Messenger, Instagram, hry alebo Tic Toc. Neboj sa, po Pôste sa k nim opäť môžeš vrátiť – hoci možno ani nebudeš chcieť.

 

  1. Pozri si video pápeža Františka

Vedel si, že pápež František (no dobre, pravdepodobne nie on osobne) zverejňuje každý mesiac modlitbové úmysly aj cez videá? Nie? Nuž, teraz je ten správny čas – pozri si video s úmyslom, animované video, záznam z Anjel Pána alebo niečo iné, daj aj takto najavo tvoju príslušnosť ku Katolíckej cirkvi!

 

  1. Vypni si zbytočné stránky – očisti srdce aj oči

Okej, povedzme to na rovinu – úplne sa vzdať Facebooku môže byť pre niekoho naozaj náročné. Niekto si to nemôže dovoliť kvôli práci (však, správcovia sociálnych sietí?), niekto cez Facebook udržuje vzťahy s priateľmi či rodinou v zahraničí. Môžeme však očistiť náš facebookový obsah – a tým nemyslím, že si rovno musíte odstrániť „priateľov“ (nemusíte). Každý z nás má však lajknutých niekoľko stránok, ktoré produkujú posty, reklamy, videá – skrátka obsah, ktorý možno označiť sa nič nehovoriaci. Vypni si tieto stránky aspoň v Pôstnom období. Ak ti ich obsah bude fakt chýbať, tak sa k nemu skrátka vráť neskôr. To isté platí o hejte – vypnime si zobrazovanie príspevkov od ľudí, ktorí šíria nenávisť.

 

  1. Nescrolluj, zdieľaj

Scrollovanie – alebo inak povedané nikam nevedúce prehliadanie stoviek statusov, krátkych videí, fotiek. Čo keby si namiesto bezduchého scrollovania začal byť aktívnym prijímateľom toho, čo ti sociálna sieť ponúka? Nájdi si čas a dočítaj ten dlhý status. Rozklikni link na článok a prečítaj si ho celý. Pozri si video, ktoré má viac ako jednu minútu. Dopočúvaj pesničku do konca. Venuj pozornosť dobrým veciam. A – zdieľaj. Dobré veci, hodnotné, s obsahom, ktorý bude navádzať ľudí k tomu, aby sa museli zastaviť a premýšľať.

 

  1. Namiesto live streamu si daj live stretko

Živý prenos z protestu, zo športového zápasu, z chvál. Prečo tam nejsť osobne? Možno to nebude práve NHL, ale aj podpora domáceho tímu sa počíta! Okrem toho, daj si live stretko – stretko naživo – s kamošmi, ktorých si už dlho nevidel. Iste máš vo svojom okolí ľudí, s ktorými si občas napíšeš a debatu vždy ukončíte – musíme sa už konečne stretnúť! Tak sa stretnite!

 

  1. Prispievaj do diskusií faktami

Nekonečné diskusie pod článkami, kde fakty už dávno stratili svoje miesto. Máš pokušenie zapojiť sa do rozvášnenej debaty? Najprv si naštuduj fakty. Pozri sa na to zľava i sprava. Daj dokopy argumenty. A až potom, keď možno trochu ochladnú tvoje emócie, prispej do diskusie. Slušne. Bez nenávisti.

 

  1. Nepohoršuj iných a zbytočne sa nepohoršuj ty sám

Predtým, než zavesíš ten post z neovereného portálu či fotku tesne po včerajšej párty, zamysli sa. Kto to uvidí? Kto to bude čítať? Čo si o tom pomyslí? Čo to v ňom spôsobí? Bude to slúžiť na dobré? Na druhej strane, ak predsa len zbadáš aj ty príspevky, ktoré majú tendenciu dvíhať ti tlak, prejdi pohľadom ďalej, hoď strelnú modlitbu za toho človeka a nerozčuľuj sa. Nepohoršuj sa. Povzbuď, pomodli sa a nechaj to tak.

 

BONUS

Používate svoj mobil ako budík? Skúste si kúpiť ten obyčajný a namiesto toho, aby ste deň začínali pohľadom na mobil, začnite ho prežehnaním. Ak si však budík neviete predstaviť, skúste miernejšiu formu – dajte si budík ďalej od postele, tak, aby ste naň nedočiahli. Keď začne zvoniť, ihneď sa postavte a choďte ho vypnúť. Ako melódiu si môže nastaviť obľúbenú gospelovú či worshipovú pieseň a od rána tak naladiť svoje srdce na Boha!

 

FB Saletíni Rozkvet

Užitočné aplikácie pre kresťanov

FB Pápež František

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00