Deti a knihy: Ktoré tituly sa pre ne oplatí mať v knižnici?

Deti a knihy: Ktoré tituly sa pre ne oplatí mať v knižnici?
Čo odporúčajú čítať spisovateľ, autorka blogu Radi čítame či pedagogička? A aké knihy majú radi samotné deti a tínedžeri? Prinášame tipy na tituly, ktoré obohatia ich vnútorný svet.

 

Deti a knihy: Ktoré tituly sa pre ne oplatí mať v knižnici?

 

Vladimír Štefanič, kňaz a autor

Deťom by som rovnako ako pred desiatimi rokmi odporúčal čítať Narniu a mládeži Tolkienovho Pána prsteňov. Prečo? Lebo nič lepšie, v čom by sa oslavovala krása, dobro či obeta, a čo by ukazovalo na hlbší zmysel priateľstva, zdieľania a sprevádzania, dosiaľ nebolo napísané.

Keď si totiž spomeniem na všetko, čo som za posledný rok prečítal, len ťažko by som hľadal niečo, čo by som dokázal odporučiť rodičom, aby to ponúkli svojim deťom. Temnota, násilie a erotika je dnes taká bežná, že pri mnohých knihách pre mládež by sa červenali aj dospelí.

Ak by som však predsa len mal vybrať niečo aktuálne, pre deti by som si zvolil knihu od Brandona Mulla: Čaroles. Tento príbeh v sebe odhaľuje viaceré hodnotné témy, nad ktorými môžu počas čítania knihy diskutovať dospelí so svojimi deťmi aj vďaka podnetným otázkam na konci príbehu.

Pre staršiu mládež by som vybral knihu od Patricka Rothfussa: Meno vetra. Príbeh Kvotha, chlapca, ktorý príliš skoro a násilne osirie, je literárnym skvostom a tým najlepším, čo som za posledné roky čítal. Kto má rád postupné budovanie príbehu, hlbokú hlavnú postavu a citlivosť na maličkosti, ktoré sa v príbehu postupne menia na veľké veci, nebude banovať.

 

Deti a knihy: Ktoré tituly sa pre ne oplatí mať v knižnici?

Margita Vanovčanová, mama a autorka blogu Radi čítame

Odporučiť pár dobrých kníh je veľmi ťažké, pretože na trhu a v knižniciach existuje naozaj dobrý výber kníh pre deti a tínedžerov. Ale je to dobrá správa pre ľudstvo: dostatok kvalitnej literatúry nás vie sprevádzať v životných situáciách po celý život.

Premýšľala som, čím teraz žijú deti a mladí ľudia. Dostávajú priveľa podnetov a niekedy sa zdá, že Lord Android v mobile je ten, ktorý dnes vládne všetkým. Preto tým starším odporúčam jednoznačne českú trilógiu od Vojěcha Matochu Prašina. Prašina je fiktívna časť súčasnej Prahy, v ktorej však nefunguje a ani nikdy nefungovala elektrina. Prašina sa rozpína a hlavný hrdina si v nej musí poradiť nielen bez mobilu (a bez googlu, máp a aplikácií), ale aj bez elektriny a iných vymožeností. A k tomu musí vyriešiť veľmi vážne morálne dilemy za plného pochodu žitia v tých najobyčajnejších, ale aj najdôležitejších vzťahoch.

Posledný rok sa na deti valí z médií vojna a je to ťažká téma. Zároveň ako rodičia máme tendencie deti chrániť – už aj pred zlými správami. Dovolím si však narušiť túto tézu a odporučím najmä tým starším (tínedžerom) knihu od Johna Boynea Chlapec v pásikavom pyžame. Neuveriteľne citlivo vyrozprávaný príbeh nezvyčajného priateľstva dvoch chlapcov by bol dokonalý, keby každý z nich nestál na opačnej strane plota obkolesujúceho koncentračný tábor. Ak sa vaše dieťa veľa pýta, zaujíma sa o vojnu a jej následky na životy ľudí, táto knižka citlivo podáva najdrsnejšiu pravdu  o holokauste. Odporúčam ju čítať so sprievodom rodiča alebo aj inak: prečítajte si ju najprv vy, rodičia, a potom ňou sprevádzajte svoje dieťa.

Ak by  tých dobrodružstiev bolo málo, tak ako mama troch chlapcov rozhodne odporúčam siahnuť po klasikách od Karla Maya a Julesa Verna. Azda najkrajšou a najpoetickejšou knihou od Karla Maya je Syn lovca medveďov, kde chlapci nanovo prežijú zmysel ozajstného priateľstva i dôveru otca v syna. Jules Verne ich zasa prostredníctvom svojho Tajomného ostrova naučí, ako si (opäť bez mobilu a iných pomôcok) poradiť v najťažšej životnej situácii. Niekedy si prajem, aby tieto knihy znovu vyšli v atraktívnom vydaní, s modernými ilustráciami a pritiahli tak veľa mladých čitateľov. V knižniciach ich často prebijú krikľavé obálky nie veľmi kvalitných kníh a v kníhkupectvách ich nedostať.

Dievčatám dávam do pozornosti menej známu knihu od slávnej autorky Lucy Maud Montgomeryovej Emily z Nového Mesiaca. Poetika tejto knihy o sirote túžiacej stať sa spisovateľkou, ma sprevádza celý život a veľa ma naučila o priateľstve a ženskej sile.

Knihy vedia liečiť aj nás veľa naučiť. Každý deň ich preto čítajme a vyberajme si len tie najlepšie, ktoré v danom životnom období potrebujeme.

 

Deti a knihy: Ktoré tituly sa pre ne oplatí mať v knižnici? 

Mária Karasová, vysokoškolská pedagogička

Mám overené z vlastnej rodičovskej skúsenosti, že pre deti je výborná kniha Neopísateľný a jej ďalšie dva diely Náš Boh je úžasný Zázraky stvorenia od Louie Giglia. So synom sme z nich nadšení od jeho piatich rokov. Aj teraz, keď už má osem, sa k nim stále vracia a pozná ich takmer naspamäť. Pre starších odporúčam knihu Kráľovskí bojovníci od Priscilly Shirerovej. Kníh je v dnešnej ponuke skutočne veľa, preto sa ako knihomoľka musím brzdiť – už ich totiž nemáme kam ukladať.

 

Deti a knihy: Ktoré tituly sa pre ne oplatí mať v knižnici?

 

Terézia Kútna, 17 rokov

Kniha, ktorá podľa mňa chytí čitateľov v mojom veku, je Max – naprojektovaný chalan z predmestia. Na prvý pohľad je obyčajná, no po niekoľkých kapitolách sa začnú objavovať témy a situácie, ktoré zažíva a rieši mnoho mladých ľudí – uvažovanie o zmysle života, o jeho hodnote, zdravých vzťahoch a vzťahu s Bohom. Môj rovesník ju nepustí z ruky, pretože zápletky sa tvoria jedna za druhou a koniec ho nakoniec prekvapí, lebo nie je možné ho predpokladať. Autorka Veronika Grohsebnerová sa pustila do tabuizovaných tém, ktoré však každého zaujímajú. Ja osobne som sa slzám neubránila. Skvelý oddychový román, ktorý však tiež donúti čitateľa zamyslieť sa, je Diela Majstra od Francine Riversovej. Prináša pohľad na dva spôsoby života. Jeden je ľahší, všetkými chcený, no človek sa v ňom cíti strateno. Druhý ťažší, no vieš prečo žiješ.

 

Deti a knihy: Ktoré tituly sa pre ne oplatí mať v knižnici?

 

Terez Babulíková, 14 rokov

Asi pred polrokom som objavila čaro pravidelného čítania Biblie, ktorá ma nesmierne obohacuje – konkrétne Nový Zákon – Skutky apoštolov a apoštolské listy. Nie je to totiž len o čítaní vymyslených príbehov – ktoré majú samozrejme svoje čaro a ja ako milovník fantasy by som o tom mohla rozprávať hodiny –, ale o uvedomení si faktu, že Boh, živý Boh, rozpráva ku mne. „A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami.“ Boh je prítomný v jeho Slove a koná skrze neho. Nikdy to nie je len o čítaní písmen, slov, viet. Vždy pred čítaním Biblie poprosím Boha, aby mi pomohol zapamätať si jeho slová a následne podľa nich aj žiť. Samozrejme, že to nie vždy ide podľa predstáv. Nie som totiž typ ideálnej dcéry, ktorú by si možno predstavili ľudia, čo ma nepoznajú.

Je fakt, že mimoriadne obľubujem Hry o život – knižnú trilógiu žánru dystopia, ktorá sa vyznačuje najmä svojou akčnosťou a revolučnosťou. Podľa mňa hlavne záleží na tom, čo si z knihy mladý čitateľ mladá čitateľka vezme; pre mňa to vždy bude obrovský obdiv a význam nádeje, odvahy a obety, ktorú zažívam spolu s postavami počas celého čítania.

 

Deti a knihy: Ktoré tituly sa pre ne oplatí mať v knižnici?

 

Mária Benyaková, 9 rokov

Svojim rovesníkom by som odporučila Kroniky Narnie od C. S. Lewisa – všetky časti. Mám ich rada, lebo sú to dobrodružné príbehy so šťastným koncom. Ďalej by som odporučila knihu Princezná a goblin, ktorej autorom je George MacDonald.  Hlavnými postavami príbehu sú baník Curdie, princezná Irene a príšerky žijúce v baniach – goblinovia.

Rada tiež čítam knihy o zvieratkách, napríklad Lessie sa vracia alebo Zvieratká z kúzelného lesa. Sú zaujímavé, ľahko sa čítajú a keďže sú skôr pre menšie deti, čítam z nich aj svojej mladšej sestre.

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00