Deti a Veľká noc: Ako s deťmi naozaj prežiť veľkonočné tajomstvo?

Deti a Veľká noc: Ako s deťmi naozaj prežiť veľkonočné tajomstvo?
Na prípravu našich sŕdc na tajomstvá Pánovho zmŕtvychvstania máme štyridsať dní. Svätý týždeň, ktorý sa začína Palmovou nedeľou, by mal byť už len vyvrcholením všetkých aktivít, modlitieb či pôstu. Rodinám, zvlášť s menšími deťmi, ponúkame niekoľko tipov na aktivity, ktoré im môžu pomôcť prežiť ho plnohodnotnejšie.

Ak nemáme zaužívanú spoločnú večernú modlitbu alebo čítanie Božieho slova, dni počas Svätého týždňa sú ako stvorené na to, aby sme začali. Nemusia to byť dlhé chvíle. Naozaj stačí len niekoľko minút. Krátka stať z Písma, detská alebo chválová pieseň, tri zdravasy… Nebuďme na seba nároční, len vytrvajme a pokúsme si zachovať tento zvyk aj počas bežných dní.

 

DETI MAJÚ RADY RITUÁLY, NA KTORÉ SA MÔŽU TEŠIŤ

Veľkonočné trojdnie nám ponúka hneď niekoľko príležitostí na vytvorenie nových zvykov, ba až rituálov, ktoré deťom pomôžu lepšie pochopiť veľkonočné udalosti. Vo Štvrtok svätého týždňa, kedysi známeho ako Zelený štvrtok, to napríklad môže byť spoločná rodinná večera. Ak sledujeme židovskú tradíciu, môžeme sa inšpirovať sederovou večerou. Alebo tento čas môžeme využiť na vytvorenie si vlastného špeciálneho menu. V tomto prípade totiž nejde o to dodržať tradíciu niekoho iného, ale kreovať si vlastnú. U nás doma si na tento čas pripravujeme pečené kura, šalát z listovej zeleniny a nekvasený chlieb. Naše deti sa na to veľmi tešia. Nielen preto, že majú dovolené jesť rukami, ale hlavne kvôli atmosfére výnimočnosti.

Štvrtok tiež ponúka tradíciu umývania nôh, ako to môžeme vidieť aj na obradoch v kostole. Nič nám nebráni, aby sme tento obrad pripomenuli aj v domácich podmienkach – a pokojne aj v kuchyni pred spoločnou večerou.

Štvrtkový večer je tiež časom, kedy sa vedome snažme stíšiť. Ak sme to už náhodou neurobili aj skôr, práve vtedy máme výbornú príležitosť na vypnutie väčšiny elektronických zariadení našich domácností. Ticho, ktoré v tento večer začína, nechajme znieť aj počas Piatku utrpenia Pána. Tento deň často trávime upratovaním, prípravou veľkonočných jedál či koláčov. A tak si nevedome nechávame ukradnúť skutočný zmysel tohto veľkého dňa. Skúsme sa preto zastaviť a zamerať sa na to skutočne dôležité. Určite nám v tom pomôže pôst od jedla. Vďaka fyzickému hladu totiž môžeme prežívať duchovný hlad po Bohu a jeho veciach. Veďme k pôstu aj deti. V tento deň tiež môžu jesť striedmo, bezmäsité jedlá a skutočne to prežijú aj bez sladkostí.

Takmer vo všetkých farnostiach sa v Piatok Pánovho utrpenia koná krížová cesta, ktorej sa môžeme zúčastniť. Ak je to však pre nás z rôznych dôvodov nemožné, pomodlime sa ju ako rodina. Buď doma, alebo niekde v prírode. Deti určite zaujme, keď si kríž budú môcť sami vyrobiť a potom aj striedať pri jeho nesení. V tento deň tiež nevynechajme čítanie Božieho slova. A nenechajme si ukradnúť ticho. Pri večernej modlitbe zamerajme svoje srdcia na vďačnosť za obetu, ktorú Ježiš priniesol.

 

Deti a Veľká noc: Ako s deťmi naozaj prežiť veľkonočné tajomstvo?

 

BUĎME KREATÍVNI A TVORME SPOLU S DEŤMI

Na Veľkú sobotu vo Svätom týždni vrcholia nielen všetky vonkajšie prípravy, ale predovšetkým tie vnútorné. Je skvelé, ak deti už od útleho veku berieme navštíviť Ježišov hrob. A ak disponujeme kreativitou, môžeme si s nimi v tento deň vyrobiť Ježišov hrob aj u nás doma. Internet nám ponúka veľké množstvo inšpirácií. Ak nemáme čas alebo materiál, postačí nám aj papier, farbičky a nožnice. Väčšina detí rada trávi čas pri tvorení. Stačí im ponúknuť nápad a nenechať ich v tom samých. Dokončime s nimi veľkonočnú výzdobu, dovoľme im zapojiť sa do všetkého, čo pripravujeme podľa ich schopností. Ak ešte nie sú vo veku, kedy by sa mohli zúčastniť obradov veľkonočnej vigílie, venujme tomu aspoň spoločnú večernú modlitbu. Môžeme ju začať v úplnej tme pri zapálenom veľkonočnom paškále. Prečítajme im, čo hovorí Biblia o Ježišovom zmŕtvychvstaní a zaspievajme si veľkonočnú pieseň.

Niekedy je v tých najjednoduchších veciach najväčšia sila. Nemusíme vymýšľať mnoho veľkých aktivít. Deti sú však veľmi vnímavé. Ak cítia, že je niečo dôležité pre ich rodičov, začne to byť dôležité aj pre nich. Naše ratolesti toho chápu viac, ako si myslíme. Nemusíme ich podceňovať. A aj napriek tomu, že prežiť pri nich veľkonočné dni naozaj plnohodnotne môže byť výzva, dá sa to. To najpodstatnejšie je nenechať si zobrať pokoj napriek stresu, ticho napriek plaču a zameranie napriek rozptýleniu.

Veľkonočné tajomstvo nekončí pri slávnostnom sobotnom „aleluja!“. Pokračuje v nedeľu a ďalšie veľkonočné dni. Štyridsať dní sme sa cez pôst, modlitbu a almužnu snažili otvoriť Ježišovi srdcia, aby ich mohol zmeniť. Niekedy sa nám darilo menej, inokedy viac. Aj preto na každého člena našej rodiny pri prvých veľkonočných raňajkách čaká malý darček. Jeden rok to boli ponožky s veľkonočným motívom, inokedy bublifuk, či malá nálepka. Napokon, prečo si dávať darčeky len na Vianoce? Aj na Veľkú noc sme dostali obrovský dar, ktorý nám vďaka krížu a zmŕtvychvstaniu doslova zachránil život.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00