Deti patria na svätú omšu
Otec katolík ponúka desať najlepších rád, ako prežiť sväté omše s malými deťmi.
Autor: Will Wright
Byť rodičom malých detí na svätej omši vyzerá ako nezvládnuteľná úloha. Ako možno od nich chcieť, aby sedeli bez pohnutia a bez rozprávania hodinu alebo dokonca viac? Mal by som sa na omšiach striedať s manželkou? Bude ostatným farníkom prekážať, že moje dieťa robí taký hluk?
Nechajme na chvíľu všetky tieto otázky a pozrime sa na fakty. Deti sú pre rodičov krásnym požehnaním, no rovnakým požehnaním sú aj pre Cirkev. Niektorí ľudia tvrdia, že deti a bábätká na svätú omšu nepatria. Je to vraj čas stíšenia sa pred Bohom, určený dospelým ľuďom. Tento pohľad však nie je správny.
Ak Cirkev neplače, zomiera
Thomas Olmsted, biskup Phoenixu, vo svojej najnovšej encyklike Doplň moju radosť napísal toto: „Vy rodičia máte od Boha daný dar a zodpovednosť využívať svoju autoritu v službe deťom.“
Pokračuje silnými a krásnymi slovami: „Vaša domáca cirkev, ako sa rozrastáte, s mocou vzdeláva vaše deti. Toto vzdelávanie sa začína, keď rodiny predstavia svoje malé deti Ježišovi v Eucharistii. Predovšetkým vás chcem povzbudiť – voďte svoje deti na svätú omšu. Potrebujeme a chceme vašu prítomnosť medzi nami, v rodine našej Cirkvi. Hoci vrtenie sa či plač vašich detí môže na pohľad vzbudiť nevôľu, iste nie je prekážkou toho, aby ste prijali Božiu milosť. Prítomnosťou na omši počas týchto raných rokov sa vaše deti učia rytmu vzťahu s Pánom a jeho Cirkvou.“
Deti patria – spolu s vami, ako rodina – na svätú omšu.
Desať najlepších rád, ako prežiť sväté omše s malými deťmi
Takže poznáme ideál. A vieme, že deti patria na omšu. Ale ako to zvládnuť? Zoznam rád, ktoré ponúkam, je vytvorený z tých najlepších rád z rôznych zdrojov, ktoré sa venovali tejto téme. Modlím sa, aby bol pre vás užitočný.
1. Nakŕmte deti pred svätou omšou
Malé deti sa nemusia trápiť eucharistickým pôstom. Preto je najlepšie ich nakŕmiť pred príchodom na omšu. Urobte všetko preto, aby omšu nemuseli zvládnuť s vyhrávajúcim bruškom.
2. Výnimočné oblečenie a predmety
Deti potrebujú pravidelnosť a režim. Rovnako majú určité predmety, ktoré si spájajú s istými aktivitami. Je dobrý nápad obliekať deti do oblečenia určeného iba na omše. Malo by byť krajšie než bežné oblečenie, ale uistite sa, že je tiež pohodlné.
Je rovnako dobrým nápadom mať pripravenú taštičku, ktorú bude dieťa nosiť iba na svätú omšu. Môžete mu do nej vložiť malú hračku určenú len na nedeľnú omšu a vyrobenú z tichého a mäkkého materiálu. Čo sa týka jedla na svätej omši, názory rodičov sa rôznia. Ak jedlo pre dieťa považujete za dobrý nápad, môžete mu ponúknuť klasické piškóty alebo ovocie. Jedlo by však nemalo špiniť – omrvinkami či šťavou.
3. Byť stále čistí
Ak vaše deti ešte nosia plienky, prebaľte ich tesne pred odchodom z domu alebo hneď, ako prídete do kostola. Ak už vaše deti chodia na nočník, choďte s nimi pred začiatkom svätej omše na toaletu – alebo sa o to aspoň pokúste.
4. Stanovte očakávania
Pripomeňte dieťaťu, že sa chystáte na svätú omšu a že je dôležité pekne sedieť a nevyrušovať. Toto je očakávanie, ktoré sa občas nepodarí naplniť. Napriek tomu trpezlivo a vytrvalo trvajte na svojom.
Očakávania by mali byť jednoduché. Napríklad ostať v lavici, rozprávať potichu, nebúchať. Pripomeňte im svoje očakávania deň vopred, noc vopred, ráno, v aute a keď si sadnete do kostolnej lavice.
Ostať v lavici znamená, že môžu stáť, kľačať alebo sedieť. Pred dosiahnutím dvoch rokov by dieťa mohlo tichým hlasom klásť otázky. Po dosiahnutí dvoch rokov je cieľom výchovy, aby vydržalo počas svätej omše nerozprávať. Nebúchať znamená netrieskať do lavice, do knihy a podobne.
5. Buďte vzorom
Svätá omša nie je len jedna z iných aktivít alebo hier. Vaše dieťa vie, že účasť na svätej omši je odlišná od iných situácií tým, že pozoruje vás a vašu reč tela. Vy určujete, čo sa smie a čo nie. Ak ostanete pokojní a sústredení, napriek vystrájaniu vašich detí, budú mať väčšiu šancu pochopiť, ako sa na svätej omši správať.
6. Seďte vpredu
Možno vám práve napadlo: „V žiadnom prípade ma neprinútite sedieť v prednej lavici s naším jednoročným.“ A chápem to. Je to proti rodičovskej intuícii. Ale obrovská väčšina zdrojov odporúča sedieť vpredu. Deti tak majú možnosť vidieť, ako svätá omša prebieha a s najväčšou pravdepodobnosťou budú zaujatí tým, čo vidia. Môžete im tiež ticho šepkať a hovoriť, čo sa práve počas omše deje.
7. Striedajte sa
Ak máte manželku alebo staršie dieťa, ktoré vám môže pomôcť, využite túto pomoc. Striedajte sa v tom, kto bude držať dieťa. Ak ho držíte na rukách, máte o kúsok väčšiu kontrolu nad tým, na čo sa sústredia. Môžete im ukazovať na veci alebo sa pokúsiť obrátiť ich pozornosť na niečo iné. Ak treba, môžete si s nimi zahrať hru – ukáž na kríž, na sviečky, oltár a podobne. Ísť na omšu s malými deťmi nie je ľahké – bude to námaha. Ale to je katolícke rodičovstvo.
8. Trochu hluku je v poriadku, neprestajný hluk sa rieši
Ak vaše dieťa vydáva tichý zvuk, netrápte sa tým. Nebuďte upriamení na seba. Bude to v poriadku. Ostatní prítomní mu to odpustia a ak nie, je to ich problém, nie váš.
Ak však vaše dieťa nepretržite vydáva nejaký zvuk, treba ho riešiť. Môžete ísť do vstupnej haly kostola alebo dokonca von, ale pokúste sa vrátiť späť dnu čím skôr.
Ak odídete z lavice, nedajte dieťaťu možnosť sa hrať, pretože sa naučí, že mu takéto správanie prejde. Vyjsť z kostola a znova doň vojsť je menej rozptyľujúce než keď dieťa v kostole plače. Ale nesústreďte sa na seba a na to, ako pôsobíte na ostatných! Deti patria na svätú omšu.
9. Odpovedajte na otázky o svätej omši
Ste prvým katechétom svojho dieťaťa. Dávate svojmu dieťaťu jedinečnú príležitosť prijať vieru. Nepríde to len tak – je to aktívny proces. Čím viac vaše dieťa vie o svätej omši, tým viac bude schopné sa do nej zapojiť.
Poskytnite svojim malým deťom možnosť dávať vám otázky. Ak ste uprostred Premenenia, a dieťa sa vás dačo spýta, môžete povedať: „Teraz sa modlíme, ale po svätej omši sa ma to môžeš spýtať znova.“
Snažte sa rozprávať o čítaniach po svätej omši a počas týždňa. Pripomeňte si svätú omšu v aute. Nech vaše deti vidia, že svätá omša je stredobodom vášho dňa. Po svätej omši odmeňte dobré správanie dieťaťa pochvalou.
10. Buďte trpezliví a vytrvalí.
Úmyslom týchto rád je vám pomôcť, a verím, že tak aj urobia. Ak by to nešlo hneď, nezabudnite byť trpezliví. Správanie sa formuje nejaký čas a vyžaduje vytrvalosť a prácu, na vašej strane i strane vášho dieťaťa. Nestrácajte nádej.
Boh chce vaše dieťa na svätej omši. Treba si pripomenúť, že Boh miluje vaše dieťa viac než vy. A vás má radšej než si viete predstaviť. Chce, aby ste v tomto úsilí uspeli. Modlite sa a snažte sa naďalej. Trpezlivosť a vytrvalosť napokon vyhrajú.