Deväť neznámych, no skutočne inšpiratívnych žien
Objavte spolu s nami deväť žien, ktorým na srdci leží dobro druhých. Aj cez projekty, čo majú rozbehnuté, sa zasvätili radosti zo služby.
Autor: Domitille Farretová z Astiès
Clara Lauriot-Prevostová
„Život mi dávajú modlitba a služba. Prídem o jedno, zomriem.“ Clara reštauruje obrazy. Už desať rokov je členkov Anuncia, hnutia mladých s misionárskou dušou. „Evanjelizácia podľa mňa znamená starať sa o svet, vedenie odovzdať Ježišovi a neúnavne hovoriť o Otcovej láske.“ Jej služba spočíva vo vydávaní svedectva, formačno-animačných stretnutiach alebo v navštevovaní chorých. Táto tridsiatnička prehlasuje: „Misionár nerobí nič iné, len sprevádza Krista v jeho spásonosnom diele.“
Amanda Pinheirová
S brazílskym prízvukom, ktorého hrejivé lúče odráža aj vo viere. Amanda má tridsaťosem rokov a patrí medzi zasvätené panny katolíckej komunity Shalom, do ktorej vstúpila ako dvadsaťročná. „Tento záväzok vyšiel z mojej skúsenosti s Bohom“ Hudba je súčasťou jej apoštolátu. Hrá na nástrojoch „všeho druhu“ – gitara, klavír či perkusie – podieľala sa na mnohých medzinárodných hudobných projektoch a spievala aj pred Svätým Otcom. Dnes vedie misiu Shalom, ktorá sídli v Paríži.
Marine de Poncinsová
Mladá dvadsaťšesťročná mamička dcéry, ktorá čaká druhé bábätko. V roku 2016 založila jedinečnú poradňu „Les Prodigieuses“, ktorá pomáha podnikom, ako sprevádzať ženy v očakávaní na pracovisku od začiatku tehotenstva až po materskú dovolenku. Podľa Marine podnikateľský svet „veľmi nepozerá na podstatu ženy, na jej schopnosť darovať priniesť na svet život“. Tehotná žena je citlivejšia, čo sa môže prejaviť v nových riešeniach či kreativite. „Je jedinečná!“ Nastala doba znovuobnovenia materského čara.
Mathilde Courau
Matilda má dvadsaťpäť rokov a pochádza z francúzskeho Toulona. Vyštudovala marketing, no potom strávila rok v meste Bondy ako dobrovoľníčka organizácie Le Rocher Oasis des Cités, ktorá sa venuje problémovým mestským štvrtiam. Samozrejme, namiesto toho radšej mohla predávať luxusné svietidlá. Teraz, keď sa vrátila do mesta Rocher, sa venuje získavaniu sponzorov a dobročinným zbierkam. „Som presvedčená o tom, že moja práca má zmysel. Mám pocit, že aj mojím málom pomáham svojej krajine, a tak budujem niečo krásne – láskavú spoločnosť.“
Lucie Taurinesová
Lucie hovorí o svojom „boji“. Stane sa modernou bojovníčkou? V podniku, ktorý poskytuje informatické poradenstvo, je zodpovednáza spoločensky kompetentné podnikanie, čo znamená integrovať do svojich aktivít aj spoločenský záujem, a tak do povedomia spolupracovníkov dostáva otázku ako zahrnúť aj osoby, ktoré digitálne technológie vylučujú. „Moja práca je budovať mosty medzi dvoma svetmi, ktoré sa často nestretajú, ale môžu si toho toľko odovzdať.“ Rovnako je predsedníčkou francúzskej asosiácie LP4Y, ktorá sa zaoberá chudobnými mladými. Za veľké šťastie považuje zosúladenie osobného záujmu s prácou.
Véronique Genetová
Vydatá matka dvoch dievčatiek, tridsaťtriročná Véronique, sa minulý september spolu s rodinou pobrala na diecéznu misiu. Vo farnosti fungujú ako domov prijatia. To znamená, že žijú na fare, aby dokázali prijať každého, kto to potrebuje. „Som rada v cirkevnom zákulisí, v centre diania a vzťahov, vďaka ktorým žije. Jasné, niekedy sa stane, že musíme otvoriť dvere aj o pol deviatej v nedeľu ráno, hoci sme ešte v pyžame, lebo chýbajú hostie. Nikdy nevieme, čo sa stane, no všetko je to pre toho jedného, ktorý nás všetkých spája.“ Služba v pyžame? Neváhajte, odvážte sa.
Sibylle de Maletová
Keď sa nenaháňa za svojimi leopardími okuliarmi, aby si mohla vychutnať slnkom ožiarený horizont, tak sa dvadsaťsedemročná Sibylle zaoberá mecenášstvom pre Západnú katolícku univerzitu UCO. Táto mladá žena už takmer dva roky pracuje v asociácii Lazare. Niekoľko mesiacov bývala s bezdomovcami a svoj projekt rozšírila až do Španielska a Belgicka. Z tejto skúsenosti vyzdvihla: „Každý deň sa snažiť mať rád a zistiť, že presne to mení svet.“
Marie-Ghislaine de Beaurepairová
V komunite L’Arche, ktorú založil Jean Vaniner, žije M. G. (nepomýľte si ju s M. J., objektom záujmu Spidermana) už sedem rokov a pracuje na bohatosti a rôznorodosti vzťahov. Je zodpovedná za domov, ktorý prijíma osoby s mentálnym hendikepom, a s láskou ako vlčica bdie nad svojimi ratolesťami. Vysvetľuje, že jej motivácia „je byť svedkom, ktorý je obdarený naplnením druhých“. A dodáva, že „pomáhame pri niečom, čo je väčšie ako my sami. A to ma priam oduševňuje“.
Nathalie Morinová
Nathalin koníček? Prechádzať chodbami kolégií a gymnázií, a tak stretávať mladých. Nathalie je zodpovedná za pastoráciu mladých na parížskej škole Rocroy svätého Vincenta de Paul. Nezbedne rozpráva o tom, čo ju oduševňuje – stretávať mladých a ukazovať im cesty skutočného šťastia, ktoré sú iné ako tie, ktoré im predostiera spoločnosť. Pozýva ich aj konať, byť svedkom toho, ako ich služba môže napĺňať a robiť šťastnými. A to všetko vďaka viere, ktorá je tým prvým hnacím motorom.
Zdroj:fr.aleteia.org